O slovenské maratónske tituly 19. apríla vo Viedni, Sahajda zabojuje o miestenku na OH

Sahajda-ČSOB-2019-foto-Ján-Luky

Slovenský šampionát v maratóne nebude v roku 2020 na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach a ani na ČSOB Bratislava Marathon, ale o tituly sa bude bojovať 19. apríla na 37. ročníku Viedenského maratónu. Svoje národné šampionáty na tomto podujatí by mali mať aj Rakúsko a Maďarsko.

„Dlho sme zvažovali, či prijať takúto možnosť, lebo zastávame názor, že národné šampionáty by sa mali uskutočniť predovšetkým na Slovensku. Kvalifikačný systém na olympijské hry v Tokiu, kam sa dá kvalifikovať buď splnením extrémne prísneho limitu alebo vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku, nás však primäl k tomu, že sme prijali ponuku rakúskeho zväzu. Myslím si, že zo športového hľadiska to bola najlepšia voľba, ktorá zvyšuje šance Tibora Sahajdu zabojovať o tokijskú miestenku, keďže domáce šampionáty sú v rebríčku bodovo dosť zvýhodnené. On osobne i bežecká sekcia zväzu boli jednoznačne za návrh usporiadať majstrovstvá SR v rámci Viedenského maratónu,“ vysvetľoval šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš.

Náročné kvalifikačné limity

Na vysvetlenie: Svetová atletika (WA, predtým IAAF) vypísala na OH 2020 náročné kvalifikačné limity – v mužskom maratóne je 2:11:30 – a systém nastavila tak, aby sa predpokladaný počet štartujúcich v jednotlivých disciplínach naplnil proporčne. Polovica účastníkov by sa mala do Tokia kvalifikovať vďaka splneniu limitu, druhá polovica na základe postavenia vo svetovom rebríčku, čiže k limitárom v jednotlivých disciplínach sa budú „doberať“ ďalší pretekári bez limitu na základe postavenia vo svetovom rebríčku. V maratóne mužov by mal byť počet účastníkov 80.

Tiborova šanca na olympiádu

No a práve svetový rebríček je Sahajdova šanca, aby sa stal olympionikom. Preto musí od 1. 1. 2019 do 31. 5. 2020 nazbierať do rebríčka čo najviac bodov. Systém je nastavený tak, že za triumf na M-SR získa k bodom za dosiahnutý čas (existuje predpoklad, že vo Viedni sa pobeží rýchlo) aj výhodný 45-bodový bonus za domáci titul.

„Viedenský maratón bol v aktuálnej situácii najpragmatickejšia voľba. Uvedomujeme si, aký pozitívny celospoločenský dopad by mala v súčasnej ére rozmachu rekreačného a kondičného behu účasť slovenského maratónca na OH v Tokiu. Viedenský maratón patrí medzi rýchle maratóny, čo, verím, sa prejaví aj na Tiborovom výkone,“ nádejal sa Martin Pupiš. „Myšlienka spoločného šampionátu s Rakúšanmi a Maďarmi vo Viedni sa zrodila v októbri na kalendárnom kongrese Európskej atletiky v Tallinne. Rakúsky atletický zväz aj organizátori maratónu vo Viedni boli veľmi ústretoví. Prisľúbili nám, že  Tibor Sahajda bude na štarte v elitnej skupine a zvyšní bežci bojujúci na národných šampionátoch hneď za nimi.“

Uzávierka prihlášok

Uzávierka prihlášok na budúcoročný slovenský maratónsky šampionát je 15. marca 2020 s tým, že pre našich Slovákov v rámci národných majstrovstiev ostáva do tohto termínu výška štartovného na najnižšej viedenskej cenovej hladine 80 eur (+6 eur za čip). Vytrvalcom, ktorí dosiahli v období od 1. 1. 2019 do 15. 3. 2020 čas 3:00:00 h a lepší a vytrvalkyniam s časom pod 3:30:00 h, preplatí SAZ z ceny štartovného až 65 eur. K 12. decembru 2019 figurovalo v tabuľkách 40 mužov a 16 žien spĺňajúcich kritérium na príspevok na štartovné od zväzu.

Minulí ročník Viedenského maratónu v skratke

V roku 2019 dosiahlo na Viedenskom maratóne 187 mužov čas pod 3:00:00 h, pričom 19 prekonali 2:20:00 h. Žien s časom 3:30:00 h a lepším bolo 90, pod trojhodinovú métu sa dostalo 18 bežkýň. Z prvenstva sa tešili Keňania Vincent Kipchumba (2:06:56) a jeho krajanka Nancy Kipropová (2:22:12). Najlepší Európan – nie afrického pôvodu – bol Rakúšan Valentin Pfeil na 13. mieste časom 2:12:55 h.


Gabriel Bogdányi
Foto: Ján Luky | Takto finišoval Tibor Sahajda na tohtoročnom polmaratóne v Bratislave v rámci ČSOB Bratislava Marathon.

Komentáre 1

  1. Zlaté časy bežeckého športu keď turistom za 3:00 hod zvaz preplatí zahraničné štartovné. Skromná závisť že som časy pod 2:30 stabilne behal pred 3O rokmi a nikto mi nikdy nič nepreplatil…no nebehaj potom…Zlatý kapitalizmus Sahajda je dobrý bežec ale … .v apríli bude mať nabehané objemy zo zimy a ak vyslovene nevyjde počasie ten čas pre neho vidím dosť nereálny ..z desinky za 30 min je problém dať maratón za 2:11…môj názor…Prajem veľa síl