Horský beh Smolník 2021 | reálny aj virtuálny

Už tradične patrí druhá novembrová sobota trailovým pretekom:  Horský beh Smolník (HBS) s dĺžkou 33 kilometrov a prevýšením 1400m+. Minulý rok boli preteky výsostne virtuálne, všetci vieme prečo.

Tento rok pandemická situácia nevyzerá priaznivejšie, avšak organizátori sú o čosi viac vynaliezaví a snažia sa skĺbiť prísne opatrenia s túžbou bezpečne pretekať. Preto bude tento ročník virtuálny aj reálny. Vysvetľuje riaditeľ pretekov, Tomáš Kovaľ: „Túžba pretekať tak, ako pred pandémiou je veľká. Rozhodli sme sa vyhovieť všetkým skupinám bežcov. Preteky pripravíme reálne v sobotu 13.11 s hromadným štartom o 10.00 z námestia v Smolníku, tak ako stále. Táto možnosť bude pre zaočkovaných bežcov. Pre všetkých ostatných pripravujeme desaťdňový virtuálny formát od 14.11 do 24.11, ktorý bude hodnotený samostatne. Rád vysvetlím, prečo sme sa takto rozhodli. Zaočkovanosť medzi bežcami je pomerne vysoká a preto si myslíme, že možnosť reálne sa stretnúť na pretekoch využije väčšina. Na druhej strane nechceme diskriminovať ani druhú skupinu a preto si dáme tú námahu a budeme sa starať aj o virtuálny priebeh pretekov, presne ako vlani.“

Registrácia na HBS 2021 pre všetkých rovnaká

Na registráciu na HBS budú mať bežci niečo vyše mesiaca. Na stránke beh.vitalcity.sk je už spustená a netreba otáľať, lebo pre prvých 80 bežcov je pripravená funkčná čiapka CRAFT v originálnom dizajne. „Rozdiely nebudeme robiť pri registrácii a darčekoch. Prvých 80 registrovaných nezávisle na štýle behu (real/virtual) dostane funkčnú čiapku.“ spresňuje Tomáš Kovaľ, organizátor.

Čo čakať od trate HBS 2021

Tí, ktorí už HBSko išli v minulosti prekvapení nebudú. Trať pôjde úplne identicky ako 6 rokov predtým. Bude dlhá 33 km kumulovaným prevýšením 1400m. Opisuje oblúk po hrebeni obkolesujúci dolinu Smolníckeho potoka, využíva tiahle stúpanie na Osadník a hrebeň, ktorý poznáme z cesty SNP. Jeho druhá polovica zasahuje rázsochu Hekerovej a tvorí takpovediac odbočku od hlavného hrebeňa. Od Osadníka sú to ešte dve výraznejšie stúpania (Pipitka a spomínaná Hekerová), no terén je relatívne zvlnený po celej jeho dĺžke.

Súčasťou pretekov zvykla byť aj krátka, 10 kilometrová trať, tú však kvôli pandémii už po 2. krát vynechávame. Organizátori si vyhradzujú nárok na zmenu programu, aby mohli reagovať na prípadnú zmenu situácie súvisiacu s pandémiou v regióne.


Mgr. Radka Kovaľ Mazáková