man-running-on-ice-covered-land-TITLE

Je beh ráno nalačno problém alebo naopak, výhoda?

Ak chodíte behávať ráno, určite si dávate otázku či pred behom máte jesť alebo radšej ostať na lačno. Mnoho kondičných trénerov a výživových poradcov dostáva otázku o tom, či ráno pred behom jesť alebo nie a ich názory a značne rozchádzajú. Jedna časť odbornej verejnosti tvrdí, že behom nalačno podporíte spaľovanie tukov (po nočnom odpočinku nemá telo k dispozícii glykogén, teda musí spaľovať tuk) a rýchlejšie schudnete. Druhá tvrdí, že beh nalačno spomaľuje metabolizmus, vedie k strate svalovej hmoty a zvyšuje sa riziko úrazu.

Pokračovanie
running-poradna red pretekmi

Ako zvládnuť predpretekovú etapu a nezblázniť sa

Príprava na bežecké preteky býva pestrá. Za niekoľko týždňov nabeháte kvantum kilometrov počas dlhých behov, zničíte sa na intervalových tréningoch a po behoch v kopcoch vám budú horieť stehná. No pri otázke, čo je na celej príprave najťažšie, vám aj tak väčšina bežcov dá jednotnú odpoveď – predpreteková etapa. Ruku v ruke so zníženým objemom tréningu sa vám totiž do života vkradne aj úzkosť, panika a zlá nálada. 

Pokračovanie

10 rád ako sa správne stravovať keď beháme

Jedlo je pôžitkom pre každého z nás, rovnako tak, ako pohybová aktivita. Mnohí z nás poznajú príslovie: „Ak dobre bežíš a správne ješ, si šťastný človek.“ Čo však znamená jesť správne ak pravidelne behávame? Veľa bežcov robí v stravovaní chyby, ktoré zhoršujú ich výkon a činnosť organizmu pri behu. Poďme sa pozrieť na 10 zásad správneho stravovania keď behávame.

Pokračovanie

Zlepšite si techniku, prestaňte brzdiť

Väčšina bežcov ignoruje techniku a myslí si, že sa k zlepšeniu dopracuje odbehnutím väčšieho počtu kilometrov s väčším nasadením. Hoci to väčšinou spočiatku vedie k rýchlemu zlepšovaniu, spôsobuje to aj mnoho zbytočných zranení a predčasnej stagnácie.

Pokračovanie
Jingle_Cross_World_Cup_Cyclocross_Race_TITLE

Ešte niečo k pretrénovanosti

Včera som dostal mail od profesionálnej cyklokrosovej pretekárky, ktorej totožnosť nechám utajenú. Opisovala niečo, čo určite vyzerá ako pretrénovanosť.

Pokračovanie