Malý štrbský maratón na 44. ročníku opäť privíta zahraničných bežcov

MSM-2022

V nedeľu 10. júla 2022 sa v Štrbe uskutoční 44. ročník Malého štrbského maratónu.

Po pandemických rokoch a rôznych obmedzeniach športovci opäť prejavili veľký záujem a pár dni pred pretekmi organizátori evidujú už viac ako 500 prihlášok. Na preteky pricestujú športovci zo všetkých krajín V4 a svoju účasť ohlásili aj keňskí športovci Geoffrey Githuku Chege, víťaz z rokov 2016 a 2018 a jeho krajan Gilbert Kiprotich Kemoi, ktorý v roku 2017 ovládol stupeň víťazov na jubilejnom 40. ročníku. O víťazstvo medzi ženami zabojuje aj minuloročná víťazka Hana Vičarová z Českej republiky. Z prihlásených Slovákov je v historických tabuľkách MŠM najvyššie Jozef Urban, ktorý pred mesiacom vyhral Banskobystrický maratón. Štart hlavnej 31 kilometrovej trate zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť je naplánovaný o 9:30 hodine a traťový rekord 01:39:33 hod. drží od roku 2019 Keňan Simon Kamau Njeri.

Skvelý profil trate

Trať MŠM je u bežcov obľúbená najmä svojim profilom a jedinečnou atmosférou. Cenným odkazom pre športový budúcnosť je aj poctivo spracovaná historická tabuľka, ktorá eviduje všetky výsledky od prvého ročníka a na webstránke podujatia tak môžete nájsť množstvo známych a úspešných športovcov, ktorí v minulosti absolvovali toto podujatie. Na štartovej listine je aj Peter Tichý, účastník letnej olympiády v Atlante v roku 1996 a Sydney v roku 2000, ktorý reprezentoval Slovensko v športovej chôdzi a získal za to tri tituly Chodec roka. V súčasnosti sa venuje prevažne maratónom a ultramaratónom, no v Štrbe sa rozhodol vyskúšať 10 kilometrový okruh okolo stredovekej zaniknutej osady Šoldov, ktorý bol predstavený pretekárom v roku 2021. Štart desiatky je tiež o 9:30 hodine a na rovnakej trati si zasúťaží aj päťdesiatka Nordic Walkerov, ktorí zabojujú aj o prvé body v novom Slovenskom pohári Nordic Walking. Účastníci všetkých behov si domov  odnesú účastnícke športové tričko, jedinečnú účastnícku medailu a vďaka partnerom si na trati a v cieli pochutnajú na občerstvovacích staniciach.

Pestrý program

Súťažiť budú opäť aj deti a dorastenci v uliciach obce Štrba, ktoré si za svoj výkon odnesú malú účastnícku medailu a drobné sladké odmeny. Preteky sú pre všetky deti bezplatné a sú pre divákov výborným spestrením čakania na vytrvalostných bežcov. Jedinečnú atmosféru v cieli bude vytvárať aj ľudová hudba. Z podujatia každý rok vzniká dokumentárny film a je už tradíciou, že historické filmy si pretekári môžu pozrieť vo Fun zóne v Art Café Štrba a spolu s výsledkami budú vysielané aj na veľkoplošnej obrazovke v priestore štartu a cieľa. Aj ostatní účastníci môžu súťažiť v diváckej tombole.

Organizátori

Organizátorom MŠM je Obec Štrba, Obec Liptovská Teplička, Športový klub Štrba, Oblastná organizácia cestovného ruchu Vysoké Tatry a viac ako stovka dobrovoľníkov prevažne z obce Štrba, ktorá sa pod vedením organizačného výboru MŠM na tento športový sviatok pripravuje niekoľko mesiacov. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky a s finančnou podporou Prešovského samosprávneho kraja. Vysokú úroveň pretekov sa darí udržať aj vďaka výraznej podpore množstva partnerov zo súkromného sektora.
Bežecký týždeň bude pokračovať v stredu 13. júla 2022 v Liptovskej Tepličke podujatím Beh po schodoch do neba a v sobotu 16. júla odštartuje 23. ročník Memoriálu Jána Stilla v Novej Lesnej.