nepodceňovať oddych

Prečo nepodceňovať oddych

Je jedno či behávate rekreačne alebo poctivo dodržiavate tréningový plán. Vziať si minimálne jeden deň oddych od športu do týždňa sa oplatí každému z nás.

Pokračovanie
Training-title

Hodnota tréningových dní s miernou intenzitou

Ani ľahké, ani ťažké. Niektoré tréningy sú niekde medzi tým. Odkedy Bill Bowerman spopularizoval myšlienku striedania ťažkých tréningov s ľahkými, bežci sa zamilovali do „mantinelistickej“ povahy tohto prístupu. Niet sa čo čudovať, že sa táto stratégia ujala – presne tak totiž funguje telo: aplikuje sa stresor a potom je potrebných pár dní na premenu tejto investície na využiteľnú adaptáciu.

Pokračovanie
marathon runners

Sedem návykov veľmi efektívnych maratóncov

Ak chcete túto jeseň odbehnúť svojich najlepších 42 km, budete musieť urobiť viac ako len nabehávať objemy a absolvovať kľúčové tréningy. Tieto stratégie vám pomôžu stanoviť si primerané ciele, vydržať, keď to bude ťažké, a osvojiť si myslenie, ktoré vedie k úspechu

Pokračovanie
Krížový tréning a výkonnosť

Krížový tréning a výkonnosť

Často dostávam otázky na krížový tréning. Táto mi prišla dnes od „Jacka“. Väčšina sa týkala pokročilého veku športovca a toho, že čítal moju novú knihu Fast After 50. To všetko vynechám, ale som mu veľmi vďačný za jeho pozitívnu odozvu.

Pokračovanie

Tréning: záťaž, únava, regenerácia, adaptácia

Intenzívny tréning vytvára len potenciál na dobrú kondíciu. Tá sa stáva skutočnosťou, až keď sa zregenerujete. Keď sa po intenzívnom tréningu šetríte, nastupuje adaptačný proces tela a stúpa vám kondícia. Počas regenerácie sa telo obnovuje opravou poškodených buniek, vytváraním nových nervových dráh, rozširovaním kapilár, obnovou chemickej rovnováhy, rastom svalov a mnohými ďalšími procesmi.

Pokračovanie

Nakoľko dôležitý je objem tréningu?

Minulý týždeň som dostal mail od športovkyne, ktorá si robila starosti so svojím tréningom na nadchádzajúci rok. Múdro usúdila, že potrebuje každý tretí týždeň zaradiť odpočinkový a regeneračný týždeň. Obávala sa však, že by to znížilo jej tréningový objem a tým aj výkonnosť na pretekoch.

Pokračovanie

Ako sa vyhnúť pretrénovaniu?

Asi tak raz mesačne dostanem mail od športovca s otázkou, či môže byť pretrénovanosť príčinou jeho aktuálneho stavu, ktorý je takmer vždy poznačený neustupujúcou únavou. Po niekoľkých dňoch väčšej únavy zvyčajne väčšina atlétov predpokladá, že deň alebo dva zníženého tréningu situáciu napraví – len čo dokončia aktuálny blok plánovaných tréningov.

Pokračovanie

Tréning, nenásytnosť a trpezlivosť

Dostávam veľa mailov od športovcov, ktorých prenasledujú zranenia alebo choroby a sú frustrovaní. Zdá sa, že sa im nedarí dosahovať žiadny pokrok. Príčin takýchto tréningových problémov môže byť viacero. Bežnými psychickými príčinami sú nenásytnosť a netrpezlivosť.

Pokračovanie