Opäť horúčavy = riziko prehriatia

Neprimeraná únava a neprimeraný pocit úsilia, svalové kŕče, zvýšená pulzová frekvencia, suchá červená koža, nevoľnosť, veľmi silné potenie (alebo jeho úplná absencia),  rýchle a hlboké dýchanie, závraty, vracanie, bolesti hlavy, stavy zmätenosti, poruchy rovnováhy, rozmazaný pohľad, bezvedomie. To môžu byť všetko príznaky prehriatia.

Pokračovanie

Beh v horúcom počasí

Letné obdobie prináša so sebou špecifický problém – riziko prehriatia organizmu (tepelný stres). Organizmus bežca môže byť v tomto období často vystavený nadmerne vysokým teplotám, priamemu žiareniu slnka a vysokým relatívnym vlhkostiam okolitého vzduchu. Najhoršia situácia je ak sa tieto tri faktory vyskytujú súčasne.

Pokračovanie

Ako vybrať správny ionťák

Všeobecne známy fakt o strate minerálov a vitamínov počas akejkoľvek fyzickej záťaže netreba určite pripomínať žiadnemu (ani začínajúcemu) športovcovi. V súčasnej dobe je na trhu veľký výber nápojov, ktoré vám zabezpečia príjem tých najdôležitejších látok pre ich správne doplnenie. Ako začať s výberom, na čo sa upriamiť a prečo?

Pokračovanie

Kŕče a ako im predchádzať

Asi každý z nás pozná ten pocit, keď mu v najnevhodnejšiu chvíľu neúprosne stiahne lýtko ci stehenný sval, alebo hemstring. Pocit, ktorý prebije radosť z pohybu a veľmi často vie pokaziť nielen kvalitný tréning, pretek, ale aj deň, prípadne kvalitný spánok. Áno, píšem o svalovom kŕči (krampus), alebo stiahnutí svalu resp. skupiny svalov, ktorá býva veľmi bolestivá. Ako sa mu vyvarovať a čo robiť, keď vás postihne, sa vám pokúsim priblížiť v nasledujúcich riadkoch.

Pokračovanie

Pitný režim bežca – základy

Dôležitosť pitného režimu sa pripomína na každom kroku. Na objem vypitých tekutín sa rôznia názory laickej verejnosti, ale aj odborníkov. V zásade platí, že si človek musí nájsť to svoje optimum, ktoré mu vyhovuje. Ako je to však u športovcov? Na čo si dať pozor a ako rozumieť športovým nápojom? Je potrebné zvýšiť príjem tekutín v dňoch keď mám tréning? Aký je vplyv hydratácie na môj výkon?

Pokračovanie

Relaxujte v lete so zdravými nápojmi!

K letnému relaxu patria osviežujúce nápoje. Prezradíme vám, ktoré sú chutné a zdravé. Pridáme aj niekoľko jednoduchých receptov, ktorými môžete potešiť seba, rodinu i priateľov!

Pokračovanie