Ešte niečo k pretrénovanosti

Jingle_Cross_World_Cup_Cyclocross_Race_TITLE

Včera som dostal mail od profesionálnej cyklokrosovej pretekárky, ktorej totožnosť nechám utajenú. Opisovala niečo, čo určite vyzerá ako pretrénovanosť.

Je ťažké mať v tejto súvislosti istotu, ako som už písal tutu. Ale bol by som ochotný sa staviť, že sa naozaj tlačila až za svoje prirodzené limity, čo vyžaduje veľkú motiváciu, a je pretrénovaná. Vo svojom maile písala, že sa cíti letargická a na pretekoch podáva veľmi slabé výkony. Toto sú určite bežné symptómy. Ďalej vysvetľovala, že si dala urobiť krvné testy, ktoré odhalili vysoké hladiny kortizolu a nízke hladiny estrogénu. Znova ide o bežné známky pretrénovanosti športovkyne. Pýtala sa, či by som jej mohol dať nejaké rady, čo má robiť, aby sa dostala späť k svojmu normálnemu tréningu. Nie je toho veľa.

Toto je moja odpoveď

Je mi ľúto, že si v takomto stave. Keď Ťa postihne pretrénovanosť, naozaj Ti zmení život. Hoci je v skutočnosti medzi športovcami vzácna, môže sa stať, že človek sa ženie tak veľmi, že o chvíľku začne byť celkom zjavné, že niečo nie je v poriadku. Bolo veľmi múdre, že si si dala urobiť krvné testy. Vysoký kortizol a nízky estrogén nasvedčujú tomu, že Tvoj záver je pravdepodobne správny. Tvoje hodnoty týchto látok určite zvyšujú pravdepodobnosť, že ide o pretrénovanosť, pričom znižujú možnosť, že ide o nejakú inú chorobu s podobnými príznakmi, ako je napríklad borelióza a mononukleóza. Bolo by ich však naozaj treba vylúčiť, kým na ne zabudneme. Ako cyklokrosárka sa určite pohybuješ v prostredí, kde by si mohla dostať boreliózu. Mononukleóza je tiež jednou z možností.

Za predpokladu, že nemáš ani jednu z nich, zameral by som sa na symptómy pretrénovanosti, ktoré signalizujú tento stav. Najbežnejším je únava. Hoci motivácia k návratu k tréningu môže byť vysoká, ak je únava stále prítomná, jedinou možnosťou je odpočinok. Keď už neústupná únava nebude faktorom, môžeš sa vrátiť k tréningu, ale spočiatku musí byť len aeróbny (zóny 1 až 2) bez tréningu v anaeróbnom či dokonca vysokom anaeróbnom pásme. Jazdy by tiež mali byť krátke, čo pre teba pravdepodobne znamená hodinu alebo menej a potom deň alebo viac dní voľna, keď budeš znova začínať. Tento redukovaný tréning môže trvať niekoľko týždňov.

Kľúčom je trpezlivosť

Nedá sa to urýchliť. Postupne v priebehu niekoľkých týždňov sa môžeš vrátiť k „normálnemu“ cyklokrosovému tréningu, ale tento proces musí byť veľmi postupný a trvá týždne ak nie mesiace, aby sa umožnila zdravá adaptácia. Nesnaž sa to urýchliť. V tejto fáze by som s účasťou na pretekoch svetového pohára v septembri váhal. Je lepšie byť stopercentne zdravá po zvyšok sezóny, než nútiť telo späť do nezdravého stavu a potom si nechať ujsť celú sezónu. Telo nefunguje podľa umelého programu. Kľúčom je trpezlivosť.

Nenavrhoval by som žiadne záväzné plány pretekov ani tréningov, kým nebudeš nepochybne zdravá a nebudeš sa znova cítiť normálne. V priebehu toho pozorne sleduj, ako Tvoje telo reaguje. Časté voľné dni budú pravdepodobne po nejaký čas nutnosťou. Veľmi pozorne a denne sleduj svoj stav na základe meradiel zotavovania sa, ako je dĺžka spánku, kvalita spánku, pokojová srdcová frekvencia, variabilita srdcovej frekvencie, chuť do jedla, telesná hmotnosť, všeobecný zdravotný stav, pravidelnosť cyklu, predráždenosť a depresia. K dispozícii sú apky, ktoré môžu byť pri väčšine z nich nápomocné.

Je mi ľúto, ale nemôžem byť v súvislosti s podrobnosťami Tvojho návratu k normálnemu spôsobu života konkrétnejší, najmä v súvislosti s načasovaním. Pretrénovanosť nie je u všetkých športovcov rovnaká, takže ani neexistuje univerzálny postup, ktorý by sa hodil pre všetkých. Takže to, čo navrhujem vyššie, je len hádanie z mojej strany na základe toho mála, čo o Tebe viem. So svojím trénerom budete musieť sledovať Tvoje napredovanie veľmi pozorne. Ešte raz – buď trpezlivá.


Ilustračné foto | Phil Roeder | Jingle Cross World Cup Cyclocross Race

JOE FRIEL

Joe Friel trénuje vytrvalostných športovcov od roku 1980. Jeho klientmi sú elitní amatérski a profesionálni cestní cyklisti, horskí cyklisti, triatlonisti a duatlonisti. Pochádzajú zo všetkých kútov sveta a sú medzi nimi americkí a zahraniční národní šampióni, účastníci … Zistiť viac