Sajfa: Šanca zabehnúť si na trati krosových ME je úžasná vec!

Na 24. majstrovstvách Európy v krose v Šamoríne pobeží 10. decembra aj ambasádor podujatia, populárny moderátor Matej Cifra, na verejnosti známy pod prezývkou Sajfa. Nie, nebude súťažiť s najlepšími Európanmi, no aj on si v behu pre verejnosť, ktorý sa uskutoční bezprostredne po šampionáte, otestuje majstrovskú trať v areáli x-bionic® sphere.

Sajfa sa stal ambsádorom šamorínskych ME v krose nielen pre „podrezaný“ jazyk, ale aj pre svoju bežeckú vášeň.

„Beh mám veľmi rád, aj preto som prijal post ambasádora. Beh je najjednoduchší spôsob, ako urobiť niečo pre svoje zdravie. Je to najlacnejšia forma športovania. Keď si večer vyjdete s kamarátmi len tak do mesta, rozhodne miniete oveľa viac, ako keď si pôjdete zabehať. Navyše, beh je pre človeka úplne prirodzený, veď už aj pračlovek behal, keď naháňal potravu….“ vraví s úsmevom Sajfa, ktorý je solídny kondičný bežec.

Na konte má tri maratóny. Premiérový, MMM v Košiciach v roku 2008, zvládol za 3:44:17 h. O rok neskôr zvládol aj maratón v Chicagu v osobnom rekorde 3:24:29 h a v roku 2011 na vlastnej koži okúsil atmosféru maratónu v New Yorku, kde časom 3:49:16 h získal skalpy hokejovej legendy Marka Messiera (4:14:21) i bývalého brankára Manchestru United a holandskej futbalovej reprezentácie Edwina van der Sara (4:19:16).

„Zabehnúť si na trati, kde predtým súťažili najlepší európski bežci-profíci, je pre mňa motivujúce. Je to pre mňa príležitosť ukázať svoje bežecké (ne)kvality,“ vtipkuje – ako inak – Matej Cifra alias Sajfa. „Teraz nie som vo forme, operovali mi rameno. Avšak už znova behám. Verím, že šesťkilometrovú trať zvládnem pod 30 minút. Len si neviem predstaviť, ako budem prekonávať prekážky… Som však bojovník! Do 10. decembra zintenzívnim tréningy. Šesť kilometrov, pri všetkej úcte zabehne ktokoľvek. Príďte do Šamorína, pozrite si v krásnom areáli súboje európskej elity, a potom si aj vy zabehnite. To, že si trať krosového európskeho šampionátu môže vyskúšať aj verejnosť, je úžasná vec.“

Na beh s názvom „ME v krose – beh pre verejnosť“ je možné prihlásiť sa na internetovej stránke podujatia. Počet štartových čísiel je však limitovaný – k dispozícii bude len 900. Súťažiť sa bude na 1,5 km dlhom okruhu. Všetci, ktorí dobehnú do cieľa, môžu sa tešiť na repliku medaily, ktorú dostanú najlepší Európania na šamorínskych ME. Deti bežia 1,5 km (štart o 15.00 h), dospelí 6 km (15.20 h). Štartovné je symbolických 5 eur.

Okrem troch maratónov behal Sajfa pravidelne aj polmaratóny: päťkrát na ČSOB Bratislava Marathon (2012 – 2015, 2017), dvakrát na košickom MMM (2011, 2015), ďalej v Rajci, Senici, Martine, Žiari nad Hronom a v Prahe, pričom jeho osobný rekord z Mníchova 2012 je 1:29:34 h.

„Na majstrovstvá Európy sa teším, vidieť na vlastné oči najlepších bežeckých profíkov z Európy nie je každodenná vec. Dúfam, že do Šamoríne príde na ME veľa divákov, vynasnažím sa ich prilákať aj cez svoje kanály na sociálnych sieťach, cez ktoré budem šampionát propagovať,“ vraví Sajfa.


FOTO SITA/JOZEF JAKUBČO