Športujete? Myslite aj na zdravé sedenie

Spinalis_TITLE

Pravidelne cvičíte, zdravo sa stravujete a staráte sa o seba? Výborne, ale čo pracovný čas a osemhodinové sedenie, ktorému sa už väčšina z nás nevyhne? Viete, ako na seba myslieť aj v práci? Seďte tak, aby váš chrbát netrpel, v aktívnej polohe, ktorá dokáže pri sedavom zamestnaní zamedziť bolesti a problémom nielen s chrbticou.

Spinalis

Sedenie ako najväčší nepriateľ

V súčasnosti už prevažujú zamestnania, ktoré si nevyžadujú pohyb, a ktorých súčasťou je celodenné sedenie. Aj keď sa voľnom čase venujete behu a svojmu telu venujete pozornosť, dlhé sedenie vám môže spôsobiť problémy. Informácie o tom, že to neprospieva chrbtici sú známe už pár rokov. Aj vďaka osvete o dôležitosti správneho sedenia, okrem raného či večerného tréningu, množstvo ľudí cvičí jogu alebo praktizuje rýchle cviky v práci. Dôvodom je, že pri celodennom sedení v nesprávnej polohe trpia svaly, kĺby a obehový systém. Následkom sú potom zdravotné problémy a komplikácie. To, ako sedíme má však často na svedomí stolička. Väčšina z nás tento problém rieši ergonomickými stoličkami alebo fit loptami. Avšak na fit lopte sa nedá sedieť celý deň a ergonomická stolička neprirodzenému stláčaniu medzistavcových platničiek nezabráni

TIP: Stolička s pohyblivým sedákom

Jednou z  rád ortopédov a fyzioterapeutov často býva okrem fyzického cvičenia aj vhodná stolička. „Pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie, sú pracovne vyťažení a nemajú dostatok času na pohyb a cvičenie, je vhodná stolička s pohyblivým sedákom na pružine. Tiež je takáto stolička vhodná pre ľudí – pacientov, ktorí majú diagnostikované ochorenie chrbtice najmä v lumbálnej oblasti,“ radí MUDr. Martina Zachvejová Maslenová z Ortopedickej ambulancie MP Medical. Tento typ stoličky narovná guľatý chrbát a spevní chrbtové a rušné svaly. Umožní prirodzený pohyb tela nad stôl a do strán a uvoľňuje tak stuhnutú krčnú chrbticu.

To, že je to lepšie riešenie ako fit lopta potvrdzuje aj MUDr. Martina Zachvejová Maslenová: „Tento typ stoličky je určite vhodnejší ako fit lopta, pretože lopta je stále len cvičebná pomôcka, zatiaľ čo táto stolička udrží chrbticu v správnej polohe celý deň. Výkyvový sedák na pružine zaisťuje panvovú pohyblivosť a posilňuje tým svalstvo. Nezabúdajte na svoje zdravie a poraďte sa aj so svojím ortopédom. Chrbát sa vám neskôr odvďačí."

MUDr. Martina Zachvejová Maslenová
MARTINA ZACHVEJOVÁ MASLENOVÁ

Ortopéd ortopedickej ambulancie M&P MEDICAL

Martina Zachvejová sa v minulosti venovala športovcom ako odborný garant a lekár v Medical centre automobilového okruhu Slovakia Ring Orechová Potôň. Práve tam nadobudla v oblasti športových poranení bohaté skúsenosti.
Ako lekár … Zistiť viac

Komentáre 1

  1. úplne top článok (: ja sa aktívne venujem pilates a behu ale sedenie mi robí neskutočné problémy okolo platničiek a okolo poslednych dvoch stavcov … teraz mam cez kancelarskezidle taku terapeuticku stolicku a citim sa lepsie akoze o dost mi to pomohlo hlavne si vsimam ze mam chrbat vzpriamenejsi a nohy trosku od seba ale v pravom uhle