6 vecí, ktoré by nemali chýbať v šatníku bežca

Vďaka týmto praktickým kúskom budú vaše tréningy oveľa príjemnejšie a zdravšie.

Behanie je jednou z najdostupnejších športových aktivít. Samo o sebe totiž nevyžaduje žiadnu špeciálnu výbavu. Keď však beháte pravidelne, čoskoro prídete na to, že krátke teplákové nohavice, staré tričká a voľnočasové tenisky netvoria práve najvhodnejší outfit.

Aby ste sa cítili naozaj komfortne, oplatí sa zainvestovať do niektorých špecifických kúskov oblečenia určených špeciálne pre bežcov. My vám prinášame prehľad tých najdôležitejších, ktoré by ste mali zaradiť do vašej kolekcie!

Správna bežecká obuv

 

1. Správna bežecká obuv

Hovorí sa, že obuv je najpodstatnejšou súčasťou bežeckej výbavy. Špeciálnu pozornosť by ste jej mali venovať hlavne zo zdravotného hľadiska. Nevhodné topánky totiž dokážu spôsobiť, že rázy od dopadu chodidla na tvrdú podložku sa budú vo veľkej miere prenášať do vašich kĺbov či chrbtice. Následne vás môžu trápiť nepríjemné bolesti a zdravotné ťažkosti.

Nehovoriac o tom, že nesprávna obuv vie pri behaní zapríčiňovať tvorbu otlakov a nemusí zabezpečovať dostatočne dobrý kontakt s podkladom. Okrem toho pravdepodobne nebude schopná správne odvádzať pot.

Tenisky podľa zamerania
Pri výbere bežeckej obuvi si v prvom rade ujasnite, kde budete behať. Trailová bežecká obuv je vhodná pre každého, kto obľubuje beh vo voľnej prírode, na nespevnenom povrchu. Jej devízou je hlavne kvalitná protišmyková podrážka a zvyčajne aj nepremokavý povrch.

Naopak, keď beháte hlavne po asfalte či betóne, siahnite po bežeckých topánkach určených na tvrdé podklady. Ich charakteristickým znakom je podrážka s výbornými tlmiacimi schopnosťami, ktorá pohlcuje rázy a zmierňuje záťaž na kĺby.

Investujte do kvality
Lacné bežecké tenisky majú zvyčajne krátku životnosť a často im chýbajú mnohé praktické vlastnosti. Práve preto sa oplatí investovať do značkových modelov, ktoré vám vydržia dlho spoľahlivo slúžiť. Aj tie sa pritom dajú zohnať za skvelé ceny. Stačí využiť výhodné zľavy na športové oblečenie u najznámejších predajcov. Oplatí sa zaostriť najmä na špičkovú bežeckú trailovú obuv ASICS GEL-SONOMA 6 G-TX za výbornú cenu. Tenisky značky ASICS sú vo všeobecnosti považované za jedny z najlepších, ktoré sú určené na behanie. Nenechajte si tak ujsť skvelú príležitosť zaobstarať si TOP tenisky na beh vo voľnej prírode.

2. Bežecké ponožky

Ponožky, ktoré nie sú určené na šport, môžu spôsobovať nepríjemné otlaky. Nehovoriac o tom, že zvyčajne nedokážu správne odvádzať pot. Kvalitné bežecké ponožky by mali tesne sedieť na chodidlo. Zabezpečia tak maximálny komfort a znížia riziko zaparenín či iných zdravotných ťažkostí.

3. Šortky na behanie

Bežecké šortky musia dobre obopínať telo v oblasti pásu, aby vám nepadali. Zároveň je dôležité, aby boli dostatočne flexibilné a nijako vás neťahali pri pohybe. Zvyčajne sa vyrábajú z ľahkých priedušných materiálov, ktoré zamedzujú nadmernému poteniu v oblasti zadku.

4. Legíny

Pri behaní v zimnom období rozhodne oceníte teplé, no zároveň priedušné legíny. Vhodné sú nielen pre dámy, ale taktiež pre pánov. Pozostávajú z pružného materiálu, ktorý je vodeodolný, pričom vaše nohy udrží spoľahlivo v teple aj pri teplotách pod nulou. Budete sa tak cítiť maximálne komfortne a vyhnete sa riziku podchladenia svalov.

Bežecká bunda

 

5. Ľahká bežecká bunda

Keď sa vyberiete behať skoro ráno alebo neskôr večer, prípadne vás zastihne dážď, určite oceníte ľahkú bežeckú bundu, ktorá sa dá zbaliť do malého vrecka. Môžete si ju tak brávať všade so sebou. Má mimoriadne nízku hmotnosť, je vodeodolná, chráni pred zimou či vetrom a zároveň dobre prepúšťa pot.

6. Bežecké tričko

Vo vašom šatníku by nemalo chýbať ani kvalitné bežecké tričko vyrobené z elastického priedušného materiálu, ktorý dokáže efektívne absorbovať a odvádzať pot. Pri behaní sa tak budete cítiť skutočne komfortne.


Sponzorovaný článok | Ilustračné foto: unsplash.com