Na Štrbskom Plese súťažilo o majstrovské tituly 509 štartujúcich

Bezky-Strbske-Pleso-title

Na programe boli šprinty dvojíc a vytrvalostné preteky. Súčasťou boli preteky Olympijských nádejí z krajín Vyšehradskej štvorky.

Je už tradíciou, že vrcholné podujatie Slovenského pohára otvárajú organizátori na pódiu v Kultúrnom dome v Štrbe a tento rok podujatie otvoril starosta obce Štrba Michal Sýkora. Počas programu sa k viac ako 250 účastníkom prihovoril predseda bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michal Malák. V krátkom rozhovore si Andrej Segeč a Barbora Klementová pospomínali na ZOH Pjongčang a podelili sa o svoje cenné zážitky.

Kultúrny program pripravil detský folklórny súbor Štrbianček a o cennej zbierke olympijských štartových čísel z rokov 1976 – 2018, ktorá tvorila výzdobu sály, prítomným porozprávala olympionička a trénerka domáceho klubu Ľubomíra Iľanovská. Po programe sa všetci účastníci presunuli na spoločnú večeru. V sobotu sa súťažilo v atraktívnej disciplíne, v šprinte dvojíc. V žiackych, dorasteneckých a seniorských kategóriách svoje úseky odbehlo 125 dvojíc.

Každý mužský pretekár odbehol tri 1,4 kilometrové úseky a s časom 17:46 sa najlepšie darilo účastníkom ZOH Pjongčang Miroslavovi Šulekovi a Andrejovi Segečovi z klubu Ski Team JASE Látky. Druhé miesto obsadili tímoví kolegovia Rudolf Michalovský a Ján Koristek (17:48) a tretí dobehli Lukáš Ottinger a Tomáš Sklenárik z ŠK Železiarne Podbrezová (18:25). Ženy bežali dva úseky dlhé 1,2 kilometra a zvíťazili sestry z Klubu lyžiarov Nováky Marianna Klementová a olympionička Barbora Klementová s časom 11:36. Druhé miesto obsadili Lenka Bruňová a Aneta Smerčiaková (12:00) z klubu Jasná Liptovský Mikuláš pred Stelou Šavelovou a Kristínou Trošokovou (13:15) z rovnakého klubu.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Slider_Widget“][/siteorigin_widget]

Špičkovo pripravená trať

V nedeľu účastníkov čakalo opäť krásne slnečné počasie. Vďaka studenej noci, skúsenostiam organizátorov i pracovníkov športového areálu sa podarilo pripraviť trate na špičkovej úrovni. Na programe boli vytrvalostné preteky klasickou technikou s hromadným štartom.

Žiaci pretekali na trati dlhej od troch do piatich kilometrov a dorastenci od 7 do 15 kilometrov. Hlavná mužská kategória pretekala na 30 kilometrovej trati a preteky boli kategórie FIS Cup. Ovládli ich reprezentanti z klubu JASE Látky. Majstrom Slovenska sa stal Miroslav Šulek s časom 1:20:31,4. Dve sekundy za ním dobehol Ján Koristek a s trojminútovou stratou obsadil tretie miesto Andrej Segeč.

Najrýchlejším juniorom bol taktiež pretekár z Látok Ján Mikuš (1:26:15,2). Ženy mali preteky FIS na 15 kilometrovej trati. S časom 49:00,7 sa majsterskou SR stala Aneta Smerčiaková z klubu Jasná Liptovský Mikuláš pred Janou Gombalovou z UMB Banská Bystrica (53:43,0). Tretie miesto a zároveň juniorskou majsterkou sa stala Lucia Repková z KBT Spiš (59:38,7).

Nedeľné podujatie zakončila veteránska súťaž na 10 kilometrov a 5 kilometrov klasicky. Celkovo sa do pretekov zapojilo 147 žiakov, 74 dospelých a 38 veteránov. Podujatie zorganizoval 60-členný tím dobrovoľných rozhodcov zo Športového klubu Štrba s podporou obce Štrba.  Pridala sa organizácia cestovného ruchu Región Vysoké Tatry a množstva partnerov, bez ktorých nie je možné organizovať podujatia tohto typu. Organizátori hodnotia sezónu úspešne aj vďaka vydarenému decembrovému Tatranskému poháru v behu na lyžiach s účasťou 13 krajín a februárových verejných pretekov Štrbské bežky, ktorými sa snažia bežecké lyžovanie priblížiť najmä deťom a rekreačným lyžiarom. Po skončení zimnej sezóny a niekoľkotýždňovej prestávke organizátori zo Štrby začnú pripravovať letné podujatia Deň detí a športu a 41. ročník Malého štrbského maratónu.