Využitie ashwagandhy a efektivita tréningu

ASHWAGANDHA

Ashwagandha sa nazýva aj indický ženšen, pretože práve z východu sa dostala do iných oblastí sveta.

V prírodnej medicíne sa používa už mnoho stoviek rokov, no výrazný nárast jeho obľuby badať až v poslednej dobe. Ba čo viac, získava predovšetkým medzi športovcami. Má však skutočne obzvlášť pozitívny vplyv na fyzicky aktívnych ľudí?

Čo je ashwagandha?

Ashwagandha patrí do skupiny zdraviu prospešných adaptogénov, ktoré majú liečivé účinky. Vyznačuje sa tým, že ako plod, tak aj samotný koreň ashwagandhy má veľké množstvo tzv. withanolidy. Majú dezinfekčné, protirakovinové a antibakteriálne účinky. Zaujímavé je, že ich obsah v ashwagandhe je taký vysoký, že sa považuje za ich pokladnicu.
Forma ashwagandhy, ktorú možno nájsť najčastejšie, je práškový, predtým sušený koreň. Umiestňuje sa do tabliet alebo práškov. Na začiatok stojí za zmienku, že ashwagandha je vďaka svojim vlastnostiam často využívaná športovcami, no využívajú ju aj bežní ľudia, ktorí musia denne čeliť vysokému stresu.

Môže ashwagandha ovplyvniť efektivitu tréningu?

Ashwagandha je tiež známa ako kortizol, ktorý sa označuje ako stresový hormón, prečo je dôležitý? Kvôli športovcom. Kortizol môže výrazne sťažiť budovanie formy, okrem negatívneho vplyvu na zdravie celého tela. To samozrejme neznamená, že je úplne zbytočné, ale stojí za to ho udržiavať na správnej úrovni, pretože jeho nadbytok vedie ku katabolizmu.
Ashwagandha umožňuje znížiť hladinu stresového hormónu ako pri zvýšenej fyzickej námahe, tak aj v stresových situáciách. Preto je klasifikovaný ako adaptogény, teda látky zodpovedné za odolnosť voči stresu. Má negatívny vplyv na náš organizmus a môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Ashwagandha zabraňuje napr. únava, ktorá môže byť výsledkom zvýšeného stresu.
Pri hľadaní ashwagandhy sa oplatí venovať pozornosť kvalite produktov, ako aj množstvu extraktu indického ženšenu v jednej porcii (napr. tableta). Zaujímavú ponuku ashwagandha nájdete v predajni ALLNUTRITION.

Aké sú vlastnosti ashwagandhy?

Ashwagandha má veľmi zaujímavé vlastnosti, ktoré stoja za zváženie bez ohľadu na šport, ktorému sa venujete. Vzhľadom na to, že je silným antioxidantom, adaptogénom a znižuje hladinu stresového hormónu v tele. To spôsobuje najčastejšie reči o:
• Podporuje činnosť mnohých orgánov, napr mozog a srdce.
• Má protirakovinové vlastnosti.
• Zvyšuje efektivitu tréningu (znižuje kortizol, zvyšuje testosterón).
• Posilňuje odolnosť voči stresu.
• Zvyšuje výkonnosť organizmu.


— PR článok —