Šampionát v krose medzi lietadlami, Fraňo na obhajobu nemyslí, vracia sa Sahajda

MSR-KROSS-2022-TITLE

Ȏsmy najlepší trailista na svete Peter Fraňo proti slovenskej vytrvaleckej špičke

Peter Fraňo príde na majstrovstvá Slovenska v krose na letisko Slávnica pri Dubnici nad Váhom ako úradujúci šampión v hlavnej kategórii. Vlani na podobnej trati v Čunove doslova vyrazil dych konkurencii. Najmä Marekovi Hladíkovi, ktorému ušiel pol kilometra pred cieľom. Jeho meno sa v predšampionátových prognózach vôbec nespomínalo. Teraz je všetko inak. Dvadsaťšesťročný ultravytrvalec AK Mostáreň Brezno nielenže obhajuje titul, ale postaral sa aj o jeden z najväčších úspechov slovenskej atletiky v tejto sezóne. Na premiérových spoločných MS v behu do vrchu a traile v thajskom Čiang Mai dobehol v dlhom traile (78 km) na 8. mieste.

V sobotu na Považí to však budú preteky z iného cesta. Súperi na čele s dvojnásobným krosovým šampiónom Tiborom Sahajdom (2018 a 2019) a vlani tretím Matúšom Hujsom si naňho dajú väčší pozor a profil trate by mu mal sedieť ešte menej ako ten čunovský. „Ani vlani mu to na prvý pohľad nesedelo, ale našiel si na trati svoju parketu, nenechal sa strhnúť rýchlym tempom, v závere mal viac síl a napokon rozhodol aj moment prekvapenia. Teraz ho už poznajú a bude mať aj tvrdšiu konkurenciu,“ myslí si šéftréner SAZ pre behy mimo oválu Pavel Kováč.

Peter Fraňo dva týždne po životnom výsledku vôbec neuvažuje o obhajobe. „Nevidím to reálne. Po majstrovstvách sveta nebola šanca sa nejako špeciálne pripraviť, takže veľké očakávania nemám. Navyše po dlhej sezóne sa hlási únava, zatiaľ čo vlani som sa cítil oveľa lepšie. Idem sa takpovediac prebehnúť,“ naznačil študent magisterského štúdia v odbore učiteľ telesnej výchovy – tréner atletiky na UMB v Banskej Bystrici.

Okruh hlavných favoritov | Sahajda, Hujsa, Staník, Tomeček, Ďurica, Ďurec

Do okruhu hlavných favoritov podľa Pavla Kováča patria Tibor Sahajda, Matúš Hujsa, Michal Staník, Radovan Tomeček, Peter Ďurica či štvornásobný krosový majster SR (2014 – 2017) Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), ktorý sa prihlásil na obe disciplíny – okrem 10 km pobeží aj míliarske preteky na 4 okruhy. Šampión z roku 2020 Marek Hladík, účastník októbrového maratónu v Amsterdame, medzi prihlásenými nefiguruje. Dlhodobá slovenská vytrvalecká jednotka Tibor Sahajda (Cassovia Running Team) sa na krosový šampionát vracia po dvoch rokoch – už ako držiteľ 20 titulov zo všetkých súťaží, jubilejný si pripísal tento rok v Prievidzi na 10 km, ale potom nedokončil košický MMM. Bývalý vodný slalomár Matúš Hujsa (BMSC Bratislava) bol tento rok 3. na M-SR v behu do vrchu a 5. v polmaratóne, v októbri na maratóne v Eindhovene zabehol osobný rekord a slovenský výkon roka 2:24:55. Čiernym koňom pretekov by mohol byť ešte stále úradujúci juniorský šampión a účastník vlaňajších ME v Dubline (59. v kategórii juniorov) Michal Staník (BK Lysá pod Makytou). Zverenec Jána Križáka má v sezóne 2022 na konte titul v behu do vrchu, striebro z M-SR na 10 km na ceste a triumf na Národnom behu Devín – Bratislava. Ako majster Slovenska na 10 000 m sa postaví na štart Radovan Tomeček (AO TJ Slávia STU Bratislava), bronzový na M-SR na 5000 m. Do boja o cenné kovy by mohli zasiahnuť aj jeho kluboví kolegovia bratia Kováčovci. Peter vlani vyhral preteky míliarov, má dva tohtoročné tituly z haly (1500 a 3000 m) a striebro z M-SR na 5000 m, kde nestačil iba na svoje dvojča. Michal navyše pridal druhé miesto v Košiciach na maratónskom šampionáte. Z míliarov by rýchla trať mala vyhovovať ďalším tohtoročným držiteľom titulov z domáceho šampionátu Filipovi Revajovi (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, 800 a 1500 m) a Dávidovi Mazúchovi (ŠK ŠOG Nitra, 3000 m prek.). „Je to otvorené, v prihláškach figuruje veľa zaujímavých mien. Kros je špecifický v tom, že sa v ňom stretávajú ortodoxní vytrvalci a bežci z kratších disciplín, takže ťažko predpovedať výsledok,“ netrúfol si šéftréner tipovať víťaza a podobne to vidí aj medzi ženami

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Medzi favoritky patria | Naňová, Valová, Pejpková, Bičanová, Michalčíková

K adeptkám na prvenstvo zaradil najmä trio Žofia Naňová, Silvia Valová, Katarína Pejpková, do boja o medaily by mohli zasiahnuť tiež Margaréta Bičanová či Zuzana Michaličková. Zo štartovej listiny napokon vypadla obhajkyňa prvenstva Elena Dušková (Atletika Šport hrou Bratislava), ale ďalšie dve medailistky z vlaňajšieho šampionátu v nej nechýbajú. Iveta Furáková (ŠK Detva v pohybe) vyhrala Banskobystrický maratón, v septembri absolvovala polmaratón v Kodani (103., 1:23:13) a v Košiciach získala bronz z maratónskeho šampionátu. Krosová šampiónka z roku 2019 Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) má v tejto sezóne medailovú bilanciu 1 – 1 – 1. Zlato brala v polmaratóne, striebro na 10 000 m a bronz na 10 km na ceste a pridala aj prvenstvo na Národnom behu Devín – Bratislava. Darilo sa i Kataríne Pejpkovej (TJ Obal servis Košice), víťazke M-SR na 10 km, v behu do vrchu a 3. na 10 000 m. Dva tohtoročné tituly má na konte tiež Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava), získala ich v horskom behu a na 5000 m, bola 2. na 10 km a 3. na polmaratóne. V hale (1500 m a 3000 m; 2. na M-SR na 5000 m) úradovala vlaňajšia juniorská krosová šampiónka Zuzana Michaličková (AO Žilina). Medzi míliarkami bude favoritkou obhajkyňa Karin Suranová z domáceho AK Spartak, tohtoročná majsterka SR na 1500 m a vicemajsterka na 800 m.

Šampionát prehovorí aj do konečnej podoby nominácie na tohtoročné majstrovstvá Európy, ktoré sa uskutočnia 11. decembra v Turíne. „Do Talianska by mala ísť minivýprava s dvomi-tromi bežcami, od ktorých očakávame, že na domácom šampionáte potvrdia svoju výkonnosť. Uvidíme, ako sa ukážu ďalší, o ktorých vieme, že počas hlavnej sezóny boli v dobrej forme,“ neprezradil viac Pavel Kováč.

Pripravená je nová trať

Špecifikom tohtoročných M-SR v krose bude nová trať. Dubnickí organizátori sa z viacerých dôvodov rozhodli pre zmenu a namiesto dvoch z minulosti známych okruhov v blízkosti mesta siahli po praktickej alternatíve. „Chceli sme vyskúšať niečo nové. Na letisku Slávnica máme k dispozícii potrebné zázemie. Môžeme sa sústrediť iba na trať. Na rovinu s trávnatým povrchom pridáme dve prekážky. Na pretekárov čaká rýchla, ale nie nezaujímavá trať, bežať budú aj okolo exponátov miestneho leteckého múzea, čiže pomedzi lietadlá. Sme zvedaví, čo na to povedia,“ priblížil Rastislav Hrbáček, riaditeľ pretekov, ktoré budú zároveň akademickými M-SR a tiež záverečným 15. kolom Bežeckého pohára SAZ. Už o 10.00 h sa vydajú na trať finalisti Detského štafetového krosu, hlavný program sa začne o 11.20 h pretekmi mladších žiačok a uzavrú ho muži vytrvalci so štartom o 14.40 h.

Na slovenský krosový šampionát (v tomto roku posledný atletický) sa do štvrtka 16.00 h (uzávierka je o 24.00 h) prihlásilo vyše 500 bežcov a bežkýň. Súťažiť bude mladšie žiactvo, staršie žiactvo, dorast, juniori, dospelí (míliari a vytrvalci) a medaily sa budú udeľovať aj v tímových súťažiach. V hlavných vytrvaleckých kategóriách dospelých je prihlásených 41 mužov a 17 žien. Najväčší záujem je o súťaž mladších žiačok, na ktorú sa prihlásilo až 113 dievčat.

Najúspešnejšia krosárka na domácich šampionátoch v ére samostatnosti je v Česku žijúca dvojnásobná olympionička Katarína Pejpková (Berešová), ktorá má v zbierke až šesť titulov zo súťaže vytrvalkýň (2008, 2010 – 2013, 2015). Z mužov je rekordér v počte titulov od roku 1993 Martinčan Miroslav Vanko, ktorý dominoval tri razy v súťaži vytrvalcov (1994, 2009, 2010) a osemkrát medzi míliarmi (2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010), pričom dvakrát (2009 a 2010) vyhral obe mužské disciplíny. Nevšedná je aj bilancia aténskeho olympionika Marcela Matanina, ktorý v pretekoch vytrvalcov víťazil od roku 2000 nepretržite do roku 2008.

Program majstrovstiev Slovenska v krose v Dubnici nad Váhom  | letisko Slávnica (19. 11. 2022)

11.00 slávnostné otvorenie
11.20 mladšie žiačky 1,5 km
11.30 mladší žiaci 1,5 km
11.45 staršie žiačky 2 km
12.00 starší žiaci 3 km
12.20 muži/míliari 4 km
12.40 dorastenky 3 km
13.00 dorastenci 4 km
13.20 juniorky + ženy/míliarky 4 km
13.40 juniori 6 km
14.10 ženy/vytrvalkyne 8 km
14.40 muži/vytrvalci 10 km


Texty k foto: Na snímkach postupne vlaňajší súboj medzi Marekom Hladíkom a Petrom Fraňom, víťazné gestá Eleny Duškovej a Petra Kováča v Čunove.
FOTO JÁN LUKY