Kniha o maratónskom ošiali

Ještě jeden maraton

Aj tichý bežec máva chuť si zakričať. Napríklad ak sa rozhodne opäť prekonať sám seba. A maratón popritom.

Na českom autorovi Lubošovi Brabcovi si najviac cením otvorenosť, dokáže sa na sebe zasmiať, ale aj priznať vlastnú lenivosť. O tej by nejeden bežec dokázal hovoriť, ale nehovorí, narozdiel od autora tejto skvelej knihy. Okrem toho mu to výborne behá a píše, preto jeho dielo Ještě jeden maraton sa číta takmer samo.

O to viac sú jeho texty hodnotnejšie, že v dnešnom bežeckom mori reklamy a marketingu, nových kampaní a ešte novších noviniek sa autor hneď v úvode vyznáva, že nie je ničí ambasádor, nikto ho nesponzoruje a všetky značky, výrobky a závody, ktoré sa v knižke objavujú, menuje len z vlastnej slobodnej vôle. Nech je to výzvou najmä pre začínajúcich bežcov, aby neverili všetkému, čo sa na sociálnych sieťach dočítajú, pretože žiadne tenisky to neodbehajú za vás, vlastný pot sa nedá nahradiť zázračným elixírom, a ani ten najkvalitnejší materiál oblečenia vás neochráni pred vlastnými myšlienkami. Športový novinár Brabec nás pútavo vťahuje i do slávnych gréckych historických a geografických súvislostí, a to celkom neďaleko, čiže 42 kilometrov z Atén do Maratónu.

Dostaneme sa s ním do zákulisia rôznych bežeckých udalostí a spoznáme aj viacero osobností, o ktorých sa oplatí si niečo prečítať. Napríklad ultramaratónec Daniel Orálek, s ktorým mimochodom L. Brabec vytvoril famóznu knihu Můj dlouhý běh (o nej nabudúce). Odbehnúť maratón a zomrieť. Nuž, našťastie už takto v dnešných časoch nestojí tá základná otázka, hoci ľudia nepobozkaní prachom ciest, pachom dažďa a strachom z vlastných limitov dávajú oveľa zásadnejší dopyt. Čo len na tom maratóne všetci vidíte? Ak sa na tie štyri desiatky kilometrov a ešte kúsok pozriete očami autora Brabca, aj sa niečo nové dozviete, aj sa zasmejete a možno objavíte návod, ako na to. Stačí začať jednoduchou radou z tejto knihy, že pri behu ide o čas. Ale nie o čas na stopkách, „ale ten, ktorý si musíme vyblokovať na tréning – a s pribúdajúcim vekom aj na nevyhnutne pridružené procedúry.“ A ak k ním u vás nepatrí čítanie, tak treba začať. Hoci aj s touto knihou.


Peter Kubica

Peter Kubica
PETER KUBICA

Bežec meditujúci v teniskách, ktorý mesačne nazbiera viac ako 500 km radosti z behu. | BLOG… Zistiť viac