Ako používať tejpovanie na liečbu zranení

tejpovanie

Správne vykonané metódy športového tejpovania môžu pomôcť minimalizovať bolesť a pomôcť pri hojení existujúcich zranení.

Nie je nič frustrujúcejšie, ako keď vás z behu – alebo akejkoľvek fyzickej aktivity – vyradí zranenie. Hoci sú všetky zranenia rôzne, pri niektorých, ako napríklad pri podvrtnutom členku, je možné využiť metódy športového tejpovania, aby sa zmiernila bolesť spôsobená zranením a zabránilo sa ďalšiemu poškodeniu kĺbu.

Športový tejping má dôležitý účel: chrániť časť tela, na ktorú sa páska aplikuje. Tento typ tejpu je všeobecne známy ako „atletická páska“ a je pružnejšia a odolnejšia ako štandardná lekárska páska, ktorá sa môže použiť na pripevnenie gázy na kožu. Športový tejp sa môže používať na liečbu existujúcich zranení a na prevenciu nových zranení.

Dr. Sarah Zimmerová, DPT, je fyzioterapeutka, ktorá pôsobí v Boulderi v štáte Colorado v spoločnosti PR Sports Labs. Pracuje so športovcami všetkých úrovní a sama je bežkyňa a cyklistka. „Mojou vášňou je, aby moja komunita bola aktívna a robila to, čo miluje, bez bolesti,“ hovorí doktorka Zimmerová. „Do liečby svojich pacientov vnášam celistvý prístup, ktorý môže okrem iných metód zahŕňať aj športový tejping, aby som im pomohla zotaviť sa zo zranení a naučiť sa lepšie hýbať.“

Druhy tejpov

Existuje niekoľko typov športových pások, ktoré môže lekár použiť na prevenciu zranení: atletická páska alebo Leukotape a kineziologický tejp alebo „rock tape“. Oba typy sa líšia svojou elasticitou, materiálom, trvanlivosťou a účelom.

Leukotejp

„Používanie čistej športovej pásky alebo Leukotape je užitočné na zabezpečenie stability kĺbov, ochrany a dokonca aj biologickej spätnej väzby pre váš nervový systém,“ hovorí Dr. Zimmerová. „Leukotejp môžete použiť na stabilizáciu a ochranu časti tela, ak ste si ju nedávno poranili alebo potrebujete zabezpečiť jej stabilitu.“ Leukotejp je tuhší a má malú alebo žiadnu rozťažnosť, čo je ideálne na dodanie stability alebo znehybnenie konkrétnej oblasti tela. „Leukotejp je skvelý na poskytnutie podpory počas počiatočných fáz rehabilitácie alebo na zabezpečenie dodatočnej ochrany,“ hovorí doktorka Zimmerová. „Vieme však, že je to len pomocná pomôcka pri práci na posilňovaní alebo liečení danej časti tela v rámci tréningového alebo rehabilitačného režimu.“

Kineziologický tejp

Kineziologická páska ponúka väčšiu rozťažnosť ako leukotejp a môže pomôcť pri zlepšení rozsahu pohybu v určitej oblasti tela. „Kineziologický tejp poskytuje senzorický a mechanický vstup do svalového tkaniva, ktorý vysiela do mozgu iný signál ako tuhší leukotejp,“ hovorí Dr. Zimmerová. „Kineziotejp pomáha zamerať sa okrem iného aj na zníženie opuchu a zvýšenie aktivácie svalov. Bežcov môžete vidieť, ako v deň pretekov používajú kineziotejp na chronicky napäté oblasti tela, aby mali všetky možnosti rozšíriť rozsah pohybu bezbolestným a neinvazívnym spôsobom. Existuje niekoľko výskumov, ktoré ukazujú, že používanie kineziologickej pásky na určitých svaloch v členkoch a kolenách pomáha zvýšiť výkonnosť a rozsah pohybu,“ hovorí Dr. Zimmerová. „Je to určite opodstatnená možnosť, na ktorú môžete upozorniť svojho lekára, ak dúfate, že predídete zraneniam z preťaženia počas tréningu a počas výkonu.“

Zvládanie zranení

Používanie športovej pásky nie je to pravé orechové, pokiaľ ide o liečbu existujúcich zranení. Športovci by mali spolupracovať s lekárom na vytvorení individuálneho plánu regenerácie, ktorý môže zahŕňať aj silový tréning, cvičenia fyzikálnej terapie a krížový tréning. Športový tejping môže pomôcť zvládnuť existujúce zranenia, kým pacient nie je dostatočne silný na to, aby mohol používať zranenú časť tela bez podpory, ktorú mu poskytuje športový tejping. „Pri používaní atletickej pásky sa vyskytuje len veľmi málo nežiaducich reakcií alebo negatívnych vedľajších účinkov… pokiaľ ju aplikujete správne,“ hovorí Zimmerová. „Rovnako ako bandáž alebo ortéza je však tejping dočasným riešením. Atletická páska je skvelá na poskytnutie podpory počas počiatočných fáz rehabilitácie a zároveň na zabezpečenie dodatočnej ochrany, ktorá pacientovi pomôže čo najrýchlejšie postaviť sa na nohy.“ Existuje mnoho techník, ktoré môže lekár použiť na začlenenie atletickej pásky do rehabilitačného programu pri zranení. Dr. Zimmerová vás oboznámi s tromi najbežnejšími z nich.

Pomoc pri zranení členku

Ľudské členky toho vydržia veľa – pri behu po chodníku sa udierajú o kamene, kopú sa do nich počas bežeckých pretekov a kotúľajú sa, keď sa potkýname z kopca na 25. kilometri maratónu. Keď sa vyskytne výron členka, môže to bežca vyradiť z tréningu na niekoľko týždňov. Hoci sa odporúča, aby sa športovec, ktorý má problémy s členkom, poradil s lekárom o vhodnom rehabilitačnom programe, športový tejping môže okrem iných liečebných metód pomôcť zvládnuť podvrtnutie členka.

Členok

Dr. Zimmerová sa podelila o svoju techniku používania športovej pásky na zabezpečenie stability členka, ktorá sa nazýva technika strmienka.

  1. Začnite s chodidlom stiahnutým do dorzálnej flexie (ohnite prsty smerom k nebu), kde členok a chodidlo zvierajú uhol 90 stupňov.
  2. Nastrihnite si viacero pásikov Leukotejpu (tri alebo štyri pásiky), ktoré budú dostatočne dlhé na to, aby ste ich mohli položiť od stredu vnútornej holene do stredu vonkajšej holene.
  3. Začnite umiestnením kotvy jedného pásu pozdĺž vnútornej strany holene, asi tri centimetre nad vnútornou členkovou kosťou. Potiahnite pásku 50 % jej sily pod pätnou kosťou tak, aby páska obopínala spodnú časť chodidla, a pokračujte smerom nahor po vonkajšej strane holene, pričom sa zastavte 3 – 4 palce nad vonkajšou členkovou kosťou.
  4. Vezmite druhý pás športovej pásky a priložte ho v opačnom smere, začnite 3 – 4 palce nad vonkajšou členkovou kosťou a ťahajte nadol, pod pätnú kosť a až tri palce nad vnútornú členkovú kosť. Zopakujte postup so zvyšnými 1 – 2 páskami a uistite sa, že päta je bezpečná a členok je stabilný, čo znamená, že členok sa pri zaťažení neotáča dovnútra ani von.

Pomoc pri vybočenom palci

Hallux je „kĺb“ palca nohy a má zásadný význam pre zabezpečenie pohyblivosti a stability celého chodidla. Deformácia „hallux valgus“ alebo vybočený palec sa môže vytvoriť v priebehu mesiacov a rokov v dôsledku mnohých faktorov, ako je výber obuvi, zlá biomechanika chodidla a dedičná predispozícia.

vybočený prst

Zimmerová radí o technike tejpovania, ktorá pomáha zvládnuť bolesť a zlú mechaniku chodidla, ktoré môžu byť dôsledkom „hallux valgus“.

  1. Začnite umiestnením kotviaceho pásika Leukotape pozdĺž veľkej špičky chodidla. Jeden koniec pásky sa umiestni pozdĺž stredu palca a ťahá sa 25 % silou pozdĺž vnútornej strany chodidla a pripevní sa k stredu klenby. Mali by ste cítiť, ako je váš palec mierne vytiahnutý smerom von.
  2. Potom vezmite malý pásik Leukotape a vytvorte okolo palca na nohe vzor stuhy. Začnite jedným koncom pásky na spodnej časti palca, obtočte ju okolo vnútornej strany palca a ťahajte ju, až kým ju nebudete môcť opäť prilepiť na spodnú časť palca (v blízkosti bruška chodidla). Mali by ste naďalej cítiť, ako sa palec mierne ťahá smerom von, aby bol v súlade so zvyškom chodidla.
  3. Dbajte na to, aby bola páska dostatočne napnutá, ale nie natoľko, aby obmedzovala pohyb palca alebo znižovala prietok krvi.

Zranenie IT band-u

Ak ste bežec, pravdepodobne ste už počuli o neslávne známej IT band-e. Iliotibiálny alebo IT band je šľacha, ktorá prebieha na vonkajšom okraji štvorhlavého svalu a spája sa v kolene. Keď má športovec problémy s používaním sedacích svalov na pohyb vpred a začne dominovať štvorhlavý sval, IT band sa môže pokúsiť „nahradiť“ ostatné svaly a môže sa stať citlivým a zapáleným. Bežci môžu pociťovať bolesť na vonkajších a horných častiach kolien, po stranách kvadricepsov alebo dokonca v blízkosti bokov. Problémy s IT bandom sa nedajú vyriešiť len športovým tejpovaním, mali by sa riešiť s fyzioterapeutom, ale zaradenie metódy kineziologickej pásky Dr. Zimmerovej môže športovcovi pomôcť zvládnuť jeho naštartovanie.

IT band

  1. Mierne pokrčte koleno, aby ste dosiahli optimálnu polohu pre kineziologickú pásku. Uhol medzi stehennou a holennou kosťou by mal byť približne 120°.
  2. Začnite s dlhým pásom kineziologickej pásky, ktorý meria dĺžku od polovice stehna po hornú časť holene. Jeden koniec pásky ukotvite približne v polovici vonkajšej strany stehna (v mieste, kde sa nachádza IT pás) a pásku ťahajte pozdĺž vonkajšej strany nohy, pričom pásku natiahnite približne o 25 %. Druhý koniec pásky umiestnite asi 2 – 3 cm pod vonkajšiu stranu kolenného kĺbu a pásku pretrite, aby sa lepidlo upevnilo.
  3. Odstrihnite dva menšie pásy kineziologickej pásky (dlhé asi 3 – 4 cm), ktoré pôjdu nad a pod miestom bolesti. Začnite ukotvením jedného nad miestom bolesti, tesne mimo prvého kusu pásky, a ťahajte s 25 % napnutím smerom k stredu štvorhlavého svalu. Zopakujte použitie druhej malej pásky a umiestnite ju pod miesto bolesti.
  4. Nezabudnite kineziologickú pásku po aplikácii niekoľko sekúnd trieť, aby ste aktivovali lepidlá a zabezpečili jej bezpečné nalepenie.

Športové tejpovanie na zvládnutie zranení je len jedným zo zdrojov, ktoré majú športovci k dispozícii na vyliečenie sa z nepríjemného zranenia. Okrem toho, že bežci by mali zvážiť používanie atletického tejpovania na zvládnutie zranení, mali by spolupracovať s fyzioterapeutom alebo iným lekárom zaoberajúcim sa športovou medicínou na liečbe, ako je biomechanické prestavenie, silový tréning a manuálna manipulácia (napríklad masáž) na zvládnutie zranení. Športový tejping môže byť dôležitou súčasťou liečby zranenia, ale je veľmi dôležité naučiť sa liečiť podstatu zranenia, nielen jeho príznaky, aby ste dosiahli trvalý rehabilitačný pokrok.


| Kristin Jenny

Sarah Zimmer
Dr. Sarah Zimmer (Ceschin), PT, DPT

Doktorka fyzioterapie z Wisconsinu Sarah s radosťou prináša svoje odborné znalosti v oblasti biomechaniky, manuálnej terapie a športovej medicíny do svojej vlastnej praxe v Boulderi v Colorade.… Zistiť viac