Tréning, nenásytnosť a trpezlivosť

Dostávam veľa mailov od športovcov, ktorých prenasledujú zranenia alebo choroby a sú frustrovaní. Zdá sa, že sa im nedarí dosahovať žiadny pokrok. Príčin takýchto tréningových problémov môže byť viacero. Bežnými psychickými príčinami sú nenásytnosť a netrpezlivosť.

Väčšina z nás by potrebovala „psychometer“, ktorý by nás varoval, keď príliš tlačíme na pílu. Kým ho niekto vynájde, budete sa musieť jednoducho spoľahnúť na svoju psychickú silu. Tu je niekoľko myšlienok, ako na to.

Pri intenzívnych tréningoch je veľmi dôležité vedieť, kedy prestať. Keď som bol ako tréner pri intenzívnom tréningu športovca, napríklad pri intervaloch, ktoré tlačia športovca až na hranicu jeho síl, jednou z mojich úloh bolo pozorne sledovať, ako sa vyrovnáva so záťažou. Okrem povzbudzovania a poskytovania spätnej väzby bolo mojou úlohou aj zastaviť tréning hoci aj pred jeho dokončením, keď som usúdil, že riziko zranenia alebo iného problému už bolo priveľké. Väčšinou som bol schopný posúdiť, kedy športovec dosiahol svoj limit. Forma začína klesať. Subjektívne vnímané vypätie sa stáva neúnosným. Výkon upadá. Športovec má ťažkosti so zotavením v priebehu tréningu. Je čas prestať.

Možno nemáte trénera, ktorý by to za vás urobil, takže takéto rozhodnutie ostáva na vás. Navrhol by som vám ísť na to takto: Keď máte pri behaní intervalov pocit, že dokážete odbehnúť už len jeden úsek naplno, je čas ukončiť tréning a oddýchnuť si. Ten posledný interval už nebežte. Okrem intervalových tréningov sú ďalšími rizikovými momentmi, v ktorých by ste mali zvážiť ukončenie tréningu, posledné minúty tempového behu a posledných desať percent veľmi dlhého tréningu. To sú momenty, v ktorých je riziko najväčšie. Môže sa už za vami zakrádať zranenie a choroba. Dávajte si osobitne veľký pozor, keď ste v maximálnej forme, napríklad v priebehu posledných niekoľkých týždňov pred pretekmi najvyššej priority.

Jeden z najväčších problémov, ktorý niektorým športovcom bráni prerušiť tréning, je nenásytnosť – chcú z neho vytĺcť všetku formu, ktorá sa len dá, a to hneď. Ak chcete byť výkonným vytrvalostným športovcom, potrebujete trpezlivosť. Povedal som to už veľakrát. Trpezlivosť je kľúčom k dôslednému tréningu. Nenásytní športovci bežne v dôsledku neustálych zranení a chorôb stratia viac formy, než získajú v priebehu sezóny. Trpezlivosť umožní vášmu telu plne sa adaptovať a zosilnieť. To chvíľku trvá. Nedá sa to urýchliť.

Nenásytný tréning tlačí telo priďaleko za jeho aktuálne fyziologické limity. Jeho jediným spôsobom, ako vás zastaviť, je pretrénovanosť, choroba, zranenie alebo vyhorenie. A to sú bežné príznaky nenásytnosti a netrpezlivosti.

Autor: Joe Friel, www.joefrielsblog.com

Z anglického originálu Training, Greed and Patience preložil Milan Hudeček