Zaujímavosti zo zákulisia šamorínskeho ME v krose 2017

Adel Mechaal ME

Pikošky z 24. majstrovstiev Európy v krose v x-bionic® sphere v Šamoríne

Francúzsky ženský tím prišiel o svoju najväčšiu hviezdu na ME v krose, európsku krosovú šampiónku z Belehradu 2013 Sophie Duarteovú. Skúsená 36-ročná veteránka nebude môcť štartovať pre podvrtnutie, v družstve ju nahradí debutantka Melanie Doutartová.

Z troch ambasádorov ME 2017 v krose pobežia dvaja. Triatlonista Richard Varga v súťaži mužov, moderátor Matej Cifra alias Sajfa v pretekoch na 6 km pre verejnosť. Populárny zabávač, ktorý má na konte už tri maratóny, vybehne a trať so štartovým číslom jeden. Na preteky „ME v krose – beh pre verejnosť“ sa doteraz prihlásili 746 záujemcov.

Rekordná účasť pretekárov

Nielen Slovensko (19 pretekárov), ale aj susedné Rakúsko bude mať v šamorínskom v x-bionic® sphere rekordnú výpravu s dvadsiatimi dvoma športovcami. Šéfom výpravy bude bývalý známy  stípliar Günther Weidlinger, na ME v krose 2. V roku 1997 v súťaži juniorov a dva krát štvrtý medzi mužmi (1998, 2004). V mužskej nominácii je aj pôvodom Etiópčan Lemawork Ketema. Rakúsko postaví prvý raz od roku 2001 aj družstvo žien.

Rekordérom v počte účastí na krosovom kontinentálnom šampionáte je Ukrajinec Serhij Lebiď, štartoval nepretržite 19-krát od premiérových ME 1994 až do roku 2012, pričom 9-krát zvíťazil. Druhý najväčší počet účastí má Talian Gabriele de Nard (17) a Írke Fionnuale McCormackovej pribudne v Šamoríne na konto 15. štart.

Halový majster Európy na 3 000 m Adel Mechaal zo Španielska verí, že preruší tureckú nadvládu v kategórii mužov. Keňania v dresoch s polmesiacom a hviezdou vyhrali posledné tri ME. „Súperov poznám veľmi dobre sú nebezpeční, ale vôbec sa ich nebojím,“ citoval Mechaala (vlani ôsmy) atletický servis EME News odvolávajúc sa na španielsky športový denník Marca.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Filip Ingebrigtsen prechladol, na ME nepobeží

Na štart pretekov mužov na 10,18 km nenastúpi úradujúci majster Európy v behu na 1500 m z Amsterdamu Filip Ingebrigtsen. Podľa internetovej stránky Nórskeho atletického zväzu je 24-ročný špičkový bežec Filip Ingebrigtsen prechladnutý a v Šamoríne v x-bionic® sphere v nedeľu 10. decembra nepobeží. Informáciu o absencii piateho v behu na 1 500 m na MS 2017 v Londýne už potvrdil aj šéf komunikácie Európskej atletiky (EA) James Mulligan.

Meno Ingebrigtsen sa však aj napriek chorobe Filipa v štartových listinách šamorínskych ME v krose. Jeho mladší brat, 17-ročný Jakob, bude obhajovať zlato v súťaži juniorov, a najstarší zo skvelého nórskeho bežeckého tria, 26-ročný Henrik bude súťažiť v kategórii mužov (v roku 2012 bol majster Európy v krose do 23 rokov).