Športová značka Crivit – veľká recenzia

Veľká recenzia bežeckého sortimentu značky Crivit.

Milé bežkyne, milí bežci!

Je tomu rok a pol čo sme vám priniesli test športového oblečenia a sortimentu značky Crivit sports, ktorý je možné zakúpiť v obchodnom reťazci Lidl. Keďže čas pomaly, ale isto plynie, všetko sa mení, vývoj napreduje a bežecký boom nestráca na sile, tak prišiel čas opäť sa poobzerať po tom, čo táto značka nám bežcom ponúka.

Preto sme sa rozhodli otestovať novú kolekciu a zistiť, aké zmeny nastali od nášho posledného testovania. Na testovaní sa podieľalo päť skúsených bežkýň a bežcov.

lidl1_vsetko_850_390

Nakoľko je tých vecí ktoré sme testovali viac, tak aby sme Vás nenudili rozdelíme naše zistenia do troch častí.

V prvej časti sa pozrieme na športtester značky Crivit (Hodinky pre meranie srdcovej frekvencie Crivit) a hrudný pás značky Medisana.

V druhej časti sa čo to dozviete o bežeckých ponožkách, dámskych trojštvrťových bežeckých nohaviciach, dámskom tričku s krátkym rukávom, športovej bunde a pre vyznávačov ultrabehov, ale nie len pre nich aj o bežeckom ruksaku.

No a v poslednej tretej časti testu si oblečieme pánske kompresné tričko, pánske tričko s krátkym rukávom, pánske bežecké krátke a aj dlhé nohavice a na nohy obujeme dámske, resp. pánske maratónky.

Hodinky pre meranie srdcovej frekvencie Crivit – Športtester

Obsah balenia: hodinky na meranie srdcovej frekvencie, hrudný popruh so snímačom srdcovej frekvencie, držiak na riadidlá bicykla, batérie (vložené v hodinkách a snímači srdcovej frekvencie), návod na použitie.

Funkcie: hodinky (Time – 1), stopky (Chrono), merač srdcovej frekvencie (Pulse), krokomer (Pedo)

Vodotesnosť: 3 bar

Na testovanie hodiniek som sa obzvlášť tešil, nakoľko som až doteraz nemal možnosť pracovať s hodinkami merajúcimi vzdialenosť a rýchlosť na princípe krokomeru a priznám sa, že som ani nemal k takémuto meraniu vzdialenosti ani príliš veľkú dôveru.

Tak ako tomu bolo pri hodinkách, ktoré som testoval pred rokom a pol, tak aj tento krát poriadnu chvíľu trvalo, kým som si zvykol na ovládanie.

hodinky_cierneVzhľad hodiniek na mňa zapôsobil vcelku pozitívnym dojmom. Klasický kruhový tvar so štyrmi tlačítkami. Telo hodiniek je plastové, remienok z gumy, ktorá pôsobí celkom príjemným dojmom.

Aj keď majú hodinky štyri tlačítka, tak viac-menej sa používajú len tri. Štvrté tlačítko (vľavo hore) slúži na zapnutie podsvietenia displeja. Výrobca ostal verný podsvieteniu displeja modrou farbou, čo je možno trošku na škodu. Čitateľnosť síce nie je zlá, ale je omnoho slabšia ako býva pri klasickom bielom podsvietení, ako to majú vyriešené podobné produkty z dielne renomovaných značiek.

Ako sa dalo očakávať, tak hodinky sa s vami nebudú baviť v slovenčine. Na výber je angličtina, alebo nemčina.

Po prvom zapnutí hodiniek treba nastaviť základné údaje (pohlavie, vek, hmotnosť, výška, formát času, …). Vďaka nim si hodinky vypočítajú pulzové pásma, hodnotu max. pulzu, BMI. Treba však upozorniť, že tieto parametre sú len orientačné, keďže každý z nás je iný. No našťastie, niektoré sa dajú následne nastaviť. Za menší nedostatok považujem, že pri nastavovaní potrebnej hodnoty napr. roku narodenia a pod. je možný posun len smerom hore a ak náhodou prešvihnete údaj, ktorý chcete nastaviť, tak nie je možné vrátiť sa späť, ale je treba preťukať sa celým zadefinovaným rozsahom, čo pri roku narodenia chvíľu trvá. Ale zas nastavuje sa to len raz, takže to nie je až taka hrozná vec.

Ako som na začiatku spomenul, ide o štyri základné funkcie tohto výrobku: hodinky, stopky, merač srdcovej frekvencie a krokomer. Zrejme nemá význam sa podrobnejšie venovať funkcii „hodinky“. Iba uvediem, čo sa pod tým skrýva: čas, kalendár, budík s opakovaným budením. Takisto funkcia „stopky“ nepotrebuje siahodlhý komentár. Hodiny disponujú aj funkciou odpočítavania. Stopky merajú na stotiny a je možné odmerať až 99 úsekov.

Merač srdcovej frekvencie (Pulse). Keďže už mám skúsenosť s hrudným pásom od Crivitu, tak som bol pripravený, že šírka pásu a popruhu bude užšia ako som zvyknutý zo svojich Garminov. Opäť sa počas behu spočiatku dostavil ten pocit, že pás nedrží, ide dole a azda by som si ho mal viac dotiahnuť, ale naozaj išlo iba o klamlivé zdanie. Pás si našiel svoje miestečko a tam držal počas celého tréningu.

Hrudný pásPresnosť merača srdcovej frekvencie je výborná a hodnoty, ktoré ukazujú zodpovedajú aj reálnym hodnotám nameraným klasickým tlakomerom, resp. druhým snímačom srdcovej frekvencie.

Asi najviac využívanou možnosťou hodiniek bude tréning v určitom rozsahu pulzovej zóny.

V hodinkách sú – na základe údajov o výške, veku, pohlaví a hmotnosti – prednastavené tri druhy tréningu:

ZN-1 : Zdravie –> voľný čas (50-65% max. tepu)
ZN-2 : Kondícia –> Fitnes (65-80 % max. tepu)
ZN-3 : Výkon –> Šport (80-95 % max. tepu).

Ešte je tu možnosť zadefinovať vlastný rozsah srdcovej frekvencie. Tento program je označený ZN-U. Osobne by som asi najviac odporúčal používať posledný model. Pritom by bolo vhodné prekonzultovať hlavne hornú hranicu s lekárom. V prípade, že sa podarí prekročiť niektorú z hraníc, upozorní vás na to pípanie a blikanie červenej kontrolky na hodinkách. Automatické upozorňovanie sa síce dá vypnúť, lenže to by znamenalo, že treba kontrolovať tep neustálym pohľadom na hodinky. To by zbytočne odpútavalo pozornosť a pôsobilo rušivo. Výstražný signál sa ozve aj vtedy, keď nebudete mať nastavený režim „rozsah pulzovej zóny“, ale váš tep dosiahne hodnotu  99 % max. tepu.

Po skončení tréningu si môžete z pamäte vyvolať a prezrieť údaje o priemernej, maximálnej a minimálnej hodnote tepu, čas tréningu, údaj o spálených kalóriách, BMI index (tento údaj samozrejme nezávisí od tréningu, ale od zadaných údajov pri nastavení hodiniek.

Navyše sa displeji môžete zobraziť a sledovať aj nasledovné hodnoty: Aktuálny tep, % max. tepu, najvyššia, najnižsia a priemerná hodnota tepu.

Meranie srdcovej frekvencie sa začne ihneď po nasadení hrudného pásu a jeho spárovaní s hodinkami. V prípade, že sa ihneď nerozbehnete, môže to mať vplyv na niektoré štatistické údaje.

Tepové hodnoty sa vždy o polnoci z pamäte vymazávajú.

Krokomer (Pedo) – tak to je tá vec na ktorú som sa najviac “tešil”. Pred prvým použitím je potrebné krokomer kalibrovať. Ako na to nájdete v návode na obsluhu. Nie je to nič zložité. V podstate ide o prebehnutie istej vzdialenosti (ktorú si zvolíte) a následne je potrebné tú istú vzdialenosť prejsť chôdzou. Od toho ako sa vám podarí kalibrovať hodinky závisí aj presnosť následne nameranej hodnoty odbehnutej vzdialenosti. Len pre zaujímavosť mne sa pri zlom kalibrovaní (príliš rýchle tempo behu pri kalibrovaní) “podarilo” dosiahnuť na úseku 7,3 km (nameranej hodinkami s GPS) dĺžku 9,3 km, čo je dosť veľký rozdiel aj keď zoberieme do úvahy nepresnosť hodiniek s GPS a aj hodiniek s krokomerom. A preto si treba dať záležať pri kalibrácii. Ak ale dokážete počas behu udržať rovnomerné tempo a toto tempo ste mali aj pri kalibrácii hodiniek, tak sa môžete dopracovať k celkom presným údajom o prebehnutej vzdialenosti.

Pri aktivovanej funkcii krokomeru sa prepínaním medzi jednotlivými „obrazovkami“ môžete navoliť zobrazenie hodnôt: počet krokov/čas, počet krokov/doba tréningu, počet krokov/prejdená (prebehnutá) vzdialenosť, počet krokov/rýchlosť, kalórie(kcal)/spálené tuky (g) a počet krokov/tep.

K hodinkám je dodávaný aj držiaku na bicykel. Keďže sa jedná a ten istý typ držiaku ako u hodiniek, ktoré som testoval pred rokom a pol, tak som vopred vedel, že hoci na prvý pohľad to vyzerá tak, že to fungovať nebude, no opak je pravdou. Držiak bude pevne sedieť na riadidlách ako aj hodinky budú držať na držiaku.

Údaj o vodotesnosti hodiniek. Výrobca udáva vodotesnosť 3 bary čo v normálnom slovníku znamená vodotesnosť v daždi, alebo umývanie rúk. Rozhodne by som neodporúčal sa v nich kúpať, plávať, alebo potápať.

Pamäť (Memory) – hodinky si do pamäte ukladajú nasledovné hodnoty: Celkový počet krokov/celková vzdialenosť, Celkové množstvo kalórií/celkové množstvo spálených tukov, Počítadlo kilometrov/Odometer a BMI. Údaje v pamäti sú za posledných 14 dní.

Záverečné hodnotenie.
Hodinky patria medzi výrobky so základnými funkciami obohatenými o krokomer pomocou ktorého sa dá zmerať aj prebehnutá vzdialenosť. Sú vhodné najmä pre začínajúcich bežcov, ktorí mávajú problém s odhadovaním tempa a často to prepália. Funkcia „rozsah pulzovej zóny“ im tempo spoľahlivo ustráži. Samozrejme, dobre poslúžia aj skúsenejším bežcom.

Keďže som hodinky testoval len krátkodobo, nemôžem sa vyjadriť k výdrži batérií a hlavne vplyvu záporných zimných teplôt. Výrobca udáva rozsah pracovnej teploty v intervale 0 – 50 °C.

Čo v návode nenájdete.

Ak by ste chceli z nejakého dôvodu zmeniť základné nastavenia hodiniek, ako sú jazyk menu, 12/24 systém zobrazovania času, jednotiek km/míle, pohlavie,… ku ktorým sa nedostanete pri nastavovaní jednotlivých funkcii, tak treba súčasne stlačiť tlačítka „SET“ a „SEL“ a dlhšie ich podržať.

Hrudný pás Medisana

Obsah balenia: hrudný pás, návod na použitie.

Hrudný pás používa na prenos údajov technológiu Bluetooth 4.0

hrudny_pas_medisana

Výrobca v návode udáva kompatibilitu s nasledovnými zariadeniami s operačnými systémami iOS a Android. (Avšak podľa môjho testovania je tu kompatibilita aj s operačným systémom Windows 8.1).

Ale späť k tomu čo udáva výrobca.

Apple: iPhone 4S a novší, iPad 3 a novší, iPod Touch 5 a novší

Android: smartfóny, ktoré podporujú verziu Google Android 4.3 s technológiou Bluetooth 4.0

Aplikácie: napr. Strava, Runtastic Pro, Runkeeper, Adidas MiCoach, 60beat, Endomondo, Wahoo

Okrem spomínaného prenosu dát cez Bluetooth je možné tento hrudný pás využiť aj pri zariadeniach, ktoré komunikujú na frekvencii 5,3 kHz (Polar, Timex, Suunto, …) avšak tu je potrebné mať na zreteli fakt, že pri vzdialenosti väčšej ako 80 cm môže dôjsť k prerušeniu prenosu. Pri technológii Bluetooth je prenos možný až do vzdialenosti 10m.

Hrudný pás je napájaný z batérie, ktorá je samozrejme súčasťou balenia a teda netreba ju kupovať. Tak ako to býva zvykom najprv treba hrudný pás spárovať so zariadením s ktorým má spolupracovať. Hrudný pás som testoval na 7 rôznych zariadeniach a na žiadnom nebol so spárovaním problém. Ako som už uviedol vyššie tak okrem výrobcom udávaných operačných systémov sa mi podarilo hrudný pas bez problémov spárovať aj so zariadeniami bežiacich na operačnom systéme Windows 8.1 (notebook, tablet, telefón). Dokonca sa to podarilo aj so staršou verziou Windows phone 7.6, ale keďže tam som mal k dispozícii aplikáciu, ktorá neumožňovala napojenie hrudného pásu, tak som nemohol na 100% overiť funkčnosť aj na tomto operačnom systéme.

Hrudný pás je nastaviteľný v intervale 60 – 105 cm, čo by malo vyhovovať drvivej väčšine bežcov a bežkýň. Nepostrehol som žiadny problém čo sa týka toho, že by sa počas behu skĺzal. Aj keď to „zapínanie“ sa aspoň mne osobne zdalo byť trošku nepraktické a „na hrane“ a mal som obavy, že sa počas behu rozopne. Ale nikdy sa tak nestalo.

Za chybičku krásy považujem ten fakt, že pre operačný systém Android je potrebné mať verziu 4.3 a vyššiu. Vzhľadom k tomu, že verzia 4.3 je v predaji od júla 2013, tak v podstate je možné hrudný pás používať len s novšími telefónmi.

Čo v návode nenájdete.

Hoci sa v návode spomína len Android a iPhone, tak bez problémov je možné senzor spárovať aj s mobilnými zariadeniami bežiacich na Windowsoch. Testované na Windows Phone 8.1.

Foto: archív beh.sk, web

Komentáre 12

 1. Mam problem s pasom crivit nie vzdy je prenos tepu ukaxe sa na par sekund a potom nic dakujem

 2. Kolik tyto hodinky stály?

  1. Na Slovensku sa predávajú za 24,99 eu.

 3. Hodinky budú mať v Lidli od 18.7.2016 za 14,99€ 😉

 4. Prosim vas je mozne aby tie hodinky pouzivali aj viaceri pouzivatelia ? (2)…ci by sa to vzdy muselo odznova nastavovat, vek vaha atd… ???

  1. hodinky, stopky, meranie tepu mozes pouzivat bez prestavovania. To co potrebuje vek a vahu ja povazujem za trochu zbytocnu doplnkovu funkciu.

 5. Dají se tyto hodinky objednat nekde online?

  1. najmenej 2-3x do roka ich maju v lidli v tyzdennej akcii

   1. Myslela jsem zda jsou dostupne nekde na netu,v lidlu jsou hned pryc

 6. Recenzia je tu dobrá, skutočnosť bude asi iná. Po troch mesiacoch nefunguje krokomer. Čo by som mal robiť?

  1. Ahoj Peter,

   tazko je mi hodnotit kvalitu len na zaklade Tojeje a mojej skusenosti. Tie co som mal ja, tak stale funguju a aj krokomer je v poriadku. Ale musim dodat, ze ho zas nevyuzivam az tak casto.
   Ak mas tie hodinky este v zaruke, tak ich chod reklamovat a ak nie, tak zial potom je asi tazko nieco radit. 🙁

 7. Dobrý deň dostal som hrudný pás crivit ako ho sparujem s telefónom nenašiel som žiadnu aplikáciu a manuál k nemu taký nemám ďakujem za rady