MMM 1924 – 2024

MMM 2023

Len čo sa skončilo bilancovanie vlaňajšieho jubilejného 100. ročníka MMM, museli jeho organizátori prepnúť myseľ na ďalší dôležitý medzník, na sté narodeniny maratónu, ktoré si pripomenieme už o päť mesiacov, 6. októbra 2024

Stránky maratónskych kalendárov sa otáčajú skutočne rýchlo, a tak sa vlna prihlasovania veľmi svižne rozbehla už v závere roka 2023. Dnes sa počet registrácií na nedeľňajší program šplhá už k číslu 12 000 a ak pripočítame i sobotňajší U. S. Steel Family Run, kde je limit nastavený na účasť 4000 malých i veľkých bežcov, vidíme, že do zastavenia registrácie na vlaňajšom počte 17 000 účastníkov veľa miest neostáva.

MMM 2024 ilustračné foto

Pestrá paleta aktivít

Októbrový štartový výstrel znamená pre košických organizátorov vrchol, no súčasne i záver sezóny. To znamená, že pred samotným jubilejným maratónom na nich čaká celý rad projektov a aktivít, ktoré dajú do pohybu ďalšie tisícky bežcov. Niektoré z nich, ako Winter Challenge či Ultramaratón z Košíc do Miskolca, sú už za nami, no práve v máji nás čakajú ďalšie. A aj tie privedú do košických ulíc tisícky ďalších bežcov.

Tri dni v pohybe

V priebehu troch dní pôjde o dve vskutku masové podujatia. Tým prvým bude vo štvrtok 9. mája už 16. ročník dobre známeho charitatívneho behu VSE City Run s finančným výnosom putujúcim tentokrát na účet košického Centra včasnej intervencie. Trať dlhú štyri kilometre si vyskúšajú po štarte o 17tej hodine členovia mnohých košických športových klubov, no i žiaci a študenti tunajších škôl, či celé rodiny. Skrátka všetci, ktorí sa stotožňujú s hlavným mottom tohto behu – Vyhráva jeden, pomáha každý.

Riaditeľka Centra včasnej intervencie Simona Šimková nám k podujatiu, ktoré je venované práve na podporu činnosti tejto neziskovej organizácie povedala: „Sme veľmi vďační za podporu, ktorú máme v tomto roku príležitosť získať vďaka všetkým bežcom, organizátorom VSE City Run a spoločnosti Východoslovenská energetika. Naše centrum sa venuje podpore rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením v prvých rokoch po ich narodení. Toto obdobie je v živote každého dieťaťa pre jeho budúcnosť kľúčové a rodičia detí, ktorých vývin neprebieha typicky potrebujú veľkú mieru podpory od odborníkov. Každé dieťa však okrem milujúcich rodičov potrebuje aj kamarátov, s ktorými bude môcť zažívať radosť pri hre. Výťažok z VSE City Run použijeme na vytvorenie inkluzívneho ihriska pre všetky deti, ktorým sa v centre venujeme. Ihrisko vznikne v priestoroch, v ktorých aktuálne naše centrum funguje, teda na Komenského 3, v Košiciach.
Viac informácií o VSE City Run môžete nájsť na stránke www.cityrun.sk.

Tibor Sahajda

Rusina či Sahajda?

Presne 48 hodín po štarte VSE City Run vybehnú do ulíc Košíc ďalšie zástupy bežcov. Tentokrát s číslami s logom Košice Peace Half Marathon. Dva týždne pred týmto momentom muselo byť prihlasovanie bežcov zastavené na vopred stanovenom limite 1 700 účastníkov. A potešiteľná je aj skutočnosť, že na pomyselnej vlajkosláve týchto pretekov už môžeme narátať farby 30 krajín. Po zverejnení štartových listín sa aj napriek tomu zdá, že o najvyššie priečky zabojujú najmä domáci bežci. Ešte pred niekoľkými dňami sme mohli za jasného favorita pasovať najmä Martina Rusinu, čerstvého majstra Slovenska v tejto disciplíne, ktorý sa v tomto roku v polmaratóne zlepšil už na 1:07:57 a vlani skončil na maratóne v Košiciach tesne za prvou desiatkou. Dnes to vyzerá oveľa otvorenejšie, keď svoj štart napokon potvrdil aj Tibor Sahajda, stále patriaci medzi najužšiu slovenskú špičku. Ten si trať polmaratónu vyskúšal okrem tohtoročných domácich pretekov v Kysaku a Čečehove aj vlani v novembri v Miláne, no s časom 1:05:50 úplne spokojný nebol.

O práve prebiehajúcej sezóne jeho tréner Vladimír Molčan povedal: „Tibor začal rok vo Valencii, kde si v januári vytvoril nový osobný rekord na 10 km a potom zostal v tomto prímorskom meste na tréningovom pobyte pred maratónom v Seville. Tu sa mu však na 32. kilometri bohužiaľ obnovilo staršie zranenie a zo sľubne rozbehnutých pretekov na cieľový čas 2:14 musel odstúpiť. Teraz sa chceme sústrediť na tento domáci štart 11. mája v Košiciach a neskôr prípravu zamerať práve na Medzinárodný maratón mieru, na ktorom sa Tiborovi v minulosti tak darilo.“
Viac informácií o Košice Peace Half Marathon môžete nájsť na stránke Košice Peace Half Marathon · 11/5/2024 – kosicemarathon.com

Velvet Run

Ženský beh pred prázdninami

Ako titulok naznačuje, bez práce neostanú organizátori MMM ani v júni. Kým sa všetci rozpŕchnu na letné prázdniny, ožije centrum Košíc bežeckým ruchom ešte raz. Tentokrát o čosi nežnejšie, v pokračujúcom predstavení ženského behu pod názvom Ness Velvet Run. Ten si už dievčatá a ženy v pohybe zapisujú na sobotu 22. júna. Počiatky tohto projektu siahajú do roku 2011 a zakaždým v ňom jeho organizátori a účastníčky okrem samotných športových výkonov nezabúdali ani na ľudí v ich okolí. Rovnako tomu bude aj v roku 2024, keď je spolupráca a podpora nasmerovaná k pacientskej organizácii Nie rakovine.
Viac informácií o Ness Velvet Run môžete nájsť na stránke www.velvetrun.sk

Olympionici

Na linke Košice – Paríž

Jednou z vrcholných udalostí svetového diania v roku 2024 bude nesporne i olympiáda v Paríži. A práve s týmto mestom boli Košice spájané i pred 100 rokmi.

Písal sa 13. júl 1924, keď na štadióne Colombes v Paríži vítali v cieli nadšení diváci víťaza olympijského maratónu, fínskeho bežca Oskara Stenroosa. Potleskom nešetril ani Košičan Vojtech Braun Bukovský, ktorý docestoval na hry VIII. olympiády ako športový nadšenec, organizátor i novinár píšuci pre denník Kassai Napló. Súťaže v Paríži ho očarili, no najviac snáď samotný maratón, a tak sa po svojom návrate domov stretol 19. augusta na schôdzi s členmi okrskového výboru Československej amatérskej atletickej únie. Podelil sa so zážitkami z olympiády a svoje vystúpenie zakončil návrhom usporiadať samotný maratónsky beh aj v Košiciach.

Po troch mesiacoch príprav sa to ľuďom okolo vizionára Bukovského aj podarilo a 28. októbra 1924 sa 8 odvážnych bežcov vydalo na trať z Turne do Košíc. No a po 100 rokoch sa olympijský oheň znova rozhorí v meste nad Seinou. I preto chcú Košičania priamo na tvári miesta celému sveta pripomenúť, že ich maratón, inšpirovaný pred 100 rokmi olympijskými ideálmi, písal v Košiciach počas celého storočia svoje úspešné kapitoly.

Celé snaženie by malo vyvrcholiť 9. augusta k čomu riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru Branislav Koniar povedal: „Chceme sa vrátiť na miesta, kde vzbĺkla myšlienka organizovať maratón v našom meste. Verím, že táto misia a prezentácia, organizovaná v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom a mestom Košice, pomôže odovzdať naše odkazy a posolstvá čo najväčšiemu publiku i pozvaným hosťom, s ktorými sa chceme stretnúť v predvečer štartu olympijského maratónu. Ten môže byť v mnohom inšpiratívny i tentokrát. Napríklad aj tým, že vôbec po prvýkrát sa na olympiáde v stopách reprezentantov jednotlivých krajín vydajú aj hobby bežci. Ich počet bude symbolický. Má ich byť 20 024. Medzi nimi dozaista i viacerí zo Slovenska“.

Strhujúci finiš

To, čo nás potom čaká v období od 1. septembra do 28. októbra 2024 možno v športovej terminológii nazvať aj strhujúcim finišom. V príprave je množstvo ďalších aktivít, programov a kampaní, ktoré vyvrcholia samotnými pretekmi 6. októbra 2024 a potom aj stretnutím všetkých generácií organizátorov 28. októbra. Presne sto rokoch po chvíľach, kedy si Bukovský s priateľmi po skončení prvého ročníku podali ruky a sľúbili, že v tomto snažení budú pokračovať.

Vlaňajšie unikátne čísla

Kým sa všetky plánované aktivity stanú skutočnosťou, nazrime ešte raz do sumárnych čísel roku 2023. Medzi nimi dominovali tie o celkovo 17 456 registrovaných bežcoch, prihlásených do všetkých disciplín MMM. A potešil aj rekord v tej kráľovskej. Do cieľa samotného maratónu napokon dobehlo viac ako 4 100 bežcov, a to je z historického pohľadu temer dva a pol násobne viac než v Košiciach kedykoľvek predtým. No tí by v takom počte do Košíc opakovane určite nechodili, pokiaľ by ich nepriťahovala úžasná atmosféra v uliciach mesta. I tu boli v roku 2023 zástupy divákov dozaista rekordné a podľa kvalifikovaných odhadov ich bolo popri trati viac než 80 000.

Všetci, ktorí to mali do metropoly východu predsa len ďaleko zasadli k televíznym prijímačom. Tentokrát ich bolo temer 300 000, a to nielen na Slovensku ale tiež v Čechách, kde mohli diváci sledovať prenos z maratónu, ktorí patrí v mnohých ohľadoch do spoločnej československej histórie. No a vďaka webu a streamom sa košický maratón dostal i do desiatok ďalších krajín. Až 61 ich pritom malo zastúpenia priamo na štarte, pričom rekord si z tohto hľadiska vďaka 583 bežcom z Košíc odnieslo susedné Poľsko.

A to malo na trati i skutočnú megahviezdu. Štvornásobný olympijský víťaz v chôdzi Robert Korzeniowski si trať vyskúšal v štafete so svojimi priateľmi, zlatými olympionikmi a v cieli povedal aj toto: „Bol som na všetkých veľkých svetových maratónoch no tento je jedným z najkrajších. Obdivujem ľudí okolo trate za ich vytrvalé povzbudzovanie. Vidno, že celé mesto maratónom skutočne žije.“

Prvý štart

Vysoko v rebríčkoch

Na konci roka 2023 vydala potom svetová atletika svoje koncoročné rankingy a aj vďaka skvelým výkonom bežcov, medzi ktorými dominoval nový traťový rekord Philemona Rona 2:06:55, sa MMM ocitol na 13. mieste európskeho a 21. mieste svetového poradia. K tomuto postaveniu možno dodať, že v prvej dvadsiatke svetových maratónov sa objavujú temer výlučne tie, ktoré sú organizované v najväčších svetových metropolách.
Tieto mestá, s ktorými sa aj Košice dokážu úspešne porovnávať, majú v priemere viac ako 2 milióny obyvateľov a to samo hovorí o podmienkach z pohľadu celkového ekonomického a ľudského potenciálu či potrebnej infraštruktúry.