Najčastejšie športové poranenia pri behu

poranenia pri behu

Zranenia patria k športu, treba s nimi rátať a sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Definícia hovorí: športový úraz je náhle narušenie celistvosti tkanív, ktoré vzniká pôsobením vonkajšieho násilia ( tlaku, sily) pri športovaní. Tvrdí ortopédka MUDr. Martina Zachvejová Maslenová z ortopedickej ambulancie M&P Medical.

Medzi najčastejšie športové zranenia aj podľa svetovej literatúry, patria:

Natiahnutie, natrhnutie svalu

Hlavnou príčinou svalových poranení je náhly alebo nekoordinovaný pohyb, ktorý vedie k náhlej kontrakcii na záťaž nepripraveného svalu, ako tomu býva u nedostatočného zahriatia pred výkonom, u nedostatočne trénovaných osôb, pri unavených alebo podchladených svaloch. Nedoliečené zranenia, celkové ochorenia, nevyrovnaná strata tekutín s poruchou elektrolytového hospodárstva, svalové dysbalancie a nedokonalé športové vybavenie sú faktory , ktoré riziko svalových poranení zvyšujú.

Poranenia šliach

Najdôležitejším faktorom vedúcim k poškodeniu šliach je častá záťaž a mechanické preťaženie. Najčastejšie dochádza k postihnutiu šliach v tzv. prechodných obdobiach, kedy nastáva zmena spôsobu  zapojenia postihnutej anatomickej oblasti , napr. v snahe zvýšiť športovú výkonnosť zaradením nových tréningových frekvencií, pri zmene športového náradia, pri prechode na inú kvalitu povrchu, pri nácviku nových techník, pri zahájení tréningu po období inaktivity v dôsledku úrazu. Zdravé šľachy ,napr. Achillova šľacha, ligamentum patellae , sa pretrhnú len zriedkavo. Ale chronicky namáhané, preťažované a oslabené šľachy  sa môžu roztrhnúť aj pri bežnej činnosti.

Poranenia kolien

Bolesť kolien môže spôsobiť nesprávne alebo nadmerné preťaženie , ktoré ničí kĺbnu chrupavku a mäkké tkanivá. Ich opakujúcim sa preťažením vznikne najprv mierna bolesť, ktorá môže vyústiť až v seriózny zápal s typickými klinickými príznakmi. Bolesť môže však spôsobiť aj náhle zranenie, od ktorého sa odvíjajú následné bolesti pri danej športovej aktivite. K zraneniu najčastejšie dochádza počas prudkého pohybu, pri doskoku, pri zmenách pohybu ( trailové behy). Najčastejšie sa poraní predný skrížený väz, postranné väzy a menisky.

Poranenie predného skríženého väzu – vzniká traumou ,  náplň v kolene  je prítomná až u 75 %, často býva poškodený vonkajší postranný väz a  meniskus. Prvým cieľom po úraze je zmierniť bolesť a opuch. Pri rozhodovaní medzi konzervatívnou  a operačnou liečbou musíme vziať do úvahy stupeň aktivity, pridružené poranenia meniskov a väzov, stupeň nestability a motiváciu pacienta. Cieľom chirurgického liečenia je obnoviť stabilitu kolena, ochrániť menisky a kĺbne chrupavky.

Poranenie postranných väzov  – je často kombináciou s poranením PZV a meniskov, terapia je vo väčšine prípadov konzervatívna.

Poranenie meniskov – poranenie vnútorného menisku je 5-8 krát častejšie ako poranenie vonkajšieho, muži sú postihnutí častejšie ako ženy. K akútnemu poraneniu meniskov dochádza medzi 20. a 30. rokom veku, v neskoršom veku pribúdajú degeneratívne poranenia.

Poranenie menisku  spôsobuje bolesť pri chôdzi, častý je pocit prelupovania a pocit neistoty.  Niektoré typy lézií môžu spôsobiť blokády kolena. Pri dráždení kolena poškodeným meniskom sa môže vytvárať výpotok, poškodený meniskus môže poškodiť chrupavku.

Poranenia členkov

Ligamentózne štruktúry členka môžu byť poranené samostatne alebo sú súčasťou zlomenín. Distorzie (vyvrtnutia) členka sú najčastejšie ošetrovaným úrazom v ambulanciách a spravidla týmto poraneniam nie je venovaná patričná pozornosť. Pri negatívnom rtg náleze sú distorzie ošetrované bez bližšieho určenia stupňa poranenia ligamentózneho aparátu. Príznakom distorzie je bolestivosť v oblasti vonkajšieho väziva, opuch, hematóm, obmedzenie hybnosti. Názory na liečbu poranených väzov sa líšia. Preferuje sa však doba imobilizácie do doby odoznenia opuchu , hematómu a bolestivosti s následnou funkčnou liečbou.

Zhrnutím možno povedať, že pri akútnom poškodení šliach a kostí, ktoré vznikne v dôsledku úrazu, je vo väčšine prípadov nutné operačné riešenie s následnou dlhodobou rehabilitáciou na opätovné obnovenie funkcie a posilnenie svalov po dlhodobej inaktivite. Pri dlhodobých, chronických ťažkostiach vzniknutých z nadmerného a dlhodobého preťaženia ( napr. bolesť ramena, kolena, Achillovej šľachy,) sa doporučuje konzervatívna liečba – obmedzenie aktivity do odoznenia bolesti, protizápalové lieky, doplnková liečba na obnovenie kontinuity poškodených tkanív ( kolagénové injekcie, kyselina hyaluronóva, chondroprotektíva) a následná dlhodobá rehabilitácia a posilňovacie cvičenia.

Ak pociťujete nejakú z vyššie uvedených bolestí, ideálnym riešením je práve návšteva ortopéda.

MUDr. Martina Zachvejová Maslenová
MARTINA ZACHVEJOVÁ MASLENOVÁ

Ortopéd ortopedickej ambulancie M&P MEDICAL

Martina Zachvejová sa v minulosti venovala športovcom ako odborný garant a lekár v Medical centre automobilového okruhu Slovakia Ring Orechová Potôň. Práve tam nadobudla v oblasti športových poranení bohaté skúsenosti.
Ako lekár … Zistiť viac

Komentáre 12

  1. Dobrý deň chcem sa opýtať, či môžem pokračovať v behaní keď som mal operovaný meniskus. Každý mi hovorí,aby som prestal s behanim. Aký máte na to názor Vy?

    1. Dobrý den, myslim , že mozete behat. Je pravda, že po resekcii menisku dochádza k výraznejšiemu opotrebovaniu chrupavku( meniskus má tlmiacou, ochrannú funkciu), ale je vela bezcov, ktorí podstúpili ošetrenie meniskov. Závisí tiež aký typ operácie Vam robili- úplne odstránenie menisku, čiastočne alebo sutura menisku . Každopádne správne zvolený trening, správny vyber terénu a tenisiek, strecing, silové cvicenia na spevnenie stabilizátorov kolena , klbka výživa, Vás môžu opätovne priviesť k behu. Pekný den prajem

  2. Dobrý deň. Asi pred mesiacom ma začala bolieť spodná časť ľavého chodidla (zrejme šľacha medzi prstami a pätou). Bolesť sa prejavila počas behu v rámci prípravy na košický maratón, zatiaľ som takýto problém nemal, iba minulý rok v jesení má trápila achilovka. Celú zimu som „vypustil“, na jar bolo všetko v poriadku. Spomínam to, lebo neviem či to nemá súvis. Prestal som s behaním na základe info z netu som individuálne vykonával cvičenia (ohybanie chodidla, prstov) a vtieral kostihojovú masť, no nepomáha to.
    Viete mi poradiť? Ďakujem

    1. MUDr. Martina Zachvejová Maslenová

      Dobrý den.. Prespokladam, že Vás problem sa nazýva plantarna fascitida.. je to zápal fascie na spodnej strany nohy. Môže vzniknúť drazdenim pätovej ostrohy, nadmernou záťažou, dlhodobým preťažením ( beh, doskoky, chôdza, státie).. liečba je konzervatívna – kludovy rezim, protizapalove maste a lieky, strecing fascie a Achilovej šľachy, valcekovanie, pri pretrvávaní ťažkosti je veľmi úspešná RTG protizapalova liečba, razove vlny a je možné ešte urobit kortikoidovy obstrek.. Pekný den prajem

  3. Dobry den mam otazku behamzhruba 5mesiacov, a ked bezim viac ako 10km tak ma boli v ohynani nohy v clenku potom aj 2dni, mal som tuto nohu zlomenu v clenku ale to este ked som mal 12rokov a teraz mam 38tak aby to malo nieco spolocne

  4. MUDr. Zachvejova Maslenova Martina

    Dobrý den, pravdepodobne to súvisí s vyvrtnutý článkom v minulosti… pri vyvrtnutý sú poškodené väzy a vzniká nestabilný členok, čo sa môže pri športovej aktivite prejaviť bolestivosť.. je potrebne posilňovať clenky( cvicenie na nestabilných rovinách), davat si pozor pri doslape pri behu , možno zmeniť tenisky..možno ortopedické vložky na bežne nosenie aby sa upravila aj klenba nohy.

  5. Dobrý deň,
    behám už roky, pričom beh kombinujem podľa ročného obdobia aj s bicyklovaním a plávaním. V auguste ma postihol zápal oboch achiloviek. Nasledovala pauza od behu, iba som bicyklovala po rovinke a plávala. Liečba bola klasická, kľudový režim ľadové obklady, protizápalová masť. Asi po 3 týždňoch som sa zobudila so zápalom plantárnej fascie. Opäť pokračoval kľudový režim, ľad a maste. Počas doliečovania zápalu fascie sa ozval úpon z vonkajšej strany kotníka na druhej nohe. Takže ľad a pokoj. Výsledkom anabázy je 7 týždňov bez behu. Mohli by ste mi poradiť ako predchádzať týmto zraneniam?

    1. MUDr. Zachvejova Maslenova Martina

      Dobrý den. Ako prevenciu týchto zranení by som sa zamerala na štýl behu, tenisky, pouvažovať čo nepredchádzala tomu nejaká zmena v treningu- viac km, rychlejsie tempo, povrch terénu… vysetrit nohy – možno pokles klenby, nestabilita členka… odstrániť tieto problémy sa dajú ortopedickými vložkami, posilnením členkov. Ako účinná liečba zápalu šliach a väčšie sa používa ja RTG terapia.

  6. MUDr. Zachvejova Maslenova Martina

    Dobrý den prajem, ako prevenciu by som sa zamerala na vysetrenie nôh- možno pokles klenby, nestabilita členka.. to sa da odstrániť ortopedickými vložkami, stabilizačnými cvičeniami na spevnenie členka, odsledovať si štýl behu , techniku behania, aká zataz tomu predchádzala ( viac km? Rychlejsie tempo? Zmena terénu? )… a na liecbu zápalu šliach a plantarnej fascie sa používajú lieky a toez protizapalova RTG terapia.

  7. Dobrý deň.
    Včera som si natiahol pri florbale zadný stehenný sval, ako to viem dať do poriadku za 10 dní? Mám turnaj na ktorý sa teším celý rok. Môže to byť aj z pretrénovania? pravidelne mávam hodinový kardiotréning 6x do týždňa?
    Pozn. mám 51 rokov

  8. Dobrý deň, momentálne mám natrhnutý( 4.deň) lýtkový sval( prudko som došliapla na pätu počas cvičenia). Dodržiavam pokyny lekára. V marci ma čaká 12 km beh. Budem schopná ho odbehnúť? Ďakujem 🙂 !

  9. Dobrý deň, chcem sa opýtať momentálne mám zlomené koleno (jablčko)operovať nebolo treba budem môcť ešte behať?
    Pred úrazom som behaval 400km mesačne.