Rajecký maratón 2019 – najväčší v svojej histórii a opäť nabitý zvučnými menami

Rajecký Maratón 2017

36. ročník Rajeckého maratónu je definitívne predo dvermi a ako každý rok, aj tento so sebou prináša viaceré rekordy a zaujímavosti.

Už túto sobotu, 10. augusta o 9:00, vybehne na trať rajeckou dolinou absolútny rekord, viac ako 1500 pretekárov z mnohých krajín Európy. Maratónci absolvujú klasicky beh s panorámou vrchu Kľak až po otočku v malebnej dedinke Čičmany a polmaratónci, ktorých je tento rok až neuveriteľných 650, sa budú otáčať v dedinke známej svojou pútnickou tradíciou – Rajeckej Lesnej.

Elita súčasnej slovenskej atletiky

V oboch týchto kategóriách uvidíme na trati tie najzvučnejšie mená súčasnej slovenskej atletiky – Veronika Zrastáková, Petra Fašungová, viacnásobná víťazka a držiteľka traťového rekordu na polke Szabó Tünde či maratón bežiaci Gabriel Švajda, Sylvia Sebestian či Petra Pastorová z Maraton klub Seitl Ostrava, ktorá má na vyše 42km trať tie najvyššie ambície a rada by prekonala bradatý rekord Anky Balošákovej z ŠKP Čadca, ktorá Rajecký maratón zdolala v roku 2001 za 2:48:51.

Samozrejme, chýbať nebudú ani matadori tohto podujatia, ktorí každoročne predvádzajú na týchto trasách kvalitné výkony a dosahujú najvyššie priečky – Rasťo Kalina, Viktor Starodubtsev či Marek Mockovčiak.

Že ľudí baví pohyb, to dokazuje aj explozívna účasť na polmaratónskej štafete. Viac ako 350 bežcov práve vďaka tejto disciplíne okúsi špeciálnu atmosféru, ktorú pretekári nájdu iba v Rajci a pre ktorú sa mnohí každoročne na toto miesto vracajú. Tradične ako prví odštartujú Inline polmaratónci a po vlne bežcov ešte prídu na rad hobby preteky, ktoré sú veľmi obľúbené u detí.

Ambasádor Danka Barteková

Ambasádorom tohtoročného podujatia je naša elitná strelkyňa v discplíne skeet Danka Barteková, ktorá celé podujatie slávnostne odštartuje. Na všetkých účastníkov a divákov čaká aj bohatý program už od rána, poobedie patriť známym slovenským kapelám, predstavia sa Lukáš Adamec či Dara Rolins a chýbať samozrejme nebude ani tradičný jarmok, kde si návštevníci Rajca určite prídu na svoje.

S organizáciou maratónu sa aj tento rok spája úplná uzávierka cesty z Rajca do Čičmian pre všetky motorové vozidlá v čase od 8:30 do 14:00, na čo vodičov upozorní obchádzkové značenie umiestnené na všetkých hlavných ťahoch.