Na ME hviezdy i strieborný kajakár z Ria Vlček

medaile-a-maskot_title

Už o štyri dni sa uskutoční historicky prvý európsky atletický šampionát na Slovensku. V modernom športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne budú najlepší európski bežci bojovať o medaily na 24. majstrovstvá Európy v krose.

„V závere minulého týždňa, keď Európska atletika (EA) uzatvorila definitívne prihlášky, sa potvrdilo, čo sme očakávali. Do šamorínskeho x-bionic® sphere príde rekordných vyše 600 bežcov, pričom 575 by malo súťažiť. Rekordný je aj počet 37 krajín, štartovať bude o jednu viac ako v Belehrade v roku 2013,“ zhrnul základné fakty šéf organizačného výboru ME a prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

Potešilo ho, že v štartových listinách figurujú obaja obhajcovia Aras Kaya a Yasemin Canová z Turecka. „Fanúšikovia atletiky uvidia aj ďalšie európske hviezdy. Trio bratov Ingebrigtsenovcov z Nórska, ďalších výborných tureckých vytrvalcov Aliho Kayu, Polata Arikana, Španiela Mechaala dvojnásobnú majsterku Európy Írku McCormackovú, Švédku Bahtovú či Španielku Gebreovú i talentovanú Nemku Klosterhalfenovú,“ podotkol Korčok.

V závere príprav na ME v krose rastie tlak na rozpočet. „Európska atletika prišla s viacerými požiadavkami nad rámec obvyklých, čo môže narušiť náš rozpočet,“ povzdychol si šéf organizačného výboru.

Napriek tomu sú organizátori odhodlaní ponúknuť všetkým špičkové podujatie. „Sme odhodlaní celej športovej Európe dokázať,  že vieme zorganizovať podujatie takéhoto významu. V prostredí Olympijského tréningového centra x-bionic® sphere dostanú diváci v nevídanom prostredí a v úžasnej atmosfére možnosť zažiť výborné výkony v podaní európskej bežeckej elity. Kompaktnosť areálu a kapacita, ktorú dokážeme poskytnúť ako zázemie, je toho záruka,“ zdôraznil Juraj Bača, viceprezident organizačného výboru ME v krose a predseda predstavenstva x-bionic® sphere a. s.

Primátor Šamorína a viceprezident organizačného výboru Gabriel Bárdos: „Napĺňa nás hrdosťou, že naše mesto sa dostáva na atletickú mapu sveta. Verím, že vyjde aj počasie a diváci uvidia pekné športové zápolenia.“

V slovenskej nominácii sa napokon ocitlo 20 bežcov plus dvaja štafetoví náhradníci. Naša výprava však nemá veľké ambície. „Do nominácie sa dostalo takmer všetko najlepšie, čo momentálne na dlhých vzdialenostiach máme. Samozrejme, mrzí ma neúčasť zranených Berešovej, Szaba, Slančíkovej, Vnenčákovej  či Durcovej, no na druhej strane takéto výpadky patria k športu. Nominácia je svojou kvalitou primeraná našim možnostiam, rozsahom je až nad naše možnosti, čo však vyplýva z toho, že šampionát sa koná na Slovensku,“ skonštatoval šéftréner SAZ Martin Pupiš. Na margo konkrétnych cieľov ešte dodal: „V aktuálnej situácii, aj v nadväznosti na spomenuté výpadky, som pôvodné ambície, ktoré sa zhodovali s vlaňajšími – jedno umiestenie do 30., jedno do 40. a jedno družstvo v prvej osmičke – musel mierne skorigovať. Takže minimum k tomu, aby som bol spokojný, je jedno miesto v prvej štyridsiatke, ďalšie v päťdesiatke a v družstvách, nepočítam štafety, jeden tím do 12. miesta.“

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Slovensko obsadí aj premiérovú súťaž miešaných štafiet na 6,28 km. Prihlásilo sa 11 štvoríc, naši pobežia v zostave Katarína Beľová, Kristína Hegedüsová, Jozef Pelikán, Jozef Repčík.

„V prvom rade sa chcem poďakovať zväzu za dôveru a nomináciu na ME v krose. Nie je nič krajšie pre športovca, keď môže štartovať na medzinárodnom podujatí na domácej pôde. Je to pre mňa veľké zadosťučinenie. Prvý reprezentačný štart som absolvoval už ako žiak, s veľkou pravdepodobnosťou bude šamorínska štafeta moja rozlúčka s reprezentáciou. Ešte však úplne neskončím, budem behať v lige za môj klub Slávia UK Bratislava,“ uviedol 33-ročný Pelikán, najstarší pretekár v slovenskej výprave.

Na margo súťaže štafiet v šamorínskom x-bionic® sphere poznamenal: „Keďže tento formát na ME v krose sa uskutoční prvýkrát, verím, že prinesie zaujímavé a divácky atraktívne súboje. Osobne som v dobrej forme, budem sa snažiť predviesť čo najlepší výkon a pomôcť našej štafete.“

Na štafetovú premiéru na krosových ME sa teší i najskúsenejší z 20 Slovákov, rekordér na 800 m Jozef Repčík: „ME v krose na Slovenskú sú veľká vec. Teším sa, že môžem bežať pred svojimi najbližšími. Na šampionát prídu veľké mená, to je výborné lákadlo aj pre fanúšikov. O našich cieľoch v štafete sa mi hovorí ťažko, lebo súperi sú mimoriadne kvalitní. Základ je siahnuť na dno svojich síl, potom sa uvidí.“

Jedenásty triatlonista z OH 2016 v Riu Richard Varga a jeden z troch ambasádorov ME sa dostal do nominácie až dodatočne aj vďaka 3. miestu na slovenskom krosovom šampionáte. „Kros je pre mňa srdcová záležitosť, pretože už na základnej škole som ju v tejto disciplíne neraz reprezentoval. Vlastne vďaka krosu som si postupne beh obľúbil. Kros je to v prírode, kde behám naozaj rád. Hoci nejde o olympijský šport, pre mňa je to jedna z najkrajších, no i najťažších atletických disciplín. Veľmi sa teším, že budem bežať na ME za Slovensko,“ prezradil 28-ročný Varga.

Sedemnásťročná banskobystrická gymnazistka Sofia Debnáriková bude najmladšia členka slovenského tímu. Pobeží v súťaži junioriek. „Štart na ME je pre mňa veľká česť a zároveň veľká motivácia do ďalších tréningov,“ uviedla zverenka známeho kouča Dušana Valenta.

Na ME, ale iba v behu pre verejnosť na 6 km, ktorý bude mať na krosovom kontinentálnom šampionáte premiéru, sa predstaví i člen strieborného štvorkajaka z OH 2016 v Riu Erik Vlček. Vráti sa len krátko pred podujatím zo sústredenia v slnečnej Kalifornii.

„Keď som sa dozvedel, že na ME v Šamoríne bude aj beh pre verejnosť, povedal som si: to nie je zlý nápad. Veľmi sa mi páčila myšlienka zabehnúť a vyskúšať si tú istú trať, na ktorej pobežia aj najrýchlejší európski vytrvalci,“ vysvetlil Erik Vlček.

Na preteky s názvom „ME v krose – beh pre verejnosť“, ktoré sa uskutočnia  x-bionic® sphere hneď po ME v nedeľu 10. decembra o 14.52 h, sa prihlásilo takmer 700 bežcov.

24. ME V KROSE V ŠAMORÍNE V ČÍSLACH

PRIHLÁSENÍ (vrátane náhradníkov): 624 z 37 krajín
CELKOVO BY MALO BEŽAŤ: 575 z 37 krajín
MUŽI: 83 (plus 5 náhradníkov) a 13 družstiev
ŽENY: 80 (plus 5 náhradníčok) a 13 družstiev
MUŽI DO 23 ROKOV: 86 (plus 4 náhradníci) a 16 družstiev
ŽENY DO 23 ROKOV: 64 (plus 4 náhradníčky) a 11 družstiev
JUNIORI: 111 (plus 5 náhradníkov) a 20 družstiev
JUNIORKY: 107 (plus 6 náhradníčok) a 20 družstiev
MIEŠANÁ ŠTAFETA: 44 v 11 tímoch (plus 20 náhradníkov)