Kniha plná lásky a behu

Bežkyne i bežci netúžia len po lepších výkonoch, kvalitnejšom vybavení a dokonalých teniskách, ale neraz im ide o viac. Niekomu dokonca i o život, ale v tomto prípade o lásku.

Keď sa na Pražskom polmaratóne do seba zapozerali dvaja bežci, tak z toho nemohlo vzniknúť nič menšie, ako bežecká láska. Ba dokonca až svadba v teniskách na dvanástom kilometri. Ale nechcem prezrádzať všetko o knihe, ktorú mi priniesol minuloročný Bežiško a ja som neodolal a v rámci pobežeckej regenerácie som ju zhltol nenásytnejšie, ako raňajky po rannej dvadsiatke. „Manželé v běhu“ je knižný počin dvoch českých bežeckých nadšencov.

Soňa Hrabec Kotulková a Michal Hrabec sú známi nielen vo svete behu, ale i v tom virtuálnom, v ktorom sa na vlastnom blogu i na sociálnych sieťach neraz podelia aj o celkom intímne informácie, o ktorých sa v bežeckých príručkách nepíše. Vďaka svojmu pútavému životu, ktorý prebieha intenzívne v teniskách, pomáhajú začiatočníkom, amatérom i nadšencom, aby odhalili krásy pravidelného pohybu. Na viac ako 200 stranách predstavujú nielen svoje individuálne príbehy, ale aj spolužitie dvoch zberateľov kilometrov a radosti. Poodhaľujú aj postupné kroky, ako začať s behaním, čo robiť, ak chce niekto behať v horách, a najmä ako sa k pravidelnej aktivite motivovať.

Myslím, že kniha je nielen vhodným darčekom pre bežcov, ale i pre nebežcov, ktorí premýšľajú nad tým, že by predsa len prišli na to, čo tých „bláznov“ v čase i nečase, vo dne či v noci, v lese či po ceste ženie stále vpred a niekedy i späť. Ale viem si predstaviť, že by mohla poslúžiť aj párom, ktoré hľadajú nejakú zmysluplnú činnosť. Vďaka otvorenosti Soni a Michala, ktorí priznávajú aj slabé stránky spoločných výbehov, pomôžu bežcom v tom, aby predchádzali zbytočným sporom, pretože beh by mal prinášať najmä radosť. A ak prinesie aj čosi viac – ako napríklad lásku, o to lepšia motivácia k obutiu si tenisiek.

Tak do čítania a do behania!

Peter Kubica
PETER KUBICA

Bežec meditujúci v teniskách, ktorý mesačne nazbiera viac ako 500 km radosti z behu. | BLOG… Zistiť viac