Čo sa za mladi naučíš… Habakuky – SÚŤAŽ
Náš život ovplyvňujú mnohé skutočnosti. Máme šťastie, keď sa narodíme niekde v krásnom Slovenskom kúte napríklad v rodine pastiera oviec? Alebo máme šťastie, keď sa narodíme v rodine, ktorá žije v ktoromkoľvek kúte sveta?
Náš život je ovplyvnený tým, v ktorom roku sme sa narodili, v akom rodinnom prostredí vyrastáme, čím sú naši rodičia, kto nám v živote pomohol a podal pomocnú ruku, alebo naopak, kto nás sklamal. Je bežným pravidlom, keď rodičia venujú celý život výskumu, že chcú mať aj zo svojho dieťaťa výskumníka? Je to aj o talente. Deti spevákov, hercov idú v šľapajách svojich rodičov. Deti právnikov, doktorov… idú
tiež v šlapajách svojich rodičov, lebo sú k tomu od malička vedené. Samozrejme výnimka potvrdzuje pravidlo. V rodine vrcholového športovca, i keď chcú mať z dieťaťa tiež olympijského víťaza, ono sa rozhodne ísť iným smerom. Ale je samozrejmosťou, že napríklad legendárna plavecká ikona – kráľovná vôd Martina Moravcová vedie svoje deti skoro od narodenia k plávaniu.
V rámci Svetového pohára získala 105 zlatých medailí. Na svetových súťažiach získala 67 ocenení – 2 olympijské, 22 svetových a 43 európskych medailí. Vytvorila 3 svetové, 16 európskych a 203 slovenských seniorských rekordov. Je nositeľkou štátneho vyznamenania I. stupňa Kríž prezidenta SR a držiteľkou Ceny Štefana Moysesa, Krištáľového krídla a Zlatého biateca. Je šesťnásobnou Športovkyňou roka a v ankete Športovec storočia sa umiestnila na 4. mieste.
Hlavnou témou v rodine Moravcových bolo plávanie. Žila tým celá rodina. Obaja rodičia v mladosti aktívne plávali. Mama neskôr trénovala, otec sa stal rozhodcom aj na medzinárodnej úrovni. Martina organizuje plavecký kemp pre plavcov od desať do pätnásť rokov.
Výrok Martiny Moravcovej – športom žijem a do smrti aj budem môžeme aplikovať a pozmeniť aj na nás bežcov – behom žijeme a do smrti aj budeme.
Preto sa nečudujme, keď sa narodíme v bežeckej rodine, že sa z nás stanú bežci. Beh máme v krvi spolu s krvnou skupinou napríklad BéeRha pozitív. (BhR poz.) Beháme každý deň a bez behu si nevieme náš život predstaviť. V našich rodinách vedieme celé hodiny rozhovor o behoch, ktoré sme absolvovali a ktoré nás ešte len čakajú. Rozoberáme situácie kde sme spravili chybu, že sme do cieľa neprišli aspom o minútku skôr. Keď sa stretneme viacerí bežci, každý má čo povedať a tak sa môže stať, že zrovna vy sa nedostanete k slovu, alebo nemáte šancu povedať všetko čo Vám na bežeckom srdiečku leží-beží.
To, čím budeme a akým smerom sa bude náš život uberať ovplyvňujú aj rozprávky ktoré počúvame a aké knihy čítame.
Niekoľko desiatok generácií vyrastalo a stále vyrastá na Dobšinského rozprávkach. Naši rodičia nám rozprávali rozprávky na dobrú noc – Ako išlo vajce na vandrovku , O troch grošoch , Soľ nad zlato.. my ich rozprávame našim deťom a vnukom. A naše deti a naši vnuci ich budú rozprávať svojím … Po rozprávke sladko zaspávame lebo dobro zvíťazilo nad zlom.
Hovorí sa spojme príjemné s užitočným – príjemné ale zároveň užitočné je dostať sa do rozprávkového sveta. Príjemné, ale zároveň užitočné je aj zúčastniť sa behu FA DONOVALY NIGHT RUN.
Nám sa v r. 2015 podarilo zúčastniť sa druhého ročníku FA DONOVALY NIGHT RUN a zároveň dostať sa do rozprávkovej dedinky Habakuky na Donovaloch.
FA DONOVALY NIGHT RUN sme absolvovali počas magickej noci. Na cestu nám svietil Modrý mesiac. Je to jedinečný astronomický úkaz. Východ či západ mesiaca je … je… no ani nenachádzame a asi ani nie je v slovníku ten najsprávnejší výraz. Slovo jedinečný
nám príde slabé. Neopakovateľný? Niekto by mohol namietať, že veď sa východ aj západ mesiaca opakuje každý deň, tak prečo neopakovateľný? Ale nie je východ ako východ a západ ako západ. Modrý mesiac – astronomická zvláštnosť sa opakuje približne každé tri roky. Podľa astrológov by mal Modrý mesiac priniesť niečo veľké. My sme mali to šťastie, že sme videli prírodný úkaz, ktorému ľudstvo prisudzuje magické schopnosti. Nastal druhý spln počas jedného mesiaca.
Citujem z článku:
Čaká nás magická noc. Modrý mesiac prinesie výzvy.
Toho, kto chce vo svojom živote niečo zásadnejšie zmeniť, by mala energia z Modrého mesiaca posunúť správnym smerom. Je to tiež príležitosť zastaviť sa a uvidieť svoj život v širších súvislostiach. Mal by priniesť aj mnoho šancí, ktoré sa objavia doslova raz za život a aj keď vyzerajú trochu desivo, nemali by sme sa báť ich chytiť za pačesy.
Kto absolvoval FA DONOVALY NIGHT RUN určite by mal vstúpiť aj do rozprávkovej dedinky Habakuky. Kúzelne čarovné domčeky rôznych tvarov a mien: zakliate Čierne mesto, Hodovňa, Železná hora, Slnečník, domček Proroka Raka sa objavili akoby zázračným čarovným prútikom v r. 2009. Už z diaľky sme videli obrovské vajíčko – škrupinkový zámok s jazierkom. Najnovšia mena, ktorá vládne vo svete sú eurá. Ale v rozprávkovej krajine Habakuky sú Vám eurá nanič. Platí sa tam originálnou rozprávkovou menou mincami Habakuky HBK. Je tam zlatý a strieborný habakuk.
Pavol Dobšinský, slovenský spisovateľ zozbieral medzi obyčajným ľudom ľudové rozprávky. Prvý krát boli Slovenské rozprávky vydané počas rokov 1880 – 1883 pod názvom Prostonárodné slovenské povesti.
Dobšinského rozprávky pretrvávajú skoro 140 rokov sú sfilmované alebo aj v divadelnom prevedení. V domčekoch v čarovnej rozprávkovej dedinke Habakuky ožívajú postavičky Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka a ďalší hrdinovia ľudových príbehov. Smiali sa deti, mamy a otcovia, babky a dedkovia, spoločne sme sa báli, detičky plakali, aj dospelí občas vykríkli od hrôzy, lebo herecké výkony boli také autentické, až nám nabiehala husia koža. Bolo nám ľúto ježibabu, ktorú Janko a Marienka hádzali do pece. V domčekoch, kde prebiehali divadelné predstavenia bol taký nátresk, že sa tam všetci nezmestili.
Kto by nechcel mať doma čarovný mlynček? Dali by ste mu príkaz – mlynček mel a on by mlel a mlel čo by ste si len zaželali. Nevieme o nikom, kto by taký mlynček vlastnil. Ale ak chcete na vlastné oči mlynček mel vidieť, tak neváhajte a príďte do čarovnej rozprávkovej dedinky Habakuky.
Radosť budete mať aj z návštevy obchodného domu KÚRNIK ŠHOPA SENTER.
Minulý rok sa zúčastnili naše päťročné dvojčatká Viktorka a Filipko behíku pod názvom Fa Kids Nočníček – večerný beh pre deti. Po behu bola penová párty – to musíte zažiť. Na druhý deň nasledovali Detské atletické súťaže, zážitkový beh pre deti. Keď sa niekomu málil nočný beh 6,3 km, mal možnosť vyskúšať si svoje sily na Fa Extreme run – výbeh po zjazdovke Nová Hoľa /350 m /. Skúsili sme si, to čo sme ešte nikdy neskúsili a veru fúúúú – riadny zaberák – zabiják. Stojí Vám to zato, spraviť krásny, zaujímavý výlet – spojiť príjemné s užitočným. Zabeháte si, zasúťažíte a dostanete sa ešte aj do čarovnej rozprávkovej dedinky Habakuky. Dvojčatka ani po vyše šiestich hodinách strávených medzi rozprávkový postavičkami nechceli odísť. Ale museli sme stihnúť vlak a tak nám nič iné neostávalo ako z rozprávkového sveta odísť. Ale určite sa vrátime. Tešíme sa na tretí ročník na FA DONOVALY NIGHT RUN, ktorý sa uskutoční 30.7.2016. Je vhodný pre celé rodiny. Bola by škoda, keď sa už FA DONOVALY NIGHT RUN zúčastnite, aby ste nevstúpili aj do sveta rozprávok do čarovnej dedinky Habakuky.
Ps. Čo sa za mladi naučíš – na starobu akoby si našiel.
Libuša Puškárová
Texty sú zverejňované tak, ako boli zaslané autormi a neprešli jazykovou úpravou.
Napíšte komentár