Kniha o behu po Islande | René Kujan

Recenzia Kujan

Beh a poznávanie nových krajín, regiónov, zákutí či (ne)cestičiek k sebe nerozlučne patria. Pešia turistika je síce fajn, ale v teniskách prebehnete oveľa väčšie vzdialenosti a dokáže spoznávať toho viac za kratší čas.

Český bežec René Kujan sa neuspokojil s tunajšími možnosťami, ale vysníval si a napokon aj splnil si sen prebehnúť celý Island. A ako sa to robí? Niekto napríklad trénuje, ale tento rekordér si najskôr musel vypočuť drsný ortieľ od lekárky, že po hrozivej autonehode už nebude nikdy behať.

No nevzdal sa, zabojoval a zmenil svoj osud. Ale dovolím si dodať, že by to neodbehol, nebyť ešte jednej dôležitej osoby – jeho ženy, ktorá ho sprevádzala na dodávke, zavlažovala ho, kŕmila ho a možno aj pofúkala nejednu boľačku. A ako to už ženy vedia, prekonávať aj nemožné, ona si ako navigátora (?) či udávača tempa (?) pribalila aj dvojmesačného syna. Pekná rodinná dovolenka, pomyslel by si niekto, keby ju nebolo treba celú prebehnúť. Predsa len 1311 kilometrov okolo celého ostrovného štátu je náročným dobrodružstvom, ktoré by sa mohlo aj nepodariť. Ale Stredoeurópania nie sú žiadne padavky, a tak sa bežec Kujan pustil do toho, čo rok pred ním absolvovala štvorčlenná štafeta zložená z dvoch žien a dvoch mužov, pričom vždy jeden bežal približne 16 kilometrov a ostatní traja odpočívali v karavane, ktorý šoféroval doprovod. Ale náš hrdina sa rozbehne z parkoviska v hlavnom meste bez možnosti výmeny.

Možno ho nabudila aj hláška od jedného z miestnych bežcov, ktorý mu tesne pred štartom povedal vetu, ktorá by mohla byť mottom nejedného behu: „Ty, počúvaj, chcem ti povedať, že ak sa ti to náhodou podarí a ty ten Island obehneš, tak tu pár bežcov poriadne naserieš!“ Aké poeticko-realistické povzbudenie. A René ich veru nasr…dil. A dokonca nie iba raz. Tridsať neskutočných dní, plných lásky a bolesti, maratónov a monotónnych krokov. Kniha „Běhej, dokud můžeš“ je veľmi vhodným čítaním pre každého, kto by si chcel vyskúšať niečo dlhšie. Priveľmi realisticky opisuje rôzne nástrahy i prekážky, na nič sa nehrá. A popritom je to aj úžasný cestopis z krajiny, ktorú by ste z výletného autobusu nikdy takto nespoznali a neprecítili.


Peter Kubica

Peter Kubica
PETER KUBICA

Bežec meditujúci v teniskách, ktorý mesačne nazbiera viac ako 500 km radosti z behu. | BLOG… Zistiť viac