V Ilave víťazne Wydra a Hulvátová

Poľský reprezentant Jan Wydra a  členka dubnického Jogging klubu, Iveta Hulvátová sa stali absolútnymi víťazmi 19. ročník Ilavského behu – Veľkej ceny Agromixu, ktorý sa v nedeľu, 17. mája napoludnie uskutočnil v Ilave.

Po vlaňajšom debute a štvrtej priečke Jana Wydru sa poľský reprezentant do Ilavy vrátil, aby na 13 000 metrov dlhej trati s prevýšením 176 metrov po prvý raz s prehľadom zvíťazil. Po Bogdanovi Dziubovi z roku 2012 sa tak časom 47:00,45 min. stal druhým poľským víťazom v devätnásťročnej histórii podujatia. Na druhom mieste skončil odchovanec pruštianskej atletiky, víťaz podujatia z roku 2005, Slavomír Košík (48:24,60), po bronzový vavrín si v nedeľu dobehol Štefan Štefina (48:50,32) z dubnického AK Spartak.

„Na Ilavskú trať som po roku vrátil s vierou vo víťazstvo, pretože ma vlani svojim profilom veľmi oslovila a maximálne mi vyhovovala. V príprave sa špecializujem na behy do vrchu, takže som vedel, že rozhodnúť musím už v stúpaní na Kopánku. Som rád, že sa mi to napokon podarilo a stal som sa súčasťou veľmi rozsiahlej a kvalitnej galérie víťazov tohto podujatia“, vyznal sa v cieli šťastný Poliak, štartujúci prvú sezónu v kategórii štyridsiatnikov.

Ani víťazka premiérového ročníka Ilavského behu, Iveta Hulvátová svojich priaznivcov nesklamala a veľmi slušným výkonom 56:11,35 min. po neuveriteľných osemnástich rokoch znovu vystúpila na víťazný piedestál ilavských stupňov víťazov a poskočila v dlhodobých tabuľkách z osemnástej až na desiatu priečku najlepších ženských výkonov histórie. Kvalitatívny posun medzi jej prvým a tohtoročným druhým ilavským triumfom predstavoval neuveriteľných osemnásť minút a šesť sekúnd. Na druhom mieste skončila favoritka súťaže, Katarína Drahovská z ŠBR Piešťany (56:57,34), tretiu priečku si vybojovala neustále sa zlepšujúca Veronika Bakalárová z Trenčína (60:12,04).

„Po návrate z materskej dovolenky ešte stále nie som v takej bežeckej pohode, akoby som si predstavovala, takže mi nezostáva nič iné, iba poblahoželať víťazke k jej druhému Ilavskému triumfu. Dnes bola naozaj lepšia …“, okomentovala sebakriticky nenaplnené očakávania mamina široko rozvetveného športového klanu Drahovských, Katarína Drahovská.

Aj tohtoročné podujatie, ktorého mediálnou tvárou bola slovenská atletická reprezentantka a šesťnásobná víťazka podujatia, Ľubomíra Maníková sa vo veľmi príjemnom bežeckom počasí prezentovalo bezchybnou organizáciou, skvelou spoločenskou úrovňou a vyrovnaným účastníckym rekordom, keď sa na štartovnú čiaru, podobne ako vlani, postavilo 173 štartujúcich. Záverečného ceremoniálu slávnostného vyhlásenia výsledkov sa popri Ľubomíre Maníkovej už tradične zúčastnil primátor mesta Ilava, Štefan Daško a organizačný šéf podujatia, Ľubomír Klobučník.

(tch)

Titulné foto Miroslava Tomana: Aj vďaka priaznivému jarnému počasiu sa na štartovnú čiaru predjubilejného devätnásteho ročníka Ilavského behu – Veľkej ceny Agromixu – postavilo druhé najpočetnejšie štartovné pole detí histórie. Celkom ich v nedeľu pred starým mestským pivovarom štartovalo sedemdesiatosem …