Kniha o bežeckých radách | Scott Douglas

kNIHA O BEžECKýCH RADáCH

Dvestopäťdesiat rád o tom, ako lepšie, intenzívnejšie, zmysluplnejšie behať. No nekúpte to! A nejde o žiaden reklamný trik, ale o skutočné skúsenosti Scotta Douglasa, ktorý sa venuje behaniu viac ako 30 rokov.

O to cennejšie je, že si svoje nadobudnuté múdrosti nenecháva iba pre seba, ale dal ich na papier. Hoci kniha vyšla už pred dvanástimi rokmi, jej aktuálnosť si môžete preveriť pri ktorejkoľvek z kapitoliek. Tie sa totiž dajú čítať aj samostatne, či podľa problému, na ktorý hľadáme odpoveď. Mne, ako presvedčenému kávičkárovi a zároveň bežcovi, najviac zarezonovala tá predposledná, aj keď ani ďalšie neboli na zahodenie, ba priam by sa dalo povedať, že mi odpovedali aj na to, nad čím som sa nezamýšľal alebo o čom som netušil. A to najmä v počiatkoch môjho pravidelného obúvania si tenisiek.

Nuž a ako znela tá skvelá rada z diela, ktoré aj svojim vzhľadom napovedá, že ide o Malú červenú knihu o behaní? „Neopustite dom, kým káva neopustí vás.“ Aké jednoduché, pomyslí si nejeden z bežcov. Aké triviálne, nič netušiac by zhodnotil niekto, kto ani nevie, aké utrpenie dokážu spôsobiť plné črevá, preplnený močový mechúr a najmä absentujúca pojazdná toaleta. Neraz, najmä pri behu po niektorom z miest, priam túžobne hľadám hoci len maličký krík, aby som viac netrpel. Káva dokáže byť poriadne močopudná i všeličo-ďalšie-pudná, a preto plne chápem autora knihy, ktorý zvečnil aj takéto odporúčanie.

No nechcem zľahčovať skúsenosti tohto športového novinára, ktorému sa podarilo zhrnúť problematiky, o ktoré zakopne takmer každý bežec. Skôr alebo neskôr. Intenzívnejšie či slabšie. A aby to skutočne (až toľko) nebolelo, je dobré, ak sa máme s kým poradiť. Napríklad i s knihou, ktorá nezištne zhŕňa všeličo, čo sa nám môže pritrafiť. Ako dodáva o tejto knihe spravodajská stránka RunnersWorld.com – „Potrvá dlho, kým niekto príde s lepšími radami, ako nájdete v tejto knihe.“ Priznávam, že som sa k nej vrátil opakovane a aj keď som nevyužil všetko, o čom som si prečítal, aj vedomie toho, že nie som sám s bežeckými problémami, dokáže poriadne nabudiť a motivovať. Stačí len vyskúšať.

 Pozri knihu v e-shope 

Peter Kubica

Peter Kubica
PETER KUBICA

Bežec meditujúci v teniskách, ktorý mesačne nazbiera viac ako 500 km radosti z behu. | BLOG… Zistiť viac