Artróza a šport

Artróza, alebo osteoartróza je moderné civilizačné ochorenie, ktoré môžeme jednoducho definovať ako opotrebenie kĺbov. V podstate sa jedná o rozpad chrupavčitej hmoty, kedy sa narúša jej povrchová celistvosť a kontinuita.

Štádiá artrózy

V praxi sa stretávame so 4-mi štádiami tohto ochorenia. Artróza sa prejavuje tak, že naše kĺby sú odrazu bolestivejšie, citlivejšie, začne nám v nich praskať, pukať, chrapčať.

V prvom štádiu môžeme na chrupavke pozorovať drobné prasklinky, trhliny, jej celistvosť je mierne narušená. V praxi teda pri pohybe dochádza k pukaniu, vrźganiu, drásaniu v kĺbe. Používaním kĺbu bez liečby sa tieto trhliny zväčšujú.

Druhé štádium je charakteristické povrchovým narušením, ktoré vzniklo v prvom štádiu, ale nebolo nijak liečené. Chrupavka sa používaním kĺbu viac a viac opotrebováva, narušenia v podobe trhlín a prasklín sa rozširujú a prehlbujú.

Tretie štádium je pokračovaním druhého. V poškodených miestach sa stále chrupavka opotrebováva a ničí. Celý povrch chrupavky je popraskaný a narušený, tento stav je sprevádzaný výrazným diskomfortom a bolesťami.

Štvrté štádium je najbolestivejšie. Sprevádza ho rapídne zhoršenie zdravotného stavu, mnohokrát zo dňa na deň. V niektorých miestach sa môže časť chrupavky odlomiť do kĺbneho medzipriestoru a spôsobovať neznesiteľné bolesti pri akomkoľvek pohybe. Chrupavka môže byť na niektorých miestach stenčená natoľko, že sa drie kosť o kosť. V tomto prípade je jedinou možnosťou výmena kĺbu.

Príčiny

Za opotrebovanie kĺbov môže viacero faktorov, často ich kombinácia. Niekedy sa preto nedá jasne určiť, prečo artróza vznikla a ako rýchly bude mať priebeh. Medzi hlavné príčiny však patrí vrcholový šport, úrazy, genetika, obezita, vek a takisto nesprávna biomechanika pohybu.

U športovcov ide o nadmernú telesnú záťaž, mnohokrát pretrénovanosť. V spojení s vrcholovými športovcami sa na MRI a RTG snímkoch stretávame so známkami artrózy už v 14 – 15 rokoch. Artróza sa však môže, ale nemusí prejaviť. Závisí to od genetiky, telesnej konštitúcie, úrazov, tréningového plánu a v neposlednom rade aj od životosprávy.

V prípade genetiky sa často bohužiaľ stretávame s opotrebovanými kĺbmi už v 30-tich rokoch v takej miere, že potrebujú výmenu kĺbu.

Opotrebovanie chrupaviek v dôsledku zlého pohybového návyku je veľmi častý jav. Príkladom môže byť plochá noha a prepadnutý členok. Tým, že členok padne smerom dovnútra, ovplyvňuje aj koleno, ktoré sa takisto vyosuje. Vzniká to, že nám kolená idú viac do X. To, že sú kolená do X, nie je len estetický problém. Vzniká stav, kedy má vnútorná strana kolenných chrupaviek väčší medzikĺbny priestor, vonkajšia má práve naopak menší medzikĺbny priestor. Tam, kde majú chrupavky menej miesta, vzniká väčšie trenie a silné opotrebovávanie chrupaviek.

Liečba a prevencia

Ak máme pocit bolesti, drásoty, diskomfortu, netreba s problémom čakať na zhoršenie stavu. Po štyroch rokoch môžeme zistiť, že sme v tretej fáze artrózy a šport musíme rapídne redukovať. K problematike artrózy sa musíme postaviť zodpovedne v ranných štádiách, aby sme jej priebeh čo najviac spomalili a predĺžili si tak životnosť chrupavky.

Chondroprotektíva dokážu v rannej fáze artrózy vyživovať chrupavku natoľko, aby sa dokázala lepšie regenerovať a nepoškodzovala sa tak rýchlo. Možnosťou sú aj viskosuplementácie – injekcie kyseliny hylaurónovej, ktoré urobia premazanie kĺbu.

Ak je ale vznik artrózy podmienený nesprávnou biomechankou pohybu, chodroprotektíva nie sú cestou k uzdraveniu. Musíme odstrániť návyk, ktorý nám spôsobil opotrebenie kĺbu, aby mala chrupavka vôbec šancu sa zregenerovať.

Prebiehajú mnohé výskumy v oblasti liečby chrupaviek pomocou kmeňových buniek, ktoré by nám zastavili proces artrózy. Táto oblasť je však stále v štádiu výskumu a nedá sa tvrdiť s 100% istotou, že tento spôsob liečby bude účinný.

Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk

TOMÁŠ MALÁRIK

Fyzioterapeut špecialista Tomáš Malárik stojí za zrodom súkromnej rehabilitačnej kliniky so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu FYZIO KLINIK.

Je držiteľom licencie na výkon samostatnej fyzioterapeutickej praxe. Počas rokov štúdia fyzioterapie sa mal možnosť učiť a naberať sk… Zistiť viac

Komentáre 1

  1. Dobrý deň, mám 33rokov, a pred rokom mi zistili artrozu na kolene a bedrovom klbe ( vyrastky). Odvtedy som nebehala, od lekárov neodporúčane. V práci sa tiez dosť nachodim, a klby cítim. Musím sa vzdať behania úplne? Je to najobľúbenejší šport.
    Ďakujem