Vedecké poznatky | Chladné počasie a bežecký výkon

Fyziológia príčin, prečo vás chladné počasie môže spomaliť, a ako tomu čeliť

Fyziológia príčin, prečo vás chladné počasie môže spomaliť, a ako tomu čeliť

Ľudia majú jedinečnú schopnosť aklimatizovať sa na horúce počasie tým, že do pokožky prúdi viac krvi a zvyšuje sa miera potenia. Naše telo je v chladnom počasí rozhodne menej prispôsobivé, preto potrebujeme vrstvy oblečenia. To spôsobuje, že beh v zime je mimoriadne náročný a mnohí bežci spomaľujú. Dobrou správou je, že veda nielenže dokáže presne vysvetliť, prečo k tomu dochádza, ale môže vám poskytnúť aj niekoľko nástrojov, ktoré vám pomôžu predchádzať spomaleniu v zime.

Existujú dva hlavné dôvody, prečo môžu mať nižšie teploty negatívny vplyv na váš bežecký výkon: svalová sila a metabolizmus. Výskum ukázal, že chladné prostredie výrazne znižuje silu vašich svalov – čím je chladnejšie, tým menej energie vaše svaly produkujú. Vaše svalové kontrakcie sú v chlade tiež menej účinné, čo ešte viac zníži množstvo sily, ktorú vaše svaly produkujú.

Okrem toho sa ukázalo, že chladné počasie má vplyv aj na váš kardiovaskulárny systém a VO2 max (maximálna miera kyslíka, ktorú je vaše telo schopné využiť počas cvičenia). Štúdie zistili, že vaša VO2 max je výrazne vyššia pri teplotách 20° C, ale začne klesať, keď teploty klesnú na 10° C a nižšie. Ukazuje sa tiež, že vaša srdcová frekvencia býva pri behu v chlade vyššia a váš prah únavy je nižší.

Chladné počasie môže ovplyvniť váš bežecký výkon, pretože mení spôsob, akým vaše telo metabolizuje palivo. Keď beháte v chlade, vaše telo využíva zásoby glykogénu oveľa rýchlejšie. Jedným z dôvodov je chvenie, ktoré môže vyčerpať vaše zásoby glykogénu päť – až šesťkrát rýchlejšie, než je bežné. Ďalším dôvodom je zvýšená hladina adrenalínu v krvi, ktorý stimuluje odbúravanie glykogénu. Každý, kto niekedy narazil na „stenu“ pri maratóne, vie, aké to je, keď sa mu vyčerpajú zásoby glukózy a glykogénu, a z týchto dôvodov sa to pri behu v chlade môže stať ešte skôr.

Ako môžete zabrániť poklesu výkonu v zime?

Našťastie existuje niekoľko pomerne jednoduchých spôsobov, ako čeliť týmto fyziologickým adaptáciám a zabrániť spomaleniu výkonu v zime. Prvým z nich je správna rozcvička. Dynamická rozcvička pozostávajúca z drepov, výpadov, atď. pred tým, ako vyrazíte na trať, dokáže zvýšiť teplotu svalov a zvýšiť prietok krvi. Druhým spôsobom, ako zabrániť poklesu výkonnosti, je nosiť vhodné oblečenie. Možno sa cítite ako tvrďas, keď idete v zime behať v šortkách, ale vášmu telu ani rýchlosti to neprospieva – tu je na mieste dlhé oblečenie.

A nakoniec, ak sa chystáte na dlhý beh a chcete predísť tomu, aby ste predčasne narazili na stenu (alebo vôbec), musíte sa zamyslieť nad tým, ako pred behom stravujete . Uistite sa, že jete dostatočné množstvo sacharidov, najmä 24 hodín pred behom. Možno si so sebou budete chcieť vziať aj nejaké doplnkové palivo, napríklad gély. Tie sú v zime vhodnejšie ako športové nápoje, pretože pitie príliš studených tekutín počas behu môže ešte viac znížiť vašu telesnú teplotu.

BRITTANY HAMBLETON

Bežkyňa, spisovateľka, skoro svetobežník, samozvaný kávový snob a čokoládový fajnšmeker.… Zistiť viac