Rodinný beh Marsilius 2018 – ochutnávka, vstup VOĽNÝ

Rodinný beh Marsilius 2018

Bežím takto ráno do kancelárie. Krásne nedeľné ráno a myšlienky o našej akcii, ktorú chystáme už v ďalšiu sobotu, 26.5. v DK Lúky. Uvedomujem si, niekde na hrádzi pod Prístavným mostom, čo by som rád napísal.

Rodinný beh Marsilius 2018Máme skúsenosti s našim OZ Presadíme a po piatich rokoch činnosti som presvedčený, že všetko speje k tomu, že len dať „like“ nestačí. K životu patrí akcia, skúsenosť, zážitok a aj keď môžem mať dojem už podľa nadpisu nejakej akcie, o čom bude, každý vníma inak, je osobitý a preto skúsenosť je neprenosná. Zážitok, fenomén ostáva.

Myšlienka činnosťou – sadením stromov na školských dvoroch Petržalky – riadením osudu prerástla v komplexnejšie pôsobenie. Keď mi umrel švagor, ktorý behával, dal som sa na beh. Tiež je tomu asi päť rokov. Našiel som si skupinu na sociálnej sieti: Petržalskí bežci a keď som vymyslel  novú možnú trať cez zelené časti Petržalky, vhodnú na beh, relax, podnety z oblasti kultúry, oslovil som pred akciou sadenia stromov bežcov.

 V 2015 teda vyrazila skupinka bežcov na čele s Paľom Sovičom a našim čestným predsedom Ľ. Dobrovodským od ZŠ Pankúchová  po otočku na ZŠ Turnianska a späť. Na oboch školách vtedy zasadili platany čestní hostia. Deti a režisér filmu, ktorý chcem tiež spropagovať sa po tejto cestičke prešli od školy k škole. To bol náš nultý ročník. Projekt Marsilius, inšpirovaný dielom renesančného filozofa Marsilia Ficinia, bol na svete. Ide o aktívne žitie, vnímanie podnetov či symbolov počas športu, kultúry, osobný rozvoj. Preto sme v ďalší rok pridali i sprievodný program o sadení stromu a behu.

Rodinný beh Marsilius 2018V 2016 tom sme propagovali túto cestičku cez média a našu činnosť na ZŠ Dudová, ktorá tvorí stred chodníka a nadväzuje na zachovalé lužné lesy, Malý a Veľký Draždiak, štrkové jazerá obklopené lesom. Vznikla spolupráca s OZ Priatelia behu ležérneho, zdraviu prospešného, ktorí organizujú i pretek Gaia Run a vznikla myšlienka podporiť projekt Marsilius i rodinným behom Marsilius. Ak nám prvý rok stromy sadil režisér Jaro Vojtek a profesor filozofie Miroslav Marcelli, tak teraz sadil spisovateľ Daniel Hevier. Presne v deň, keď mal v Nitre premiéru i jeho muzikál o pápežovi Jánovi Pavlovi II. Hosťom bol i športovec Matej Beňuš a pamätám si hrozné novembrové počasie.

V 2017 sme sa s rodinným behom presunuli na Veľký Dražiak, strom sadil Dušan Ondrušek s manželkou (PDCS), ľudia pohybujúci sa v svete sociálnej psychológie, riešenia konfliktov. Mali sme tému: V znamení múdrosti, vydali časopis pre deti s témou komunikácie. Dušan Ondrušek urovnával konflikty i v Bosne pred 22 rokmi… mier je dôležitý.

Rodinný beh Marsilius 2018Keďže mier je dôležitý a mal som skúsenosť s behom vďaky, behom veteránov, k Dňu červených makov (11.11. Vojenský cintorín Petržalka), inšpirovaný náhodou, že mi počas tých piatich km hral Pink Floyd , najskôr Burning Bridges, potom Confortably Numb, a šokom, keď som si pustil film the Wall a zistil podobnosť témy…inšpirovaný i náhodným stretnutím s Matejom Tóthom na tejto akcii, som ho oslovil a prijal pozvanie tento rok bežať s deťmi po Petržalke. To bude základ filmu, ktorý sporpaguje pohyb, beh, i myšlienku rozvoja spoločnosti, vďaka podpisu mieru po skončení prvej svetovej vojny (11.11.). Mal by dať základ k lepšej identite detí. Ak nebude vzťah k miestu, kde žijeme, nebude ani ekologické cítenie a ani chuť zúčastňovať sa veci verejných, veci, ktoré presahujú náš pohľad na svet…a človek je tvoj spoločenský. Tak to je zdravé.

K tejto činnosti bude v sobotu 26. 5. od 17 oo h. v DK Lúky výstavka fotiek nás i „bežcov ležérnych“. Pustíme si film Jara Vojteka Deti, zahrá a zaspieva počas besedy s režisérom Kristína Prekopová. Predstavíme verejnú zbierku na tento projekt, i tzv. metódu nenásilnej komunikácie. Vstup na akciu je voľný. Rodinný beh Marsilius s Matejom Tóthom bude 20.9.. Tešíme sa na Vás. Like dať nestačí, život je šanca, buďme aktívni:-) Verím, že Matej Tóth bude od tohto leta majster na ME.

Mário Bošanský