Šport počas tehotenstva a po ňom

Športová aktivita počas tehotenstva môže priaznivo vplývať nielen na samotný priebeh tehotenstva, ale aj na samotný pôrod, či obdobie po pôrode. V tomto období však treba dbať na určité špecifiká, ktoré so sebou tehotenstvo nesie.

Doktor a tréner sú nevyhnutní

V prvom rade je potrebné poriadne vyšetrenie. Je nevyhnutné, aby bola žena, ktorá sa chce počas tehotenstva venovať športu mimo rizikového tehotenstva. Ak vám doktor schváli alebo odporučí šport, môžeme začať uvažovať nad tým, aký šport je pre nás bezpečný a vhodný.

Výber športu by mal ísť ruka v ruke s odporúčaním doktora ako aj trénera. Doktor na základe vášho zdravotného stavu povie, akým športom sa môžete venovať a naopak, ktorým sa vyvarovať. Takisto zhodnotí športové aktivity podľa stavu v jednotlivých trimestroch. Tréner vám na základe lekárskeho odporúčania zostaví tréningový plán, ktorý bude rešpektovať váš zdravotný stav, vašu aktuálnu telesnú kondíciu a taktiež ciele, ktoré chcete dosiahnuť.

Aký šport si vybrať?

To, aký šport si vyberiete závisí od zdravotného stavu, doterajších športových skúseností , kondície a osobných preferencií každej nastávajúcej mamičky.

Beh

Bežkyne, ktoré sa behu venovali pred tehotenstvom môžu pokojne v tréningoch pokračovať, ak im doktor nepovie inak. Treba však myslieť na to, že pri behu je silnejšie namáhané panvové dno, preto treba začať postupne, zľahka a hlavne sledovať reakcie vlastného tela. Majme na pamäti aj fakt, že telo ženy v tehotenstve je zmenené. Vďaka zväčšenému brušku sa mení aj ťažisko tela a naklonenie panvy. Určite netreba trénovať na doraz, mohlo by sa nám to vypomstiť. Nezabúdame na kvalitnú obuv a dodržiavanie pitného režimu. Ak chceme začať s behaním prvý krát až počas tehotenstva, odporúčam skôr rýchlu chôdzu, ktorá je šetrnejšia nielen k panvovému dnu, ale aj ku kĺbom.

Cyklistika

Bicykel je jeden z najvhodnejších prostriedkov ako sa udržať vo forme počas tehotenstva. Vykonávame aeróbny šport bez otrasov z dopadu, čo šetrí panvové dno aj naše kĺby. Treba dbať na správne nastavenie bicykla, a na vzdialenosti a terén, na ktorý sa vyberieme. Odporúčam trasy hlavne na rovnom povrchu, vyvarovať sa ťažším a nebezpečným zjazdom, kde je riziko úrazu.

Posilňovanie

Silové tréningy sa tešia veľkej obľube, nakoľko si ich môžeme prispôsobiť presne podľa individuálnych potrieb. Vďaka tréningu jednotlivých partií osobitne, vieme eliminovať a pracovať na problémoch, s ktorými sa stretávajú tehotné ženy. Udržiavame svalovú hmotu, posilňujeme výdrž a zakomponovaním špeciálnych cvikov sa môžeme lepšie pripraviť na samotný pôrod. Nezabúdame na správne držanie tela pri jednotlivých cvikoch, aby sme danú partiu precvičovali správne a neublížili si.

Plávanie

Plávanie nám uvoľňuje namáhanú chrbticu hlavne v pokročilejšom štádiu tehotenstva. Plávaním precvičíme takmer všetky telesné partie bez nadmerného zaťaženia kĺbov. Pri plávaní treba dbať na čistotu vody, do ktorej sa vyberieme na tréning.

Ktoré športy nie?

Určite neodporúčam loptové hry, kde je vysoké riziko nárazov. Takisto kontaktné športy, adrenalínové športy s rizikom zranenia.

Šport po pôrode

Keď chceme začať so športom po pôrode, je opäť dôležitý zdravotný stav. Akým spôsobom sme rodili, ako sa cítime a či sme športovali aj počas tehotenstva. Pokiaľ sa cítime dobre a telo dobre reaguje na rozpohybovanie sa v rámci domova, môžeme začať veľmi pomaly so športom aj skôr než po šiestich týždňoch. Najvhodnejšie sú prechádzky, časom postupné zvyšovanie záťaže. Je veľmi dôležité komplexne sledovať svoj zdravotný stav a reakcie tela na športovú aktivitu, chceme predsa športovať a nie si ublížiť.

Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk

TOMÁŠ MALÁRIK

Fyzioterapeut špecialista Tomáš Malárik stojí za zrodom súkromnej rehabilitačnej kliniky so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu FYZIO KLINIK.

Je držiteľom licencie na výkon samostatnej fyzioterapeutickej praxe. Počas rokov štúdia fyzioterapie sa mal možnosť učiť a naberať sk… Zistiť viac