V Gáni Csiba aj Janečková prekonali traťové rekordy

Beh Gáňom 2018

Šiesty ročník Behu Gáňom prilákal v sobotu viac ako 400 účastníkov. Veľký počet bežcov sa pretavil aj do kvalitných výkonov. Výsledkom bolo prekonanie obidvoch traťových rekordov v hlavnom behu na 8,88 km.

Medzi mužmi Boris Csiba zo Slávie UK Bratislava zabehol trať za 28:32, čo je o sto sekúnd rýchlejšie ako vlaňajší víťazný čas Matúša Kompasa. Ten skončil tentokrát tretí. Druhé miesto si vybojoval Jozef Pelikán (Run for Fun/Slávia UK Bratislava). Všetci traja medailisti zabehli pod 30 minút, čiže lepšie ako predchádzajúci traťový rekord 30:12.

Ženský rekord Jany Stykovej 34:06 vydržal od roku 2014. Prekonala ho až ďalšia Novozámčanka – avšak vo farbách BMSC Bratislava – Lucia Janečková. Posunula ho pod 33 minút na 32:56. Druhá skončila Lucia Kovalančíková z Dukly Banská Bystrica a tretia Renáta Šikulová z Častej. Aj po šiestich ročníkoch platí, že každý rok bola iná ženská víťazka. V rodine Janečkových je to však už druhý gánsky triumf – v roku 2015 vyhrala Luciina mama Dana.

Najlepším štyridsiatnikom bol Peter Hanušniak z Diakoviec, ktorý o osem sekúnd predstihol Mária Ondriáša (Tribosport ZM). Tretí dobehol Štefan Hupko z Behame.sk. Päťdesiatnikom dominovali Trenčania Ervín Páleník a Ján Kuchárik. Bronzovú priečku obsadil Anton Kĺbik z Dusla Šaľa. Medzi šesťdesiatnikmi zvíťazil Trnavčan Milan Hrdina. Spolu s ním boli na stupni víťazov Marián Chríbik (Senec) a Rudolf Petrikovič (Topoľčany). Obaja dosiahli rovnaké umiestnenie aj vlani.

V kategórii žien nad 35 rokov bola najrýchlejšia Barbora Brezovská z Trenčína pred Danou Janečkovou z Nových Zámkov a Janou Kleskeňovou zo Stavbára Nitra. Ženám nad 50 rokov dominovala s viac ako dvojminútovým náskokom Jana Baronová z Nitry, druhá skončila Marta Grúlová zo Šurian a tretia Darina Vuongová.

Najlepšími domácimi bežcami boli Marcel Čakvári a Dominika Horváthová.  V behu zdravia na 2,22 km boli najrýchlejší Martin Vaško z Bojničiek a Ivana Tomičová z Galanty.

Okrem traťových rekordov padol aj ten účastnícky – na štarte bolo spolu 403 bežcov a bežkýň, z toho 145 v hlavnom behu, 118 v behu zdravia a 140 v detských behoch. Vlani bolo účastníkov spolu 364.

Výsledky (8880 metrov):

Muži do 39 rokov: 1. Boris Csiba (Slávia UK Bratislava) 28:32, 2. Jozef Pelikán (Run for Fun/Slávia UK Bratislava) 29:22, 3. Matúš Kompas (Atletický oddiel Šaľa) 29:55

Muži 40-49 rokov: 1. Peter Hanušniak (Diakovce) 33:51, 2. Mário Ondriáš (Tribosport ZM) 33:59, 3. Štefan Hupko (Beháme.sk) 34:16

Muži 50-59 rokov: 1. Ervín Páleník (ActivStar Trenčín) 34:27, 2. Ján Kuchárik (ŽSR Trenčín) 34:56, 3. Anton Kĺbik (BK Duslo Šaľa) 35:47

Muži nad 60 rokov: 1. Milan Hrdina (BerNohy Trnava) 38:51, 2. Marián Chríbik (Senec) 40:41, 3. Rudolf Petrikovič (TBK TORA Topoľčany) 42:44

Ženy do 34 rokov: 1. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 32:56, 2. Lucia Kovalančíková (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica) 33:57, 3. Renáta Šikulová (Častá) 36:59

Ženy 35-49 rokov: 1. Barbora Brezovská (Trenčín) 35:00, 2. Dana Janečková (AC Nové Zámky) 36:37, 3. Jana Kleskeňová (AC Stavbár Nitra) 36:38

Ženy nad 50 rokov: 1. Jana Baronová (SMTA Nitra) 43:55, 2. Marta Grúlová (Šurany) 45:59 3. Darina Vuongová (Vuong team Žarnovica) 46:16

Dorastenky (1110 m): 1. Lucia Štrpková (AK Bojničky) 4:01
Dorastenci (1110 m): 1. Dušan Junas (ŠK BLAVA Jaslovské Bohunice) 3:38
Žiačky 2003-2004 (1110 m): 1. Lucia Babicová (Galanta) 5:22
Žiaci 2003-2004 (1110 m): 1. Samuel Ujlacký (Gáň) 3:43
Žiačky 2005-2007 (650 m): 1. Lucia Hindáková (Galanta) 1:33
Žiaci 2005-2007 (650 m): 1. Matej Černý (AK Bojničky) 1:21
Žiačky 2008-2009 (500 m): 1. Carla Martina Donayová (Šintava) 1:39
Žiaci 2008-2009 (500 m): 1. Lukáš Černý (AK Bojničky) 1:35