Volkswagen 21. Ljubljanski maratón

Moju druhú sezónu maratónov v hlavných mestách krajín Európskej únie som úspešne zakončil. Počas posledného októbrového víkendu som zavítal s partiou z Bežeckého klubu Dolný Kubín do Ľubľany. Hlavné mesto Slovinska je z Dolného Kubína vzdialené viac ako 700 km.

O 5 ráno, nasadla štvorčlenná posádka do auta a odštartovala viac ako 8 hodinovú púť zo Slovenska cez Rakúsko do Slovinska.  Cesta prebehla bez väčších komplikácii, aj vďaka tomu, že v podstate od Žiliny do Ľubľany vedie priamo diaľnica. S dobrou posádkou a elektrizujúcou náladou nám cesta ubehla o to rýchlejšie.

Konečne sme sa v poobedných hodinách všetci ubytovali. Ja som býval v hoteli Katrca, ktorý leží v blízkosti parku Tivoli, ktorý dýchal krásnymi jesennými farbami.  Ako vždy, aj v tomto prípade bolo ubytovanie vzdialené do 2 km od štartu. Túto krátkosť oceníte hlavne po návrate z maratónu na hotel. Práve tu som to ocenil, po dobehnutí mi bola zima a po príchode na izbu mi poriadne drgotali zuby.

Komplikácie pri registrácii

14666243_10211551825057114_7862971398466384433_nVyzdvihnutie štartovacieho balíčka prebiehalo v priestoroch Marmorna halla. Nedostatočne označené priestory by sme poľahky prehliadli, ak by sme nezbadali väčší zhluk ľudí, ktorí hľadali vstup do areálu. Chýbal aj dostatočný počet organizátorov, ktorí by navigovali ľudí  a vy by ste nemuseli hľadať vstup do areálu.

Aj samotné registrovanie prebiehalo nepremyslene. Všetci sme stáli v jednom rade, pričom organizátori za 5 prepážkami vykrikovali po nás, aby sme pristúpili. Samozrejme v slovinštine, takže som si len mohol domyslieť, či mám pristúpiť alebo čakať.  Na odstránenie týchto nedostatkov by sa mali organizátori do budúcna určite zamerať, aby zjednodušili a zrýchlili celý priebeh. To, čo poteší všetkých „zberačov“ bežeckých tričiek je, že si v Ľubľane prídete na hody. Súčasťou zaplateného štartovného je bežecké tričko s dlhým rukávom, ale aj tielko na letné mesiace. Súčasťou je voľný lístok na pasta party. Čo veľmi potešilo aj mňa.

Okrem registrácie sme v sobotu stihli aj sprievodné bežecké akcie fun beh v kostýmoch, rodinný beh a aj „battle“ medzi školami. Tieto preteky boli príjemným spestrením športového víkendu. Otestovali sme aj naše hlasivky a povzbudzovali sme.  Vidieť  9-10 ročné deti ako pália do cieľa na plné obrátky a ich unavené tváre v cieli nás jednoducho nenechali chladnými a poddali sme sa atmosfére.

Prechod na zimný čas pred pretekom

Keď si už myslíte, že ste na všetko pripravený, prekvapí vás vtipná komplikácia. A tou bol prechod na zimný čas, ktorý sme si len náhodou uvedomili podvečer pred štartom. Našťastie nám bolo dopriané o hodinu spánku navyše. Každý športovec a nielen bežec vie, ako mu takýto neplánovaný posun  nabúra rozpoloženie. A ak sa k tomu pripočíta samotný neskorý začiatok preteku (o 10:30) musíte poriadne kalkulovať. Kedy sa navečerať, kedy vstať, raňajkovať a dodržať ten váš správny kolobeh pred behom. Mne sa to ako tak podarilo všetko skĺbiť a ráno som mohol spokojne vyraziť na miesto štartu.

Môj koridor sa uzatváral 15 minút pred štartom, ostatné v 5 minútových intervaloch. Aj v priestore štartu sa ukázali menšie nedostatky. Miešali sa tu diváci a bežci, vznikali zápchy a len s ťažkosťami som sa prebíjal k svojmu koridoru. Dokonca nebol zabezpečení ani dostatok prenosných WC-iek, čo vám môže veľmi znepríjemniť pohodu a prípadný štart preteku. Samotný štart prebehol bez problémov a včas.

Napriek tomuto všetkému, ak máte v obľube početne menšie preteky v príjemnom mestskom prostredí,  ktoré sa bežia v kopcovitom teréne, Ľubľanu vám môžem odporúčať. Síce vám dajú zabrať na 15 a 30 km pekným stupákom, ale v cieli vás čaká odmena. Runnershigh po zdolaných 42,195 km je na nezaplatenie.

S časom 3:07,29, a celou sezónnou 2016 som spokojný. 3. apríla 2017 a v poradí 9. maratónom v Talianskom Ríme odštartujem sezónu 2017. Budem rád, ak sa pridáte ku mne, stačí ma kontaktovať prostredníctvom môjho blogu alebo fanpage.

Jan Raclavský