Výbeh na najvyššiu budovu Európskej únie
- 18. nov 2022
- 0
Európsky týždeň športu sme tento rok ukončili už tradične našim Rohožníckym behom zdravia.
Keď už bol ten európsky týždeň športu, tak som pri veľkosti Európy ešte ostal aj ten následujúci týždeň a odcestovali sme do Košíc. Aby sme sa zúčastnili najstaršieho maratónu v Európe, ktorý bude budúci rok oslavovať už 100 – ročnicu. Koniec reprezentačnej sezóny sa blíži a ja stále pociťujem túžbu urobiť niečo zaujímavé. Začiatok sezóny sme urobili polmaratónové trojmedzie, kde sme spojili tri štáty tým, že sme v ich hlavných mestách odbehli 3 polmaratóny. Článok o tomto počínaní som Vám priniesol v v máji v sekcii dojáky.
A teraz späť do súčasnosti. Úžasná náhoda mi priniesla možnosť pretekať v poľskej Varšave. Poľsko navštevujem naozaj sporadicky, no pre Varšavu som sa nadchol, lebo mesto s dva miliónmi obyvateľov sľubuje neskutočný zážitok už len z pobytu v ňom. Moje nadšenie sa znásobilo tým, že som bol ubytovaný vo Varso komplex, ktorého súčasťou je aj najvyššia budova v Európskej únií Varso tower s neuveriteľnými 310 metrami. A prečo spomínam práve Varso tower? Dostal som voľný štart na towerrunning práve na túto budovu. Towerrunning znamená beh po schodoch na rôzne výškové budovy na svete. Varso tower si pre mňa pripravila 53 poschodí a 1382 schodov. Stála predo mnou úžasná výzva, ktorú som nemohol odmietnúť. Boli sme len 6 členná výprava zo Slovenska. Celé toto vertikálne dobrodružstvo mi trvalo síce “len” 14 minút a 19 sekúnd. Pocit z toho, že som vybehol na budovu z ktorej výhľad je dostupný zatiaľ len malinkej hŕstke ľudí a vlastne my bežci sme boli jedni z prvých komu bol tento výhľad vôbec umožnený. Najzaujímavejšie na tomto Varšavskom príbehu je práve tá jedinečnosť v tom, že v Európskej únií sa nenájde vyššia budova na ktorú by mohol niekto vôbec vybehnúť a zdvihnúť “našu” latku vyššie.
Milujem behanie v horách či lesoch, no lákajú ma aj mestské behy a Varšava mi učarovala svojimi vežiakmi a mrakodrapmi a tak verím, že sa sem v následujúcich rokoch na nejaký ten maratón vrátim. Do ukončenia sezóny nás čaká len posledný polmaratón v Poľskom Krakove a Bathory cross v Čachticiach nazývaný tiež aj ako čachtický krvák.
Varšava je označovaná ako fénix, pretože bola za vojny do poslednej budovy vybombardovaná a poliaci boli nutení ju vystavať úplne na novo. Posolstvo z tohto mesta pre Vás? Aj keď sa zdá niečo nenávratne preč a stratené, vždy sa to dá krok za krokom vybudovať znovu. Varšava je toho dôkazom, už len tým, že 77 rokov po vojne má vyše dva milióny obyvateľov a jedny z najvyšších budov v celej Európe..
Michal Hošek, O.Z. Malokarpaťáci
Napíšte komentár