Rekordný 10. ročník Cyrilometodského behu Kolonickým vrchom

Jubilejný 10. ročník Cyrilometodského behu Kolonickým vrchom sa uskutočnil v tradičnom termíne 5.júla 2022. Nádeje organizátorov sa potvrdili a počet účastníkov predstavuje v Kolonici rekord. 39 detí a 42 účastníkov hlavného preteku.

Pritom viacerí, ktorí sa vopred zaregistrovali neprišli, potom ako dopoludnia absolvovali Domašskú desiatku. V horúcom počasí im už nezostalo síl na druhý beh v jednom dni.

Výborná atmosféra sprevádzala preteky v mládežníckych kategóriach. Pretekalo sa na tratiach o vzdialenosti 100 až 800 metrov. Videli sme viacero skvelých súbojov. V kategórii dievčat ročník narodenia 2013 – 2014 sa ani po 200 metroch nerozhodlo a nakoniec boli udelené dve zlaté medaily.

Za horúceho slnečného počasia sa o 15:00 hod. v kategóriách dospelých vydalo na hlavnú trať 42 pretekárov. Pretekalo sa v uliciach obce Kolonica na trati dlhej 6,6 km. Pretekárom sa pred spoločným štartom prihovoril starosta Kolonice Matúš Leňo a správca miestnej grécko-katolíckej farnosti Mgr. Martin Gergelčík, ktorý dal bežcom aj požehnanie.

Zjavne najvýraznejšou charakteristikou tohto ročníka bola nezvyčajne kvalitná účasť v kategóriach žien. Svedčí o tom aj to, že v celkovom poradí sa ženy umiestnili na druhom a treťom mieste. Boli to triatlonistky Viviána Popovičová a Ema Borščová. Len štrnásťročná Viviána časom 26 minút 6 sekúnd stanovila kvalitný traťový rekord žien. Celkovým víťazom sa stal Michal Červeňák z ŠK ŠOG Nitra. Za traťovým rekordom Štefana Štefinu z roku 2016 zaostal o takmer 2 a pol minúty. V horúcom počasí sa však útok na traťový rekord mužov ani nedal očakávať. Ďalšou ozdobou podujatia bola účasť niekoľkonásobného medailistu z majstrovstev sveta veteránov Vincenta Bašistu, ktorý v tomto roku už dovŕšil 80 rokov. V Kolonici preňho nebola špeciálna veková kategória, musel súťažiť so štesťdesiat ročnými. Napriek tomu obsadil druhé miesto.

Všetci pretekári dobehli v zdraví do cieľa, kde sa mohli osviežiť nielen ovocím a minerálkou od sponzorov, ale sa aj príjemne schladiť v prírodnom kúpalisku „Bejvoč“ a následne si pochutnať na výbornom guláši.

Organizátori podujatia ďakujú za materiálnu podporu súkromným firmám aj fyzickým osobám, ktoré podujatie podporili. Vďaka nim sa podarilo zorganizovať preteky na pomerne vysokej úrovni, pre deti pripraviť zaujímavé vecné ceny a najlepších dospelých oceniť aj finančnými odmenami.