Vyhlasovanie bežeckých cien za rok 2015 – RUNNING GALA – SÚŤAŽ

Veľmi rada sledujem odovzdávanie Oscarov za najlepšie herecké výkony a tú obrovskú radosť, ktorú každý prejaví, keď zaznie jeho meno. Tento rok celý svet s napätím sledoval, či dostane Leonardo DiCaprio konečne svojho prvého Oscara. Slávnostná atmosféra a napätie v sále, otváranie obálky a sálou znie: „Leonardo DiCaprio získava Oscara za najlepší herecký výkon roka 2016“.

RUNNING GALA večerPodobné napätie  a slávnostná atmosféra sa niesla v bratislavskej Refinery Gallery na prvom ročníku RUNNING GALA dňa 4.3. 2016, kedy sa uskutočnilo slávnostné odovzdávanie bežeckých ocenení za rok 2015.

Nakoľko sa blížil dátum 9. marec, tak som rozmýšľala čo darovať sestre dvojičke k našim spoločným narodeninám. A keď som sa dozvedela, že som bola nominovaná na ocenenie „Bojovníčka roka 2015“, tak som sestru pozvala na RUNNING GALA večer s tým, že som jej chcela podarovať radosť a spoločné šťastie, keby som náhodou toto ocenenie získala.

Každý vie, že okrem behu aj tanec patrí k môjmu životu a tak som sa tešila, že si dáme s mojimi spolubežcami „tanečný maratón“ na parkete. Lenže môj bežecký osud sa nemohol pozerať na to čo „stváram“ cez víkendy, že priamo z plesu si idem odbehnúť polmaratón a tak rázne zakročil. Noha skončila v sadre a lekári mi oznamujú, že v žiadnom prípade nemôžem behať minimálne pol roka a teda ani tancovať. Ale byť na RUNNING GALA večeri a netancovať?

„Vchádzame“ spolu so sestrou-dvojičkou po „červenom koberci“ do sály, ktorá je nabitá tou bežeckou energiou plnou očakávania, kto sa stane víťazom v jednotlivých nomináciách? Nakoľko si nohu nemôžem namáhať, tak si pokojne sedím a sestra-dvojička ma tlačí na vozíčku, ktorý som si požičala z Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých INTEGRA, kde som nedávno praxovala, nakoľko som si robila kurz opatrovateľky na úrade práce. Môj bežecký osud totiž zariadil aj to, že som ukončila moju „39-ročnú pracovnú púť“ (v jednom podniku), aby som sa v predčasnom dôchodku mohla venovať behaniu. Práca v takýchto sociálnych zariadeniach je nielen fyzicky náročná, ale aj psychicky. Vravím, že každý jeden poslanec by si mal vyskúšať aspoň jeden deň práce v niektorom zo sociálnych zariadení a potom by sa snáď uvedomili …

Sestra-dvojička ma tlačí na vozíčku až k nášmu stolu a ja som vážne šťastná, že na tomto vozíčku budem len dnešný večer. Vítame sa so spolubežcami z Behu ležérneho aj s našim europoslancom Ivanom Štefancom. Zoznámenie s ním bolo za veľmi „dramatických“ okolností. V roku 2014 na otvorení bežeckej sezóny som si odbehla veľmi „atraktívny“ beh s názvom MUD RUN. Po dobehnutí do cieľa som sa chcela vyobjímať s kolegami bežcami, ale nik mi ani len ruku nechcel podať … A tak „smutne“ kráčam k vyhlasovaniu víťazov, keď vtom ku mne pristúpi elegantný pán, ktorý akoby práve vstal od svadobného stolu so slovami: „Prosím vás, mohli by ste sa odfotiť s pánom Štefancom?“ S úsmevom som súhlasila hoci som nevedela o koho ide. Po chvíľke pristúpil ku mne vysoký štíhly mládenec s úsmevom od ucha k uchu, zvítali sme sa stiskom ruky nasledovalo objatie a cmuk cmuk. Tak to sa mi rátalo. Neprekážal mu môj „vzhľad“, ktorý mi spôsobilo brodenie sa bahnom. Toto bolo moje prvé zoznámenie sa s kolegom bežcom budúcim europoslancom. Odvtedy sme sa stretli na viacerých behoch aj iných kultúrnych podujatiach. Na prvej akcii po zoznámení V Cafe Scherz nebolo treba sa pripomínať, spoznal ma a pani vedľa neho vraví: „Vy ste tá ufúľaná bežkyňa, pamätám si Vás a teraz ste aká elegantná …“

Vítame sa aj so spolubežcami „Obehni svet“, s ktorými som absolvovala krásny polmaratón vo Viedni. K nášmu stolu prichádza mládenec s dieťatkom na rukách a druhé cupitká pri ňom. Zlatý mládenec, nesmierne som sa potešila, že ho znovu vidím a sestra sa vytešuje aké zlaté detičky. Keď sa dozvedá, že je tu celá rodinka, ďalších 5 detičiek, tak sa ideme zvítať aj s nimi. Chvíľka rozhovoru s mladou dievčinou pri stole. Sestra nevedela identifikovať, kto môže byť mamou 7-mich detí a tak sa pýta: „A mamu máte kde?“ A mladá dievčina, s ktorou sa rozprávala jej s úsmevom odpovedá: „Ja som ich mama.“ Sestra neverila vlastným očiam – neuveriteľné, mladučká, sympatická dievčina, ktorá vyzerala akoby bola ich sestrou je ich maminou. Áno mamina vyzerá ako ich sestra. Je to rodinka Drahovských z Piešťan. Najmladší synček má dva rôčky, najstarší bude mať 18-násť rokov. Celá rodina behá a tie „staršie“ detičky reprezentujú Slovensko úspešne aj na Majstrovstvách sveta v rôznych športoch s najlepšími svetovými výsledkami. Zúčastnili sme sa aj bežeckých akcií, ktoré organizujú – také milenké menšie ako to ja nazývam „vidiecke behy“ so všetkým, čo k takému behu patrí. Rodina Drahovských bola nominovaná na „Rodinu roka 2015“.

Soňa na vozíčku s Lib pre cenuKonečne prichádza hodina H a tlieskame víťazom v jednotlivých nomináciách. Rodinka Drahovských z Piešťan v plnej zostave prichádza na pódium a právom získava ocenenie „Rodina roka 2015“. Najrýchlejšou bežkyňou roka v maratóne sa stáva Katarína Berešová – zlatá dievčina, s ktorou som sa viac krát stretla na jednotlivých behoch a najrýchlejšou sa stala aj v polmaratóne aj v behu na 10 km. Juraj Vitko získal ocenenie najrýchlejší bežec roka v maratóne aj na 10 km. „Bežecký čin roka“ získava Matej Tóth – majster sveta v chôdzi na 50 km z Pekingu v roku 2015. Vždy keď ho stretnem, tak si spomeniem na jeho gratuláciu na Študentskom behu, keď mi odovzdával cenu za druhé miesto v mojej kategórií. Najaktívnejším bežcom sa stáva Milan Leskovský – DJ Lesky – bežec s neuveriteľnými bežeckými výsledkami – perfektný moderátor mnohých bežeckých podujatí. Jeho slová na polmaratóne PSA RUN v Trnave minulý rok: „Počasie je ideálne a trať je priam stvorená na osobáky“ mi celé 4 okruhy vírili v hlave a vravela som si, aké by to bolo úžasné prekonať môj osobák z predchádzajúceho dňa na polmaratóne v Blansku. Áno je to tak, povzbudzovanie vie bežca naštartovať k výkonom, ktoré ani sám od seba neočakával. Pri dobehu do cieľa zisťujem, že časom 2:18:20 som prekonala osobák z predchádzajúceho dňa. To je úžasný pocit šťastia a aj kvôli takýmto okamihom sa oplatí behať.

Pri vyhlasovaní ocenenia „Najaktívnejšia bežkyňa roka“ mi sestra-dvojička vraví: „Tam môžeš byť aj Ty, že.“ A ja jej na to: „Nie, tam som neni …“ a myslím si, že čo ju to napadlo, keď vtom počujeme: „Najaktívnejšou bežkyňou roka sa stala Soňa Macejáková.“ Sestra-dvojička zavýskala a rýchlosťou blesku ma dopravila na vozíčku k  pódiu, aby som si prevzala pre mňa veľmi cenné ocenenie. Neveriacky som krútila hlavou a opakovala: „Tak to som vôbec nečakala, to je pre mňa šok …“. Ale zároveň som prežívala obrovské šťastie, nádherný pocit a nevedela som tomu uveriť. Získala som cenu, ktorú som si tak už dávnejšie vysnívala – „Štartovné na celý rok na behy, ktoré organizuje Bratislavamarathon“ a „slovenského Oskara“ s nápisom „Najaktívnejšia bežkyňa roka 2015 – RUNNING GALA“. Sestra mi potom vravela, že mala nevýslovný pocit šťastia. Strašne sa tomu tešila, srdce jej búšilo až išlo vyskočiť z hrude a mala dojem, že ten tlkot počujú všetci na okolí. Po fotení a gratuláciách ma sestra-dvojička na vozíčku dotlačila až k stolu. Ja som medzi tým začula, že sa vyhlasuje najväčšia bojovníčka roka. Pozriem smerom k pódiu a tam je nejaká dievčina, tak vravím sestre: „Už vyhlásili bojovníčku roka, tam na pódiu je tá Zuzana.“ Ja som si minulý rok odbehla 14 polmaratónov a z počtu 7066 slovenských bežcov a bežkýň od 0-100 rokov som sa v počte odbehnutých polmaratónov umiestnila na 1. mieste. A práve preto som bola nominovaná na ocenenie „Najväčšia bojovníčka roka 2015“. Trošičku som si vravela aké by to bolo úžasné, keby som to ocenenie získala, ale zároveň som si uvedomovala, že konkurencia je tam veľmi silná a porotcovia dajú prednosť mladým dievčatám, ktoré absolvovali náročný beh Od Tatier k Dunaju a nie mne 60-ročnej „starenke“. Zrazu akoby vo sne počujem: „Najväčšou bojovníčkou roka 2015 sa stáva Soňa Macejáková“. Tak toto sa už vážne nedalo prežiť … Obrovské prekvapenie, výskot radosti a už známa cesta na vozíčku smer pódium. Gratulácie a objatia aj od euro-bežca, ktorý ma „dopravil“ k nášmu stolu a moderátor vraví: „Sonička nie každý má to šťastie, aby ho europoslanec tlačil na vozíčku …“

Medzi vyhlasovaním ocenení sme sa všetci „vyrútili“ na tanečný parket a tanečný maratón mohol začať. Aj na vozíčku sa dá „tancovať“, síce s určitými obmedzeniami, že sa pohybujete celým telom – okrem nôh.

Ak by som mala opísať radosť a šťastie, ktoré som prežívala pri počutí môjho mena, tak by som to porovnala so šťastím, ktoré prežívate, keď pribehnete do cieľa a zistíte, že máte osobák, ale ten pocit treba ešte niekoľko krát vynásobiť. A tak som sestre-dvojičke darovala pocit nevýslovného šťastia z mojich dvoch ocenení. Ja som dostala k narodkám aj obraz – moja karikatúra. Sú na ňom vystihnuté moje hlavné životné záujmy – sedím si v kresle v super bežeckom oblečku NON-STOP dogwear a darujem krvičku, nado mnou na stene visia medaile a na jednej je nápis 60. najrýchlejšia žena sveta, na stolíku country širáčik a INTERSTENO – pripomínajúce moju účasť na Majstrovstvách sveta v spracovaní informácií, na stenách psie pacičky a v rukách moja kniha TISÍC OČÍ-THOUSND EYES o pomoci psa rôznym skupinám ľudí – je to taký úsmevný obrázok.

Ak šťastie prežívate s blízkou osobou, tak je dvojnásobné. Krásna myšlienka zorganizovať VYHLASOVANIE BEŽECKÝCH CIEN ZA ROK 2015 – RUNNING GALA – veľká vďaka BRATISLAVA MARATHON a všetkým, ktorí tento nádherný bežecký večer zorganizovali.

Soňa Macejáková

PREHĽAD OCENENÝCH – RUNNING GALA 2015

 1. Bežec roka – horský beh do 50 km: RONALD HUDEK
 2. Bežkyňa roka – horský beh do 50 km: MARTINA ČIBOVÁ
 3. Najrýchlejší bežec roka – maratón: JURAJ VITKO
 4. Najrýchlejšia bežkyňa roka – maratón: KATARÍNA BEREŠOVÁ
 5. Najrýchlejší bežec roka – polmaratón: JOZEF URBAN
 6. Najrýchlejšia bežkyňa roka – polmaratón: KATARÍNA BEREŠOVÁ
 7. Najrýchlejší bežec roka – 10 km: JURAJ VITKO
 8. Najrýchlejšia bežkyňa roka – 10 km: KATARÍNA BEREŠOVÁ
 9. Najaktívnejší bežec roka: MILAN LESKOVSKÝ
 10. Najaktívnejšia bežkyňa roka: SOŇA MACEJÁKOVÁ
 11. Talent roka: ZUZANA DURCOVÁ (hlasovanie odbornej poroty)
 12. Bojovník roka: ARPÁD SOLTÉSZ (hlasovanie odbornej poroty)
 13. Bojovníčka roka: SOŇA MACEJÁKOVÁ (hlasovanie odbornej poroty)
 14. Bežecký príbeh roka: PROJEKT 12 CH (hlasovanie odbornej poroty)
 15. Bežecká rodina roka: RODINA DRAHOVSKÝCH Z PIEŠŤAN (hlasovanie odbornej poroty)
 16. Bežecké podujatie roka: Svätoštefanský beh (verejné hlasovanie)
 17. Bežecká komunita roka: Bernohy.sk (verejné hlasovanie)
 18. Bežecký čin roka: MATEJ TÓTH (hlasovanie poroty)
 19. Bežec roka – ultratrail: PETER MAZÁN (Slovak ultratrail – garant kategórie)
 20. Bežkyňa roka – ultratrail: VIOLA DRENKOVA (Slovak ultratrail – garant kategórie)

Texty sú zverejňované tak, ako boli zaslané autormi a neprešli jazykovou úpravou.