Khiha o behu, vede a tele | Aleš Dvořák
Neviem, čím to je, ale česká bežecká scéna ponúka niekoľko násobne viac možností nielen na behanie, ale aj na čítanie o behu.
Aleš Dvořák je ďalším z mnohých, ktorým to nielen dobre behá, ale o to lepšie aj píše. Jeho behopis je však netradičnou čitateľskou lahôdkou. Pýtate sa prečo? Myslím, že veľa prezradí jedna z hlášok, ktorá sa podľa autora nevošla do knihy, a pritom som si ju práve v nej prečítal. Spomína na rodinnú oslavu, kde sa rozprávajú o záľubách, keď sa na neho obrátila príbuzná a zašepkala: „A ty beháš? To by som si o tebe nepomyslela.“ „Prečo? Že nám päťdesiat kíl aj s posteľou ako Zátopek?“ odpovedal Aleš D. mierne znechutene. „Nie, pretože tak chlastáš!“
Áno, áno, milý čitateľ, autor knihy „Měl bys běžet, jestli to chceš stihnout“ nie je suchopárnym trénovačom a hltačom kilometrov. On si popritom rád vypije nejaké to pivečko (a keby len!) alebo naloží tanier niečoho, čo je pre bežeckého puritána za červenou čiarou. A aby tých prekvapení nebolo málo, tento autor je aj vedcom, ktorý sa venuje biochémii a fyziológii. Aj preto dokáže podávať najnovšie vedecké informácie, ale prekladá ich skvelým humorným štýlom, ktorým zhadzuje sám seba, pretože sa vôbec neberie vážne. No a popritom všetkom občas aj behá, či pobehne sem a tam. Niektoré z bežeckých zážitkov ponúka aj v tejto knihe, takže s ním zbehneme napríklad aj z vrchu Říp alebo absolvujeme beh na Karlštejn.
Ale napokon v ňom preváži vedec, preto sa môžeme dozvedieť viac o tom, ako funguje metabolizmus, čo má DNA spoločné s behom alebo či môže šport ovplyvniť diabetes, aterosklerózu a metabolický syndróm. Popritom si autor váži a vníma prírodu, ktorá nám ponúka tie najlepšie recepty na zdravie, tie najkrajšie zákutia na beh a tie najsilnejšie podnety pre naše oči i vnútorný zrak. Pomôckou nám bude ľudské telo, ktorého fungovanie vedec i bežec v jednej osobe skúša sám na sebe i prezentuje prostredníctvom nových poznatkov. Do (seba)spoznávania!
Napíšte komentár