Skvelá atmosféra 15. Ročníka Telekom Night Run

Skvelú atmosféru 15. Ročníka Telekom Night Run si pochvaľoval aj víťaz michal staník: „pre jedinečnú atmosféru tohto podujatia sa do bratislavy veľmi rád vraciam!“

Prijemné neskoro letné počasie, kvalitné výkony a fantastická atmosféra – to všetko charakterizovalo sobotný 15. ročník populárneho Telekom Night Run v Bratislave, na ktorom sa na certifikovanej trati opäť súperilo o tituly majstrov Slovenska v cestnom behu na 10 km. Z vyše 4500 prihlásených sa na štart niektorej z disciplín postavilo 4342 bežkýň a bežcov, pričom na 10-kilometrovú hlavnú trať vybehlo 3405 účastníkov. V Turbo TV detských behoch súťažilo 403 detičiek, do Mattoni behu na 2 x 5 km sa zapojilo 192 dvojíc a nesúťažný charitatívny Respekt Run absolvovalo 150 bežcov vrátane vozíčkarov, členov Special Olympics či zamestnancov Slovak Telekom.

TNR 2023

„V štartovej listine tohto charitatívneho behu boli celé rodiny, mnohí sa prihlasovali len pár minút pred štartom.  Nechýbal známy komik a motivátor Bekim s priateľmi, ale ani Maroš Kudlík, ktorý trikrát prekonal rakovinu, prišiel o nohu, no svojím pozitívnym prístupom k životu je inšpirácia pre mnohých,“ informoval riaditeľ Telekom Night Run 2023 Jozef Pukalovič.

„Maroš sa so svojou partnerkou a čoskoro manželkou zúčastnili aj Mattoni behu dvojíc, kde obsadili 178. miesto zo 192 dvojíc, 10 km zvládli spoločne za obdivuhodných 1:12:37 h,“ prezradila Bronislava Chrappa z organizačného tímu 15. ročníka Telekom Night Run.

„Na to, že je jeden z nás chromý – Henrieta mala zapálený sedací sval – a druhý nemá nohu, tak je to parádny výsledok,“ vravel s úsmevom a nadhľadom Maroš Kudlík. „Henka išla tak rýchlo, že som ju na odovzdávke takmer nezbadal. Ani ja som sa celý čas nezastavil. Neviem, či som opäť nedal osobný rekord na 5 km.“

Organizátori zablahoželali aj dvom účastníkom, čerstvým novomanželom Lucke a Peťovi, ktorí sa dopoludnia vzali a svoje „áno“ oslávili na bratislavskom nočnom behu spolu s niekoľkými ďalšími svadobčanmi. Po dobehu pokračovali v svadobnej oslave v neďalekej reštaurácii. Aj tieto minipríbehy zdravotne hendikepovaného bežca i bežcov – novomanželov sú dôkaz, že v Eurovea panovala pred štartom i v cieli skvelá nálada. Bežkyne aj bežci si vychutnali skvelé počasie a prebehli sa v centre Bratislavy, pričom znova absolvovali aj „ikonický“ ´prebeh´ električkovým tunelom pod hradom.

Na TNR si zašportovalo takmer 4500 ľudí z 10 krajín, okrem Slovenska aj z Česka, Ukrajiny, Maďarska, Rakúska, Nemecka, Francúzska, Chorvátska, Veľkej Británie a Španielska. Nechýbala medzi nimi ani dvojica Marta HanckováĽubomír Tvrdoň, ktorí absolvovali všetkých 15 ročníkov Telekom Night Run.

„Cestná desiatka je moja obľúbená disciplína, a keďže je to v nej môj prvý seniorský titul, veľmi si ho vážim. Navyše, na Telekom Night Run sa pre jeho jedinečnú atmosféru veľmi rád vraciam,“ vravel v cieli nadšene 20-ročný študent Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave Michal Staník (BK Lysá pod Makytou), ktorý zvíťazil časom 30:35 min.

Aj pre Žofiu Naňovú (Sláva STU Bratislava), ktorá obhájila lanské prvenstvo na TNR a vyšperkovala ho aj rekordom pretekov na 10-kilometrovej trati 34:48 min, mal triumf svoju cenu. „Ešte som nepremýšľala o tom, či je to môj najcennejší slovenský titul, ale v porovnaní s inými súťažami bola konkurencia naozaj dobrá. Stretli sme sa asi všetky najlepšie slovenské vytrvalkyne, preto sa zlatá medaila počíta,“ tvrdila Žofia Naňová, ktorá bola takmer o 50 sekúnd rýchlejšia ako vlani. Po Dane Janečkovej (2009, 2010) a Petre Fašungovej (2013, 2014) sa stala len treťou bežkyňou, ktorá obhájila svoj triumf na TNR.

Parádny výkon predviedol víťaz juniorskej kategórie 18-ročný Filip Jančík (Slávia STU Bratislava), ktorý finišoval celkov štvrtý v juniorskom rekorde SR 31:05 min, keď o 6 sekúnd predstihol i 14-násobného českého šampióna v bežeckých disciplínach Jiřího Homoláča. V kategŕii dievčat vyhrala Katarína Černeková (TJ Družba Piešťany, 39:05). Veteránskymi majstrami SR (po prepočítaní reálneho výkonu vekovým koeficientom) sa stali Marek LenčéšZuzana Polohová, obaja zo Slávie STU Bratislava.

V tímových súťažiach v rámci majstrovstiev SR dominovali bratislavskí “vysokoškoláci” zo Slávie STU. Mužskú vyhrali Marek Lenčéš, Michal Kováč, Martin Zaťko (Konštatntín Kocian, Juraj Golian), ženskú Žofia Naňová, Zuzana Polohová, Eliška Klepková (Nikola Vajglová).

„Pätnásty ročník Telekom Night Run bol naozaj vydarený. Panovala na ňom úžasná atmosféra, bežci si pochvaľovali svetelne efekty, hudobne zóny aj hudbu na štarte. Na trať sme umiestnili niekoľko vozidiel od spoločnosti Renault Slovensko, ktoré bežcom svietili na cestu, Pred registračným stanom bol odparkovaný automobil Renault Austral, na ktorom sa nachádzala naša tradične netradičná štartová listina. V tomto roku sme viac osvetlili aj Sad Janka kráľa, kam sme umiestnili svetelné zóny, čo malo medzi bežcami výborný ohlas,“ sumarizoval riaditeľ pretekov Jozef Pukalovič.

Pätnásty ročník Telekom Night Run bol i tretím podujatím seriálu nočných behov Grand Prix 2023 powered by Telekom. Jeho súčasťou boli ČSOB Night Run Štrbské Pleso a Telekom Night Run Donovaly. Bežci, ktorí absolvovali všetky tri podujatia seriálu, získali unikátnu, v tme svietiacu medailu Grand Prix.

Telekom Night Run 2023

MUŽI (10 km) – absolútne poradie: 1. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 30:35, 2. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 30:49, 3. Marek Lenčéš (Slávia STU Bratislava) 30:51, 4. Filip Jančík (Slávia STU Bratislava) 31:05 – juniorský rekord SR, 5. Jiří Homoláč (ČR) 31:11, 6. Radovan Tomeček (Atletika Šport hrou Bratislava) 31:42, 7. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 31:43, 8. Dávid Mazúch (ŠK ŠOG Nitra) 32:00.

ŽENY (10 km) – absolútne poradie: 1. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 34:48 – rekord Telekom Night Run, 2. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 35:15, 3. Veronika Páleníková (ŠK ŠOG Nitra) 36:07, 4. Eva Filipiová (ČR) 36:19, 5. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 36:30, 6. Zuzana Polohová (Slávia STU Bratislava) 36:35, 7. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 36:59, 8. Ivana Líšková (ŠKP Bratislava) 37:16