Športová značka Crivit – veľká recenzia III. časť

Dnes tu máme pre Vás poslednú, tretiu časť testu športovej značky Crivit, v ktorej hrajú prím maratónky.

Pánske kompresné tričko

kompres_trickoMateriál zloženie: 85% polyester, 15% elastan (LYCRA Sport)

Tričko je určené na behanie, je príjemne priliehavé (prvý pocit môže byť príliš sťahujúce), použitý materiál umožňuje veľkú flexibilitu pohybu.

Kompresné oblečenie býva určené na zvýšenie športovej výkonnosti (asi skôr poznáte podkolienky, nohavice). Tričko zn. Crivit je aj veľmi komfortné, príjemne odvádza vlhkosť a podľa výrobcu (ako píše každý výrobca kompresného oblečenia) zlepšuje krvný obeh, cielenú podporu svalstva a zvyšuje vytrvalostnú schopnosť.

Je vhodné ho prať na nízkych teplotách a s farebným prádlom.

 

Pánske tričko s krátkym rukávom

ticko_kratke_rukMateriálové zloženie: 100% polyester (s vláknom TOPCOOL)

Tričko klasického strihu, príjemný materiál na nosenie. Výrobca spomína použitie funkčného vlákna TOPCOOL, ktoré zabezpečuje optimálnu reguláciu vlhkosti tým, že ju absorbuje z tela a transportuje do vrchných častí oblečenia, kde sa odparuje. Tým by ste mali mať pocit suchšej pokožky a príjemnejší tréning. Samozrejme, veľa závisí aj toho, ako vám daná veľkosť a strih trička sadne. Ak si ho kúpite príliš veľké, efekt bude nižší.

Tričko je vyrobené v príjemnom strihu a modernej žltej farbe. Odporúčame prať s podobnými farbami a prvý krát radšej samostatne.

 

Krátke pánske bežecké nohavice

elastaky_kratkeMateriálové zloženie:  – 90% polyester (s funkčným vláknom TOPCOOL), 10% elastan (LYCRA Sport)
“Kraťasy“ sú bez chyby. Príjemný materiál, veľkosť sedí (môže sa líšiť od bežca k bežcovi), sú celé čierne, čo je výhodou kombinácie s akýmikoľvek inými farbami tričiek a topánok. Majú širokú šnúrku, praktické zadné vrecko.

Kraťasy si našli cestu do bežeckej módy a postupne vytláčajú klasické bežecké trenírky, ktoré dnes používajú snáď už iba bývalí a súčasní atléti. Aj na vrcholových atletických pretekoch je čoraz častejšie viditeľné oblečenie tohto strihu, čo bolo do nedávna doménou len cyklistov.

Odporúčame prať s čiernymi vecami, ako pri každom športovom oblečení nepoužívať aviváž a prať na nízkych teplotách, radšej častejšie.

 

Tepláky (Elasťáky)

elastaky2Zloženie: 90% polyester, 10% elastan (Lycra – vlákno, ktorého rozťažnosť je osemnásobok dĺžky)

Elasťáky čiernej farby doplnené bezpečnostnými reflexnými prvkami. Uväzovanie na šnúrku.

Kvalita spracovania na dobrej úrovni. Nikde som nenašiel vytŕčajúci nitku.

Hoci sa jedná o umelý materiál, tak elasťáky neboli na ohmat nepríjemné čo sa potvrdilo aj po oblečení. Pocitovo určite patria k tomu lepšiemu čo som kedy mal.

Po rozbehnutí a „zahriatí“ dobre držia teplo a ani pri silnejšom a studenom vetre som nepociťoval chlad. Nevšimol som si, že by ma niekde niečo tlačilo, ťahalo, krčilo sa. Samozrejme v zimnom mrazivom období by asi bolo treba pod tieto elasťáky obliecť ešte jednú spodnú vrstvu. Za celý ten čas som nepociťovať, že by sa nejako rolovali, alebo mali tendenciu skĺznuť dole.

Upozornenie hlavne pre maminy, priateľky, manželky … Odporúčam prvé prania vykonať samostatne, a následne prať s bielizňou rovnakej farby. . Nepoužívať aviváž a dodržiavať odporúčania výrobcu, aby výrobok nestratil svoje vlastnosti.

Záverečné zhodnotenie.

Elasťáky je, vďaka dobrej schopnosti odvodu potu, možno použiť nielen ako druhú vrstvu v rámci trojvrstvovej hierarchie, ale aj ako samostatnú vrstvu v prechodnom období. Pričinením reflexných prvkov je bežec dobre rozoznateľný i za zhoršenej viditeľnosti.

 

BEŽECKÉ TOPÁNKY XP2-TRAINER – CESTNÉ PÁNSKE

Použité technológie: Traction Control, Grip Motion, Flex Support, EVA vložka, Strobel šitie, Phylon medzipodrážka…

Recenzent č.1

boty_trainer1Fíííííha!!! Tak to bolo asi prvé čo som povedal, keď som dostal tieto maratónky do ruky. Tento môj komentár sa týkal dizajnu. No v zápätí som si uvedomil, že kombinácia bielej a čiernej farby je stále “in”, ale čo sa týka praktickej stránky, tak veru neviem, neviem, či biela farba je tá najlepšia pre maratónky.

Teraz bude nasledovať zoznam použitých materiálov a technológií, ktorý aj tak asi málokomu niečo hovorí, ale dobre to vyzerá. Aktívny priedušný materiál, anatomicky tvarovaná vložka s vetracím systémom, EVA vložka v prevedení Strobel, Phylonová medzipodošva s vysokou hustotou, spona z tepelno-plastického polyuretánu s priehlavkovým stabilizátorom, Phylonová medzipodošva na spätné odvedenie energie, multizónová podrážka, tvarovaná podrážka.

Dielenské spracovanie:
Pri podrobnejšom pohľade na spracovanie maratóniek musím povedať, že kvalita je na vysokej úrovni. Vyrovná sa kvalite spracovania aj značkovej bežeckej obuvi. Nenašli sme žiadne miesto, kde by bolo vidieť „vytekajúce“ lepidlo, alebo nejakú závadu na švoch.

No a konečne sa dostávam k mojím postrehom.

Prvá vec, pardon druhá vec, ktorú som urobil bola tá, že som maratónku postavil na váhu, aby som zistil jej hmotnosť. Na displeji sa zobrazila hodnota 273g (veľkosť 42) čo zodpovedá tréningovej obuvi. Dá sa predpokladať, že je určená pre bežcov s neutrálnym došľapom. No a ešte sa vrátim k tomu čo com s maratónkou urobil ako prvé. Ohol som, ju aby som zistil tuhosť. A musím povedať, že som bol milo prekvapený, nakoľko nebolo treba vynaložiť veľkú silu na ohnutie. Je pravda, že som mal v rukách aj pružnejšie maratónky, ale zas všetkého veľa škodí.

Konečne nastal čas si maratónky obuť. Prvé dojmy boli pozitívne. Mäkké, ohybné, nikde netlačili. Tá mäkkosť bola znásobená aj tým, že moja obľúbená značka maratóniek už pár rokov vyrába maratónky tuhšej konštrukcie.

Prvé pocity z behu:
Vzhľadom na vyššie napísané, som mal obavy z toho, že mäkšia konštrukcia bude vo mne vyvolávať dojem behu po piesku, alebo nejakom mäkkom povrchu a skôr sa dostaví pocit únavy. No nakoniec, to nebolo až také hrozné. Dá sa to porovnať s tým keď mením maratónky tej „mojej“ značky. Zopár tréningov síce trvalo kým si nohy „vyšmatlali“ maratónku na svoj obraz a kým si našli tú svoju správnu polohu, ale akonáhle sa tak stalo, tak noha v maratónke držala, nikde sa nešmýkala a nebol by problém ísť si zabehať aj do náročnejšieho terénu, kde sú kladené vyššie nároky na stabilitu nohy. Aj keď podotýkam, že ide o „cestný“ model a nie krosový.

Bežcov, ktorí sa viac potia a ich nohy nedisponujú práve najpríjemnejšou vôňou, určite poteší anatomicky tvarovaná vyberateľná vložka s vetracím systémom. Dierkovaná vložka zabezpečí vetranie a tak zmierňuje vznik zápachu.

Záverečné hodnotenie.
Hlavnou úlohou bežeckej maratónky je, aby chránila odspodu a aby tlmila dopad chodidla na zem. Podľa môjho subjektívneho názoru túto úlohu maratónky bezpečne spĺňajú. Dielenské spracovanie je na vysokej úrovni. Čo sa týka životnosti maratóniek, tak to mi je ťažko hodnotiť, keďže v čase písania tohto príspevku ich mám len zhruba mesiac a to je až príliš krátka doba na hodnotenie tohto faktoru. Za ten mesiac používania som nepostrehol žiadne výraznejšie opotrebenie, alebo zmenu kvality. Keďže Crivit je značkou obchodnej siete Lidl, dá sa predpokladať, že osloví hlavne začiatočníkov a bežcov nižšej výkonnosti. Určite budú s týmito maratónkami veľmi spokojní. No a ešte treba spomenúť reflexné plochy (3M Scotchliche Reflective Material), ktoré sa starajú o bezpečnosť bežca.

 

Recenzent č.2

boty_trainer_2Už podľa použitých technológií vidno, že aj Crivit vo svojej najnovšej kolekcii používa osvedčené materiály používané aj výrobcami svetových značiek. Behanie v týchto topánkach potvrdilo predpoklad, že možno očakávať príjemný zážitok.

Topánky sú podľa nás vhodné na bežné behanie nízkej intenzity po pevnom povrchu. Nebežali sme v daždi, predpokladáme ale, že sú premokavé vzhľadom na vrchnú vzdušnú časť. Bledšie farby sa rýchlo zašpinili, ale výrobca uvádza, že je ich možné prať. Skúsili sme raz v práčke na 60°C nič sa im nestalo (odporúčame radšej nižšie teploty), vyprali sa dostatočne. Samotné šitie sa nám javí širšie ako u viacerých iných značiek, hlavne v priestore prstov, čo môže niektorým bežcom prekážať, iným naopak vyhovovať. Noha ale v topánke dobre sedela, nikde nič neprekážalo, ani netlačilo. Obe sa javili rovnaké.

Posledná veľmi dôležitá vec pre bežcov, ktorí obľubujú, alebo jednoducho nestíhajú behať cez deň, topánky sú vybavené reflexnými prvkami značky 3M Scotchlite Reflective Material, takže by ste mali byť viditeľní aj v noci.

Čo nám najviac chýbalo sú informácie. Bežecká obuv je najdôležitejšia časť výbavy bežca a tak si ju dnes vyberajú veľmi sofistikovane. Pronácia, supinácia, odpruženie, stabilita, povrch, hmotnosť (výrobok/bežec), to je zopár vecí, ktoré bežec potrebuje zvážiť pri kúpe bežeckej obuvi. Žiadne z týchto informácií sme na výrobku bohužiaľ nenašli.

 

BEŽECKÉ TOPÁNKY XP2-RACER – CESTNÉ DÁMSKE

boty_damske_racerNa moje prekvapenie tenisky mi sadli na nohu ako uliate, musím ale povedať, že ja mám širšiu prednú časť chodidla a mala som problém aj s oveľa drahšími teniskami, v ktorých mi noha v prednej časti tŕpla. Čo v teniskách Crivit vôbec nepociťujem, teniska je dosť vzdušná, noha sa mi v nej nepotí, krásne vetrajú, sú ľahké, keďže sú trochu tvrdšie odporučila by som ich na kratšie vzdialenosti.

Tenisky sú určené na asfalt, betón, pevný povrch. Chodidlá ani achilovky ma z nich neboleli, dokonca mi nespravili žiadne otlaky ani pľuzgiere, s čím som mala v minulosti u iných tenisiek problém.

Keďže tenisky som testovala len čosi menej ako mesiac, neviem posúdiť ich životnosť, ale inak ich hodnotím veľmi pozitívne. Myslím, že sú vhodné hlavne bežcom začiatočníkom, ktorí nechcú na ich bežeckom začiatku zaťažiť rodinný rozpočet veľakrát prehnane veľkou sumou.

Predchádzajúce časti veľkej recenzie športovej značky Crivit: I. časť, II. časť

Foto: archív beh.sk, web