Bežecké koleno – iliotibiálny syndróm (ITBS)

ITBS title

Iliotibiálny syndróm je jedným z najčastejších problémov vyskytujúcich sa ako u rekreačných tak aj u profesionálnych bežcom.

„Rozhodli ste sa odbehnúť svoj prvý polmaratón a postupne zvyšujete intenzitu a objemy alebo ste profesionálny bežec, ktorý pravidelne trénuje a zrazu sa objaví pichavá bolesť na vonkajšej strane píšťaly pod jabĺčkom? Je možné, že sa práve u vás objavilo tzv. bežecké koleno.“ Vysvetľuje ortopédka MUDr. Martina Zachvejová Maslenová z M&P Medical

Iliotibiálny trakt je väzový pruh, ktorý sa nachádza na bočnej strane stehna, začína v oblasti hornej časti panvy (spina iliaca anterior superior) ako sval v oblasti bedrovej kosti (musculus tensor fasciae latae), zbieha sa do neho sedací sval (musculus gluteus maximus) a spolu ako väzivový pruh sa upínajú na vonkajšiu časť predkolenia (laterálny kondyl tíbie). Hlavnou funkciou je flexia (zohnutie) v bedrovom kĺbe, pomáha pri abdukcii a vnútornej rotácii bedrového kĺbu a udržuje koleno v extenzii (vo vzpriamenej polohe).

ITBS

Vzbik ITBS

ITBS vzniká v dôsledku trenia úponového miesta šľachy na kosť, kde vzniknú lokálne zápalové zmeny, tzv. tendinitída, čo sa prejaví bolestivosťou najmä pri dopade na zem a po záťaži. V kľude bolesti väčšinou nie sú. K preťaženiu väčšinou dochádza pri zmene tréningu alebo u začínajúcich bežcov (väčší počet kilometrov, rýchlejšie behy, nesprávna technika behu, skrátené šľachy, nedostatočný strečing).

Zdĺhavá terapia

Terapia je ako pri väčšine zápalov šliach zdĺhavá – od týždňov až po mesiace. Podstatou je kľudový režim, čím sa zabráni ďalšiemu treniu, vhodné je tejpovanie na odľahčenie miesta úponu, aplikácia protizápalových mastí, liečba protizápalovými liekmi a do popredia sa dostáva liečba kolagénovými injekciami – GUNA MD Tissue, ktoré sa aplikujú do oblasti miesta úponu, čím sa zmierňujú bolesti, urýchľuje sa regenerácia a zvyšuje sa rozsah pohyblivosti.

Zanerajte sa na strečing

Väčšina bežcov sa z ITBS dostane, ale vyžaduje si to trpezlivosť a umožniť telu sa zotaviť. Je potrebné sa zamerať na dôkladný strečing pred a po behu, zväčšiť rozsah pohybu v bedrových kĺboch, posilňovať sedacie svalstvo, ktoré stabilizuje bedrové kĺby v správnom postavení, čím sa vyvarujeme preťaženiu kolien, stabilizovať členky a postupne zvyšovať záťaž. Je lepšie problému predísť ako ho následne riešiť.


Ak si nie ste istý, navštívte súkromnú ortopedickú ambulanciu M&P Medical, ktorá sa nachádza na 3. poschodí Polikliniky Mýtna.

MUDr. Martina Zachvejová Maslenová
MARTINA ZACHVEJOVÁ MASLENOVÁ

Ortopéd ortopedickej ambulancie M&P MEDICAL

Martina Zachvejová sa v minulosti venovala športovcom ako odborný garant a lekár v Medical centre automobilového okruhu Slovakia Ring Orechová Potôň. Práve tam nadobudla v oblasti športových poranení bohaté skúsenosti.
Ako lekár … Zistiť viac