Rekordný Rajecký maratón

Bežecký víkend v Rajci priniesol množstvo noviniek a so všetkými svojimi výnimočnosťami sa opäť nezmazateľne zapísal do bežeckej histórie.

Medzi najpútavejšie atribúty 34. ročníka Rajeckého maratónu patrí nepochybne účastnícky rekord. Na štart maratónu a jeho pridružených podujatí sa 12. augusta postavilo viac ako 1 200 pretekárov z vyše 10 krajín. Nepochybne tomu prispela aj premiérová úplná uzávierka trasy Rajec – Čičmany, takže bežci sa nemuseli báť možných atakov od áut. Vodiči až na pár výnimiek túto uzáveru rešpektovali, takže pretekári si mohli naplno vychutnať krásy Rajeckej doliny a atmosféru v meste či na trati. Počasie bolo taktiež ako na objednávku. Hoci silná nočná búrka hrozila sťažením podmienok, príjemné ochladenie, ktoré so sebou priniesla, naopak pripravilo stopercentné bežecké podmienky. Tento fakt sa podpísal aj na skvelých výkonoch, ktorých svedkami sme sa stali v každej z disciplín.

Maratónsku trať zdolal najrýchlejšie s časom 2:23:51 Slovák Tibor Sahajda z TJ Obalservis Košice. Svojím súperom nedal žiadnu šancu, už na obrátke v Čičmanoch mal veľmi slušný náskok, ktorý cestou späť do Rajca ešte zveľadil. Jeho súper, Čech Dan Orálek z behejbrno.com prišiel do cieľa so stratou viac ako 18 min na víťaza, no jeho radosť z druhého miesta bola napriek tomu obrovská, domov si totiž okrem 2. miesta odniesol aj ocenenie za najrýchlejšieho veterána (40+). Tretím najrýchlejším maratóncom bol Michal Puškár z AK AŠK Slávia Trnava, ktorý do cieľa dobehol s časom 2:44:36. Zo žien dominovala Sylvia Sebestian z BKJG Žilina. Cieľovú pásku preťala po výkone 3:10:51.

Zrak tisícok divákov, ktorí prišli na rajecké námestie, sa upieral aj na slovenskú bežeckú elitu, ktorá prišla do Rajca zabojovať o zisk Majstra Slovenska v polmaratóne, ktoré tomuto podujatiu pre tento rok pridelil SAZ. Na trati sme videli tie najzvučnejšie mená súčasnosti, ktoré potvrdili svoju formu a viac než 20 z nich prišlo do cieľa pod 1h 20. Fantastickým výkonom sa odprezentoval Jozef Urban z Obalservis Košice-Magneti. S náročnou traťou s prevýšením viac ako 200m vedúcou z Rajca do Rajeckej Lesnej si poradil fantasticky, s časom 1:09:28 sa stal nielen majstrom Slovenska a absolútnym víťazom, ale zároveň utvoril nový traťový rekord na rajeckom polmaratóne. Na Urbana nestačil ďalší z adeptov na majstra, Boris Csiba z AO Slavia UK Bratislava. Do cieľa prišiel s časom 1:11:18 a musel sa uspokojiť s druhým miestom. To tretie si po víkende v Rajci odnáša vďaka času 1:12:06 Marek Hladík z AK AŠK Slávia Trnava. O víťazstvo v kategórii žien sa prišla pobiť Maďarka Tünde Szabó (klub PVSK), čo sa jej napokon podarilo a s krásnym časom 1:18:58 sa právom stala kráľovnou Rajeckého polmaratónu. Druhé miesto si odnáša Soňa Vnenčáková z AO Svit s časom 1:21:02. Pretekárka sa zároveň stala majsterkou Slovenska v polmaratóne. Vicemajsterkou SR a celkovo treťou najrýchlejšou bežkyňou je Nika Čorbová z UK Slavia Bratislava (1:22:13).

Aj korčuliari si prišli na svoje. Ranný dážď ich síce určite nepotešil, keďže po suchom povrchu sa inline robí najoptimálnejšie, na ich výkonoch sa ale táto skutočnosť výraznejšie nepodpísala. S podmienkami na trati si poradil najlepšie Matej Filip z SC Košice, ktorý polmaratón do Čičmian vyjazdil za 0:48:53. Iba tri stotiny sekundy rozhodli o druhom a treťom mieste. Dušan Čičmanec len o vlások predstihol Lukáša Pekného z Maratón klubu Rajec a teší sa z druhého miesta. Najrýchlejšou korčuliarkou je Renáta Karabová z RKIC Košice. Do cieľa prišla s časom 0:50:34. Kompletné výsledky všetkých disciplín Rajeckého maratónu nájdete na sportsofttiming.sk.

Rajecký maratón teda priniesol opäť niečo nové a so zopakovaním tradičného bol snáď pre všetkých, či už štartujúcich alebo povzbudzujúcich, nezabudnuteľný. Organizátori, Maratón klub Rajec, sa už 34krát postarali o to, aby sa každý, kto zavíta do Rajca, cítil ako doma a našiel v tomto meste a na tomto podujatí dôvod, prečo sa sem vrátiť aj o rok.

Komentáre 1