Horský beh Smolník 2016 – zaži Volovské vrchy na vlastnej koži!

Už len pár dní nás delí od štartovného výstrelu druhého ročníka Horského behu Smolník, ktorý sa bude konať 12.11.. Dve trate preveria celosezónnu prípravu bežcov, ktorí svoju záľubu našli v horách.

Prémiová, 33 km dlhá trať s kumulovaným prevýšením 1400m opisuje oblúk po hrebeni obkolesujúci dolinu Smolníckeho potoka. Beh hrebeňom Volovských vrchov využíva tiahle stúpanie na Osadník a hrebeň, ktorý poznáme z cesty SNP. Jeho druhá polovica zasahuje rázsochu Hekerovej a tvorí takpovediac odbočku od hlavného hrebeňa. Od Osadníka sú to ešte dve výraznejšie stúpania (Pipitka a spomínaná Hekerová), no terén je relatívne zvlnený po celej jeho dĺžke. Podkladom je zvážnica no miestami pretekárov prenesieme aj cez les a „srnčie“ chodníčky.

Víťazi z vlaňajška

Minulý rok sa najlepšie viedlo Julovi Kaľavskému, ktorému sa v posledných dvoch rokoch darí na trailoch viac než výborne. Na Behu Volovských vrchov nastavil látku vysoko, rekord trate stanovil na úžasných 2:49:56. Podarí sa Julovi obhájiť titul víťaza? Najväčším súperom mu podľa dosial prihlásených pretekárov bude Rišo Zvolánek, borec z Košíc, ktorý v posledných mesiacoch pozbieral víťazstva ako na východe tak aj západe. Beh hrebeňom Čergova otestoval formu oboch pretekárov. Julo nadelil Richardovi takmer šesť minút. Ale bolo blato a Richard, je známy tvrdým tréningom a odhodlanosťou víťaziť.

Bežec za BK Budimír, Matej Orság, si v lani dobehol po tretie miesto. Atakuje pódiové umiestnenie aj na tomto ročníku našich pretekov? Minulý rok ho okrem víťaza Jula porazil aj pretekár Juraj Kendra, no ten svoju účasť na pretekoch zatiaľ nepotvrdil.

Medzi prihlásenými pretekárkami našej pozornosti neušla Marína Kissová. Je víťazkou Behu Volovských vrchov z minulého roka a súčasne aj tohtoročná favoritka v skyrunningu. Ženská kategória je ale dosť nevyspytateľná. Zo skúsenosti vieme, že prekvapiť môže hocikto. Marína je bojovníčka a miesto favorita isto neprenechá svojím súperkám bez boja.

Krátka trať? Po stopách smolníckych baníkov prevedieme pretekárov 11km dlhým okruhom s kumulovaným prevýšením 470m. Erik Onofrej je známy poctivou prípravou, no v štartovke chýba. Minulý rok sa mu podarilo bravúrne poraziť všetkých súperov v čase 1:02:44. Zuzka Zeleňáková vyhrala za ženy. Ale ani ju v zozname prihlásených zatiaľ nevidíme.

Deň „D“ bude v sobotu 12.11.2016

Uvidíme sa v sobotu 12.11., v deň kedy vás preženieme namrznutou krajinou Volovských vrchov. Registrácia je už spustená: http://beh.vitalcity.sk/ Obraz o tom, ako to vo volovských vrchoch vyzerá poskytne video z vlaňajška: https://youtu.be/S28WFR6UdA8

Prvých 150 prihlásených dostane štýlové rukávniky s originálnou grafikou v zelenej alebo červenej farbe. Zostáva ešte 30 miest, tak neváhajte a prihláste sa ešte dnes.

Organizačný tím HBS 2016