Rekordný tretí ročník L´Etape Slovakia by Tour de France | Štartovalo až 932 pretekárov, medzi nimi aj Zdeno Chára a Marek Hamšík

L´Etape | 2023

Tretí ročník cyklistického podujatia L’Etape Slovakia by Tour de France, organizovaného podľa vzoru etapy na slávnej Tour de France, vzbudil veľký záujem nielen medzi širokou verejnosťou, ale zúčastnili sa na ňom i známe osobnosti zo sveta športu.

Okrem legendárneho hokejového obrancu Bostonu Zdena Cháru, ktorý štartoval v disciplíne Race (112 km), sa na 60 km dlhé preteky Ride odhodlal aj bývalý slovenský profesionálny futbalista Marek Hamšík so svojím otcom Ricahrdom. „Bolo to náročné, v porovnaní s futbalom je to úplne odlišný šport. Našiel som si vášeň v cyklistike, som fanúšikom Tour de France a odteraz sa na L´Etape Slovakia budeme vidieť každý rok,skonštatoval s úsmevom Marek Hamšík.

Celkovo sa na L´Etape Slovakia by Tour de France prihlásilo až 1159 účastníkov, z toho 168 štartovalo už v sobotu v rámci hobby disciplín. Na štart detských pretekov sa postavilo 92 malých jazdcov a tzv. Family Ride si vyskúšalo 76 cyklistov a cyklistiek. V hlavných disciplínach štartovalo 932 pretekárov, z nich až 535 na dlhšej trati „Race“ (čo predstavuje nárast 33% v porovnaní s rokom 2022) a kratšiu trať „Ride“ absolvovalo 456 pretekárov ( nárast o 15% oproti roku 2022).

O víťazovi pretekov „Race“ sa rozhodovalo až na cieľovej páske. Časom 2:59:33,4 h nakoniec zvíťazil len o 5 stotín sekundy profesionálny cyklista jazdiaci za tím RRK GROUP PIERRE BAGUETTE BENZINOL Tomáš Kalojíros. “Teším sa, že sa mi podarilo vyhrať v záverečnej rovinke. Už počas pretekov som cítil, že mám viac síl ako ostatní – podarilo sa mi nastúpiť v stúpaní na Veľký Javorník, následne celý zjazd som šiel sám. V záverečnom stúpaní na Kamzík ma dostihla skupina, ale podarilo sa mi presadiť sa v záverečnom špurte,“ prezradil Kalojíros v cieli. Jeho tímový kolega, taktiež profesionálny jazdec Martin Rafaj, skončil na 18. priečke.

V štartovom poli nechýbal ani minuloročný víťaz „Race“ Michal Kollert. „Na preteky som prišiel so zranenou rukou a vedel som, že to môže byť v kľúčových momentoch v môj neprospech. Pri zjazde z Veľkého Javorníka som, bohužiaľ, trafil dve nerovnosti, čo zapríčinilo silnú bolesť v zranenej ruke. Stratil som kontakt so skupinou a už sa mi nepodarilo ich dostihnúť. Na druhej strane som však veľmi spokojný so silou v nohách, išlo sa mi veľmi dobre. Na budúci rok sa určite vrátim!“ – prisľúbil Kollert.

Pozitívnou správou bolo aj zvýšenie počtu prihlásených žien. V čase prihlasovania na L´Etape Slovakia by Tour de France organizátori viedli kampaň, ktorej cieľom bolo zvýšiť zastúpenie cyklistiek v štartovom poli a – tento cieľ sa im podarilo splniť. V porovnaní s minulým ročníkom sa počet prihlásených žien na dlhšiu trať „Race“ zdvojnásobil (30 verzus 15), na kratšiu trať sa odhodlalo o 71% viac žien než v minulom roku (67 verus 39). Tieto čísla predstavujú medziročný nárast 80 percent v počte štartujúcich žien! V ženskej kategórii dominovali na dlhej trati české pretekárky. Víťazkou sa stala Denisa Slámová časom 3:13:11,5 h. „Veľmi sa teším z víťazstva na tejto krásnej a rozmanitej trati. Počas celej jazdy som sa kochala pekným okolím. Trochu som sa bála technických úsekov, ale všetko dopadlo dobre, obišlo sa to bez defektu. Záverečných 40 km som si odjazdila sama, pretože som vypadla zo skupiny pri zjazde z Pezinskej baby. Bolo to náročné, ale krásne,“ prezradila.

Podujatie zaujalo nielen pretekárov, ale aj divákov. L’Etape Village, ktorá bola tentoraz na námestí Eurovea, prilákala aj náhodných okoloidúcich. Rôzne stánky ponúkali rôznorodé aktivity pre malých aj veľkých. Z dostupných údajov vyplýva, že počas trvania podujatia prišlo do Eurovea až 154 000 návštevníkov. Okrem zmeny lokality L’Etape Village organizátori tento rok jemne upravili úvodné časti trate. Pretekári v rámci kontrolovaného štartu prešli ikonickými mostami Apolo a SNP. „Tretí ročník podujatia bol pre účastníkov veľkým zážitkom. Prejazd ranným centrom Bratislavy bol jedinečný, rovnako tak sme v cieli počuli od jazdcov rozprávanie o krásnej prírode v Karpatoch v tesnej blízkosti hlavného mesta. Mám radosť, že akcia prispela k propagovaniu krás Slovenska. Je to pre nás skvelá reklama do celého sveta,“ neskrýval nadšenie generálny riaditeľ Slovakia Travel Václav Mika.

Pretekári si chválili atmosféru na štarte, počas celých pretekov aj v cieli. Táto atmosféra neunikla ani pozornosti generálneho riaditeľa Škoda Auto Slovensko. „Atmosféra bola fantastická, teším sa že, akcia z roka na rok láka čoraz väčší počet aktívnych účastníkov a popri trati je každý rok viac a viac fanúšikov, ktorí nás doslova tlačia pretekárov dopredu. Je to úžasné podujatie a chcel by som pozvať všetkých, aby si to prišli vyskúšať. Byť súčasťou veľkého pelotónu, užiť si svižnú jazdu ako profíci v úchvatných lokalitách, vydať zo seba maximum – to sú nezabudnuteľné emócie, ktoré by som doprial zažiť každému. Takže na budúci rok sa vidíme na štarte,“ hovorí Jaroslav Hercog.

Podujatie týchto rozmerov si vyžaduje dôkladnú organizáciu, ktorá si žiada vyšší počet členov v organizačnom tíme. Pri príprave tretieho ročníka L´Etape Slovakia by TdF pomáhalo približne 300 ľudí, z toho približne 180 bolo aktívnych na trati a zvyšok pôsobil v priestoroch štartu, cieľa a zázemia podujatia. Okrem toho akciu zabezpečovalo 60 policajtov, 19 motocyklových jednotiek, 7 sanitiek a taktiež záchranárska motorka a štvorkolka.

„Sme nadšení, celý cyklistický víkend sa niesol v úžasnej atmosfére, emócie pretekárov po dojazde na Kamzík boli neskutočné. Osvedčili sa nám najväčšie novinky, L´Etape Village v Eurovea mala veľký úspech, rozdelené štarty prispeli k bezpečnosti a štart cez rannú Bratislavu a mosty Apollo a SNP bol epický. Veľmi si vážime obrovskú účasť jazdcov a potešilo nás, že sa aktívne zapojili aj Marek Hamšík a Zdeno Chára, jazdiť s nimi bol určite veľký zážitok pre všetkých. Máme ešte veľa nápadov, ako akciu vyšperkovať a zlepšiť, takže už sa tešíme na ďalší ročník,“ tešila sa Jozef Pukalovič, riaditeľ podujatia.