Půlmaraton v Ústí nad Labem ovládl Němec Gröschel. Homolková vyhrála třetí závod domácí série

Ideální běžecké podmínky, rychlá trasa a hodně diváků. Takový byl letošní ročník Mattoni 1/2Maratonu v Ústí nad Labem. V mužské kategorii dominoval Němec Tom Gröschel s časem 1:04:10.

Druhý byl jeho krajan Nic Ihlow, který zaběhl o dvě minuty pomaleji. Mezi ženami doběhla první Hana Homolková v osobním rekordu 1:18:10. „Celý závod jsem běžela sama, tudíž jsem byla docela překvapená, když jsem překonala svůj osobní rekord,“ prohlásila v cíli Homolková, která letos vyhrála také v Karlových Varech a v Olomouci.

Celkově se Mattoni 1/2Maratonu v Ústí nad Labem účastnilo skoro 3000 běžců, například dm rodinný běh byl zcela vyprodaný. „Závod v Ústí nebyl jako jeden z mála v Evropě přerušený kvůli covidové pandemii. Také v minulém roce se běželo a letos se mohl uspořádat už jedenáctý ročník. Jedná se o jednu u nejrychlejších půlmaratonských tras v Evropě,“ tvrdil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

Svižný profil tratě překvapil německého běžce Gröschela, který běžel v Česku zcela poprvé. „Zejména pasáže kolem vody jsou velmi rychlé, možná se sem příští rok vrátím,“ dodal Gröschel, jenž se přiblížil svému osobnímu rekordu. „To mě velmi potěšilo. Přitom jsem nečekal, že zde vyhraju. Čekal jsem bitvu s českým běžcem Jirkou Homoláčem, ale po šestém kilometru jsem běžel prakticky sám, soupeři byli dále za mnou.

Podobně osamoceně se na trati pohybovala také Homolková. „Běhá se mi tu fakt dobře, vždyť letošní čas byl téměř o půlminuty lepší než ten z roku 2019,“ dodala v cíli. Výhra v Ústí jí přináší běžecký hattrick z regionálních závodu série RunCzech 2021. Homolková se plánuje zúčastnit také závodu v Českých Budějovicích a soutěžit tak o dominanci v sérii EuroHeroes. „Vyhrát všechny tyto závody by bylo něco neskutečného a určitě se o to pokusím.

Už začátkem října se uskuteční oblíbené závody Mattoni Liberec Nature Run, které také povedou ve veřejnosti běžně nepřístupnému žulovému lomu. Poté se 23. října poběží Mattoni 1/2Maraton v Českých Budějovicích, a to okolo řek Malše a Vltavy.

Mattoni 1/2Maraton v Ústí nad Labem, ženy: 1. Hana Homolková (ČESKO) 1:18:10 (personal best), 2. Tereza Jagošová (ČESKO) 1:21:15, 3. Ivana Sekyrová (ČESKO) 1:23:52, 4. Zuzana Rusínová (ČESKO) 1:24:45, 5. Lenka Kůsová (ČESKO) 1:29:17.

Muži: 1. Tom Gröschel (Německo) 1:04:10, 2. Nic Ihlow (Německo) 1:06:17, 3. Jakub Zemaník (ČESKO) 1:06:23, 4. Petr Pechek (ČESKO) 1:09:04, 5. Petr Hošna (ČESKO) 1:09:28.