Rozhovor | Jaroslava Mareková, organizátorka športového projektu Zber medailí.

Jaroslava-Mareková

O zdravom životnom štýle sa uplynulý rok rozprávalo asi viac ako kedykoľvek predtým. Paradoxne rovnaké obdobie bolo pre trénerov, majiteľov fitness centier alebo organizátorov hromadných športových podujatí takmer likvidačné. Napriek tomu ľudia, pre ktorých je šport doslova ich životným štýlom si bez neho nevedia predstaviť ani deň. Presne pre takých vznikol aj celoslovenský športový Zber medailí. Nielen o ňom, ale aj o motivácii a odhodlaní si prečítajte v rozhovore s jeho organizátorkou.

Ako a kedy Zber medailí vznikol?

Úprimne musím povedať, že si nepamätám na to, kedy presne myšlienka vznikla, alebo kedy mi skrsol v hlave názov Zber medailí. Bolo však určite koncom roka 2017, pretože na jar 2018 Zber medailí odštartoval svoju prvú sezónu. Keď sa na to pozriem dnes, bolo to asi celkom spontánne  rozhodnutie, bez nejakých konkrétnych vízií do vzdialenejšej budúcnosti. Zber medailí nevznikol ako komerčný projekt, ktorý by mal mať kapacitu tisícok účastníkov a ambíciu generovať obrovské zisky. Práve naopak…:)

Môžete to vysvetliť?

Zber medailí vznikol ako marketingový projekt, sprievodná aktivita na zviditeľnenie magazínu Radar a jeho čoraz väčšej orientácii na šport. Bola to moja odpoveď na to, že som mala k dispozícii vždy niekoľko voľných štartov na behy, s ktorým sme v Radare robili promo. Na otázku čo s nimi som si odpovedala – urobím súťaž medzi čitateľmi, vždy niekoľkých vyžrebujeme, dostanú voľné štartovné a tričko a urobíme tím. Tričká, logá, fotky, posty… To bol biznis cieľ – urobiť si promo aj na bežeckých akciách, v bežeckej komunite. Asi sa v tom období spojilo viacero „náhod“, spolupráce s organizátormi behov, ktorých bolo stále viac, môj vzťah k športu a tiež moja neustála snaha posúvať veci dopredu, vymýšľať a tvoriť niečo nové, niečo, čo má zmysel a hodnotu…

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Splnila prvá sezóna tieto očakávania? Hodnotili ste ju ako úspešnú?

Z môjho pohľadu nad mieru. Aby som však odpovedala na obe otázky korektne, treba si povedať, aké boli očakávania a čo sa dá považovať za úspech? V prvom rade moje očakávania neboli veľké. Cieľom bolo zapojiť niekoľko desiatok ľudí, a skúsiť im vytvoriť príjemný program. Do súťaže v rámci Zberu sa však zapojilo niekoľko stoviek ľudí a pozitívne reagovali aj organizátori jednotlivých behov. Pravdou je, že ani ja som sa nevedela veľmi urdžať na uzde. Ako vždy, keď sa do niečoho pustím… (smiech)

Čo si pod tým máme predstaviť?

Pôvodne to mal byť úplne malý projektík. Žiadne veľké veci a už vôbec nie extrémne výdavky. Ale začalo to tričkami, potom s tričkami s vlastným menom, potom štartovacím balíčkom, potom medailou, stánkom s vlastným občerstvením,… skrátka jedna aktivita sa spájala s druhou a nabaľovalo sa to ako snehová guľa. A to ani nehovorím, čo sa začalo diať počas druhej sezóny. Tam už sme oslavovali spoločne narodeniny, chodili sme spolu na výlety, na niektoré behy sme išli vlastným autobusom, prišli hlavné ceny, záverečné gala odovzdávanie cien…

Znamená to, že rozhodnutie o druhej sezóne bolo v podstate jednoznačné?

Druhú sezónu som sa rozhodla spustiť len kvôli dopytu od bežcov a organizátorov, ktorý ma príjemne prekvapil. Keďže mojím počiatočným cieľom bolo projekt spustiť ako marketingový nástroj, považovala som ho za splnený a bola by asi škoda neskúsiť posunúť ho niekam ďalej. Druhá sezóna však priniesla niečo, čo som nečakala… a preniesla ma do momentu, kedy sa marketingová aktivita stala mojou srdcovou záležitosťou.

Čím bolo pokračovanie Zberu medailí v roku 2019 výnimočné?

Osobne mám pocit, že úplne vo všetkom. Ľudia, ktorých spojil, behy, zážitky, atmosféra… Je to taká zvláštna mágia, ktorá sa niesla celou bežeckou sezónou 2019. Stále to nebola žiadna masová záležitosť, skôr by som povedala, že z nás vznikala doslova bežecká rodina. Bolo to však omnoho náročnejšie ako predošlý rok. Chcelo to viac, času, viac ľudí, viac peňazí. Každý, kto organizoval niečo vlastné vie, že niekedy ide do úplného odpadnutia a vyčerpania až sa dostane do momentu, kedy sám sebe kladie otázku prečo? Hľadá zmysel tých prebdených hodinách, investovaných peniazoch, v únave a hľadá motiváciu.

Čo bolo v takých chvíľach motiváciou pre vás?

Paradoxne to, keď mne niekto povedal, že som motiváciou ja preňho. Ak mne niekto niečo také povie, je to pre mňa obrovský záväzok. V tej chvíli mám pocit, že už ho nemôžem sklamať a že ten dotyčný by mal vo mne a v tom čo robím vždy nájsť motiváciu a podporu. To boli momenty, kedy som v sebe dokázala nájsť aj skryté rezervy. Ak dostávate pozitívnu spätnú väzbu a máte tak pocit, že vaša práca má zmysel, je to tá najväčšia motivácia. Bola tu však ešte jedna vec. Stalo sa, že prišiel do nášho tímu bežec, ktorý sa o Zbere nejako dozvedel. Pridal sa, páčilo sa mu a chodil s nami ďalej. Najviac ma však motivovalo, keď niekto pritiahol aj svojho kamaráta, svoju sestru či brata, svojho partnera a dokonca aj deti. To, že niekto po svojej skúsenosti prihlásil aj svoje dieťa bolo pre mňa najväčším prejavom dôvery a aj najväčšia motivácia.

Rok 2020 bol pre bežeckú komunitu náročný. Nerozmýšľali ste nad tým, že Zber medailí jednu sezónu vynechá?

O tom, že Zber medailí sezónu vynechá, som rozmýšľala z rôznych dôvodov ešte oveľa skôr ako sme na Slovensku vôbec začali riešiť kovid. Je to zvláštne, lebo nakoniec som si povedala, že napriek všetkému, čo hralo proti, som si povedala, že idem do toho, začali sa veľké prípravy, chystala som veľké novinky a asi dva týždne pred plánovaným oficiálnym začiatkom prišiel lockdown. Vtedy nikto nevedel, aká bežecká sezóna nás čaká. Dnes, keď sa na to pozriem spätne, snažím sa hľadať len pozitíva. Bol to v mnohom výnimočný rok a ja som rada, že Zber medailí si svoju tradíciu zachoval. Nemôžem síce hovoriť o žiadnych rekordných počtoch našich bežcov, ale aj tak považujem za úspech to, že sa Zber uskutočnil, že mal svojich nováčikov, svojich víťazov aj úspechy. Vo mne to zanechalo veľké odhodlanie pokračovať ďalej, opäť veci zlepšovať a priniesť niečo nové aj v roku 2021.

Nie je ale v dnešnej dobe trochu riskantné rozbiehať ďalší športový a najmä bežecký projekt, keď nikto nevie, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať?

Zber medailí má za sebou už trojročnú históriu, celkom stabilnú komunitu a tiež dlhoročné pracovné partnerstvá, za ktoré som vďačná. Iste, situácia je, aká je, ale správne ste povedali, že nikto nevie, ako sa bude vyvíjať. Ja som sa rozhodla byť optimistická a veriť, že stále má zmysel vytvoriť pre ľudí projekt, ktorý im do života prinesie šport, motiváciu, nové výzvy priateľstvá a zážitky. V kombinácii s tradíciou Zberu, dopytom zvonka a určite aj mojej tvrdohlavosti som sa rozhodla zorganizovať aj štvrtý ročník. Vedela som však, že sa musím odhodlať v veľkým zmenám. Že musím celý projekt opäť posunúť o niečo ďalej, aby bol atraktívny pre ľudí, ale prispôsobiť ho aj tej aktuálnej situácii. Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. Niekto druhý by možno čakal, čo sa bude diať ďalej. Ja som si povedala, že budem očakávať to najlepšie, ale pripravená budem na všetko. Minimálne sa budem snažiť byť pripravená…

Čo to presne znamená?

Znamená to vedieť sa prispôsobiť a za každých okolností sa snažiť napredovať. Posledný rok bol pre mnohých podnikateľov obrovskou školou, to nie je žiadne tajomstvo. Takmer všetci museli prehodnotiť od základu celý svoj biznis, jeho funkčnosť, ponuku, spôsob predaja, marketing… Museli reálne zhodnotiť aj jeho zmysel, prínos a budúcnosť. Ja tiež. Zber medailí, tak ako fungoval od svojho založenia, by dnes asi nemal šancu. Bol to projekt s veľmi špecifickou cieľoukou, zameraný na bežecké eventy, šport, hromadné podujatia – teda sektory, nad ktorými aj dnes visí obrovský otáznik. Na druhej strane sú tu však tisícky ľudí, ktorí sa nechcú športovania vzdať, ktorí hľadajú výzvy a motiváciu, šport je pre nich neoddeliteľnou súčasťou života. A to je trh, na ktorom

V súčasnosti existuje viacero športových projektov na Slovensku. V čom je Zber medailí odlišný?

Určite v tom, že je komplexný. Nielen že trvá 5 mesiacov, obsahuje výzvy v behu, turistike aj v cyklistike, súťažia v ňom jednotlivci dospelí aj deti, z ktorejkoľvek časti Slovenska bez ohľadu na to, ako zdatní v športe sú. Okrem súťaže pre jednotlivcov je pripravená možnosť vytvoriť si vlastný tím a zapojiť sa do tímovej ligy. Každý z registrovaných získa hodnotný štartovací balíček, má možnosť získať až 10 medailí a súťaží o množstvo krásnych hlavných cien. Všetci zberači medailí budú mať vytvorené svoj online profil, v ktorom budú sledovať svoje výsledky, kde budú nahrávať svoje výkony a fotografie, kde budú sledovať aktuálne aj najbližšie výzvy a súťaže. Zber medailí má okrem toho aj spoločenský, ekologický a charitatívny rozmer, preto verím, že bude pre športovcov atraktívny.

Za niekoľko sezón prešiel Zber medailí rôznymi zmenami, ostalo však niečo, čo je akýmsi poznávacím znakom?

Verím, že je to dobrá atmosféra a energia, ktoré zberačov medailí vždy sprevádzali. Z tých hmotných vecí, je však to jedna veľmi výnimočná. Od prvého ročníka sme našim členom dávali so štartovacím balíčkom funkčné tričko nielen s logom Zberu, ale aj s vlastným menom, resp. s prezývkou, ktorú si mohli vybrať. Bolo to v celku jednoduché, keď nás bolo niekoľko desiatok, ale ja som sa tej predstavy nechcela vzdať ani keď som začala plánovať Zber medailí s kapacitou 1000 účastníkov. Vedela som, že to bude náročné po viacerých stránkach, ale som rada, že sa túto tradíciu podarilo zachovať a že tričko so svojimi menami a veselými prezývkami dostanú stovky prihlásených zberačov.

Na čo sa v tejto sezóne najviac tešíte a z čoho máte najväčšie obavy?

Pochopiteľne tie najväčšie obavy plynú z neistoty. Nikto presne nevie povedať, ako sa bude situácia vyvíjať. Hoci všetko je nastavené tak, aby zberači mohli súťažiť aj individuálne, mrzelo by ma, keby sme prišli o spoločné zážitky na spoločných pretekoch a stretnutiach. Najviac sa teším z toho, že nás bude oveľa viac a ja verím, že vznikne jedinečná komunita športovcov. Teším sa hlavne na to, ako budú zberači plniť svoje výzvy, teším sa z toho, že sa nám podarilo do Zberu vtesnať aj charitatívny aj ekologický rozmer… Verím, že úsilie, ktoré bolo vložené do toho, aby Zber medailí vznikol sa stretne s odozvou ľudí a že si aj vďaka nemu užijú výnimočné športové leto.


Foto | Tomáš Turzo, Robert Pažitný