Čaro behu | DM Ženský beh 2021

DM Ženský beh 2021

„Dúfam, že tento rok sa uskutoční DM beh. Keďže kvôli pandémii Covid- 19 ho minulý rok zrušili.“ S obavami povedala Ivka na jar toho roku.

Zoznámili sme sa v posilovni, kde chodíme obe pravidelne cvičiť. „Tento rok by som išla aj ja. Môžeme trénovať spoločne.“ Chytila som sa s radosťou. Beh ma fascinuje od malička. A práve som získala skvelú parťáčku.

Prvý beh bol tvrdý oriešok

Prvý beh som absolvovala s kolegom v roku 2018, a to Devín- Bratislava. Na začiatočníkov celkom tvrdý oriešok, ale dali sme to. Obaja šťastní a plní endorfínov sme si sľúbili, že tento úžasný zážitok si musíme zopakovať. Bohužiaľ sa vyskytli okolnosti, pri ktorých sme museli odložiť trénovanie. A tak po troch rokoch pauzy som opäť podľahla a zamilovala sa do čara behu.

Tréningové plány

Tréningy sme si s Ivkou naplánovali cez víkendy. Ráno hneď po ľahkých raňajkách sme si šli zabehať. Napriek tomu, že mám k rannému vtáčaťu asi tak blízko ako čert do neba, som sa zakaždým tešila. Slnko nás príjemne hladilo, vetrík jemne roztancoval listy na stromoch a my sme spoločne prebrali všetky možné aj nemožné témy. Prvotný plán bol trénovať na DM beh. Avšak sociálne siete nás neustále motivovali na plánované bežecké podujatia a tak sme s Ivkou trhali asfalt aj na farebnom behu, mini ČSOB maratóne a nakoniec na DM ženskom behu.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Očakávaný DM ženský beh

9. 10. 2021 sa uskutočnil očakávaný DM ženský beh, po ročnej odmlke vďaka epidemiologickej situácii na Slovensku. Týždeň pred akciou sa počasie vyzúrilo a obloha sa dostatočne vyplakala na to, aby v sobotu opäť vyšlo slnko. Balíček, ktorý sme každá dostali spolu so štartovacím číslom obsahoval všetko praktické z drogérie, čo využije každá z nás, zabalené v krásnom ružovom vaku s logom DM behu. Nabudené a plné očakávaní sme sa s Ivkou postavili na začiatok štartu, kde nás rozcvičila trénerka za pochodu tanečnej a povzbudivej hudby. Spoločne s ostatnými dievčatami a ženami sme netrpezlivo odpočítavali posledných 10 sekúnd do štartu. Po odznení výstrelu sme všetky vyštartovali. V nose náš jemne štípal a šteklil čerstvý chladný vzduch. Okolo vyznačenej trasy nás všade povzbudzovali známy bežkýň, náhodní okoloidúci ale aj hudobníci s bubnami čo nás ešte viac nabudilo a naše nohy sa stávali ľahšími.

Na štarte aj v cieli nás čakali hrdí tlieskajúci manželia a kamarátky. Organizátori nám na krk nasadili krásne medaily s logom DM behu.

Super pocit po dobehnutí

Zbožňujem pocit po odbehnutí. Do tela sa vyplavia endorfíny a človek je tak nejako šťastnejší. Prekoná sám seba, svoju lenivosť a pohodlnosť. Robí niečo prospešné pre jeho zdravie aj vytrvalosť. Spozná nových ľudí rovnako zanietených pre tento druh športu. Napriek tomu, že si rada predĺžim spánok do ranných hodín, neľutujem ani jeden beh, či už u nás na sídlisku s Ivankou alebo na bežeckých podujatiach. Keby som mohla vrátiť čas, urobím všetko rovnako. Verím, že do budúceho roka sa mi podarí motivovať ešte viac známych, kamarátov a kolegov na beh. Ten pocit počas a po behu je jednoznačne nenahraditeľný. Tento rok som sa nielen vrátila k jednému z mojich obľúbených športov, ale našla som si aj skvelú a vernú kamarátku do každého počasia.


Alenka Končálová | Foto | Archív autora