Vŕzgajúce kĺby

Naše kĺby zvyknú niekedy pukať, vŕzgať, praskať, chrupčať či drhnúť. S pocitmi vŕzgajúcich kĺbov sa nestretávajú len športovci, ale aj ľudia, ktorí sa športovej činnosti nevenujú a veľkú časť dňa presedia v kancelárii. Tieto zvuky a pocity môžu signalizovať opotrebovanie kĺbnych chrupaviek, preto je dobré vedieť, ako si s týmto problémom poradiť.

Čo spôsobuje vŕzganie v kĺboch?

Najčastejšie sa stretávame s problematikou vŕzgavých kĺbov vtedy, keď je okolo nás ticho. Hlavne pri každodenných aktivitách, akými je chôdza po schodoch, vstávanie zo stoličky, čupnutie a podobne. Počujeme rôzne zvuky, od pukania, chrapčania, cez drásanie v kĺboch až po pocit, akoby sme mali v kĺbe plastový sáčok. Najčastejšie sa jedná o kolenné a ramenné kĺby, ktoré vydávajú takéto zvuky. Tie sú často spájané s pocitom drásotu, prípadne potrebou uľaviť alebo zmeniť polohu kĺbu, či končatiny.

Spoločným menovateľom všetkých týchto sprievodných zvukov je opotrebovanie chrupaviek. V našom tele sú rozličné typy chrupaviek, s ich rôznymi vlastnosťami a špecifikami. Chrupavka sa skladá z viacerých vrstiev. Pohyb zdravej, nepoškodenej chrupavky môžeme porovnať k treniu dvoch ľadových kociek o seba. Toto trenie je v skutočnosti ešte 4-násobne hladšie, takže pohyb je skutočne ladný a kĺzavý.

Z rôznych dôvodov sa časom chrupavka začína opotrebovávať, narúša sa jej povrchová kontinuita. Keď sa chrupavka začne opotrebovávať, na jej povrchu sa vytvárajú mikrotrhliny, zahrotenia, výrastky prípadne jamky. Tieto rôzne formy opotrebovania nám narúšajú povrchovú celistvosť a pohyb už nie je taký kĺzavý, ako u zdravej chrupavky. Dochádza teda k vyššiemu treniu jednotlivých častí o seba. Poškodenú chrupavku môžeme prirovnať k popraskanej, opadávajúcej omietke na starej budove. Keď sa nám zrazu časť jej povrchu uvoľní do kĺbneho priestoru, dochádza k silným bolestiam a rapídnemu zhoršeniu stavu.

Opotrebovanie chrupavky môžeme charakterizovať 1 zo 4 kategórií opotrebovania, podľa miery jej poškodenia. V prvom štádiu je opotrebovanie chrupavky len mierne, v poslednom štádiu je chrupavka už takmer úplne zničená, takže sú v kontakte kosti. Toto posledné štádium je veľmi bolestivé a vyžaduje si zväčša operatívne riešenie.

Dôvody opotrebovania chrupaviek

Miera opotrebovania chrupavky je individuálna u každého človeka. Je ovplyvnená do určitej miery geneticky, výživou a naším vekom. Veľký vplyv na stav chrupaviek má biomechanika pohybu a naše individuálne pohybové návyky. Ak sa dlhodobo pohybujeme v nesprávnom stereotype, odnesú si to aj naše chrupavky, ktoré budú opotrebované presne podľa tohto stereotypu.

Zranenia, úrazy a nadmerné zaťažovanie môžu mať takisto za následok opotrebovanie chrupaviek. Chrupavkám neprospieva ani nadváha a nesprávna životospráva, ktorá je ochudobnená o zložky, ktoré chrupavka potrebuje na regeneráciu.

Dôvod, prečo sa chrupavka opotrebováva je ten, že ako celok nie je stopercentne zásobovaná krvou. Preto nie je schopná úplnej regenerácie. Vie regenerovať iba v miestach, ktoré sú prekrvené. Jednu časť chrupavky zásobuje živinami kĺbna tekutina, druhú časť zásobujú drobné cievy, ktoré do nej zasahujú z kostí.

U bežcov sa poškodená chrupavka prejavuje najmä bolesťami kolien. Najčastejšie to vieme v prvých štádiách spozorovať pri behu z kopca. No nemusí to byť len koleno, časté bolesti môžu byť v členkoch, aj bedrových kĺboch. Opuch alebo zvýšená teplota v daných miestach môže byť tiež prítomná. U nešportovcov je to hlavne ranné stuhnutie, alebo bolesť kolien pri dlhšom sedení a následnom postavení sa.

Ako pomôcť chrupavkám

Ak už máme problém s chrupavkami, je dobré poradiť sa s odborníkom, ako problém riešiť. Najčastejšie si chceme pomôcť sami a siahame po doplnkoch stravy určených na regeneráciu chrupaviek. Netreba však zabúdať na fakt, že chrupavku tvorí viacero zložiek. Preto, ak si vyberáme doplnky výživy na chrupavky, mali by sme sa sústrediť na to, aby obsah zabezpečoval čo najvyššiu škálu látok, ktoré chrupavka potrebuje. Medzi látkami, ktoré by mal každý kvalitný produkt obsahovať by nemal chýbať chondroitín sulfát, glukosamín sulfát, kyselina hyaluronová, kolagén (prípadne želatína), MSM a v prípade potreby aj protizápalová zložka.

Užívanie chondroprotektív je výbornou prevenciou. U športovcov odporúčam za rok aspoň jednu trojmesačnú kúru podporných látok a živín. Je výskumom dokázané, že táto doba stačí na to, aby sa všetky zložky chrupavky dokázali zregenerovať. Veľmi dôležitým aspektom je vstrebateľnosť daných látok do chrupavky. Ak výživový doplnok neobsahuje látky na podporu vstrebávania, väčšinu týchto látok chrupavka neprijíme a telo ich vylúči.

Ak máme poškodenú chrupavku vo váhonosných kĺboch (kolená, bedrové kĺby) v dôsledku zlých pohybových návykov, je zbytočné užívať veľké množstvá tabletiek. Preto odporúčam konzultáciu s odborníkom, ktorý zistí pôvod opotrebovania chrupavky. Ak máme napríklad vybratý meniskus, zlé postavenie panvy, alebo opotrebovanie v dôsledku nesprávneho stereotypu, treba voliť optimalizáciu pohybu, aby sme zredukovali dráždenie chrupavky.

Možnosťou sú aj injekcie, ktoré sú podávané injekčne priamo do kĺbu. Zabezpečia tzv. premazanie kĺbov, teda menšie trenie chrupaviek, čím im uľavia od dráždenia. Používajú sa injecie s kyselinou hyaluronovou v rôznych pomeroch a kvalitách.

Poslednou možnosťou ako pomôcť chrupavke je operačný zákrok, tzv. shaving. Povrch chrupavky sa vyhladzuje rôznymi technikami, aby bolo trenie kĺbu čo najoptimálnejšie.

Aby sme sa však operatívnemu zákroku vyhli, musíme dbať na prevenciu a teda dodržiavať správne pohybové návyky a prijímať látky potrebné k regenerácii chrupaviek. Takisto je dobré dbať na odľahčenie kĺbov a ich zaťaženie prostredníctvom vhodných kompenzačných športov, ktoré možno nastaviť podľa individuálnych potrieb človeka.

Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk

TOMÁŠ MALÁRIK

Fyzioterapeut špecialista Tomáš Malárik stojí za zrodom súkromnej rehabilitačnej kliniky so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu FYZIO KLINIK.

Je držiteľom licencie na výkon samostatnej fyzioterapeutickej praxe. Počas rokov štúdia fyzioterapie sa mal možnosť učiť a naberať sk… Zistiť viac

Komentáre 8

  1. Dobry den, mam problemi s kolenami strasne mi vrzgaju nevydrzim stat na jednom mieste napriklad v robote dlhsie ako hodinu mam pocit ako keby boli pretazene

  2. proti vrzgajucim klbom mi roky pomaha uzivanie vitaminov a klbovej vyzivy priessnitz, vyzivuje klby a vrzganie ustupilo vzdy

  3. na bolave vrzgajuce klby odporucam vyskusat najlepsiu klbovu vyzivu priessnitz, neskutocne pomaha odporucam

  4. Viete mi poradit moje klby stale pukaju ci ruka ci rameno ked a nimi hybem pukaju ci clenok kolenk alebo panva ci krk.Neviete mi nieco odporucit? Dakujem

  5. ja som sa pri prvych bolestiach v kolene dala na jogu a castejsi strecing a do vyzivy som zaradila viac zeleniny a na rano si davam jednu davku morskeho kolagenu collalloc a koleno sa mi spamatalo a neboli ma nic 😉

  6. Dobry den, som po artroskopii kolena , kde mi vykonali shaving a koblaciu chrupavky.Som dnes 13 -ty den po operacii. zaujimalo by ma ,dlho trva kym sa chrupavka zahoji. koleno mi stale opucha a citim obcas vystrelujucu bolest.

  7. Na kosti, klby ma vyborne produkty firma DuoLife. Pre viac info ma kontaktujte na mail hawkey86@gmail.com

  8. Dobry den som po operacii kolena asi 18 mesiacov mal som vodu v kolene a potrhane veziva laicky povedane a koleno ma bolelo spociatku ale po roku som este podstupil 10 dnovu liecbu laserom na koleno a chrbticu pretoze pre prenašanie vahy na zdravu nohu ma bolela strašne chrbtica. Ale vposlednom čase mi začina vadit bolesť toho zdraveho kolena a dnes som si v aute všimnul že ak snim stlačam jemne plyn a brzdu tak vrzga v ňom ako v starej skrini