Mary’s Meals Charity Run štartuje v Tatrách túto sobotu

Jeden beh, jedno dieťa a jedno jedlo denne počas celého školského roka. A k tomu možnosť vzdelávať sa. Aj o tom je dobročinný beh Mary’s Meals.

Tatranská Lomnica – Vybehať jedlo deťom žijúcim v extrémnej chudobe sa už tretí rok snaží charitatívny beh Mary’s Meals v Tatranskej Lomnici, ktorý sa uskutoční 18. septembra. Štartovné je 18,30 eur, čo je suma potrebná na zabezpečenie jedného jedla denne pre jedno dieťa v škole. Okrem behu v Tatrách si bežci môžu kdekoľvek na svete zabehnúť virtuálny beh medzi 10. až 26. septembrom za rovnakú sumu a pomôcť tak deťom získať vzdelanie.

“V Mary’s Meals chceme aj bežeckým podujatím pomáhať deťom, ktoré žijú v extrémnej chudobe a potrebujú jedlo, aby sa mohli vzdelávať. Spájame tak jedlo so štúdiom a funguje to,” povedal jeden z organizátorov behu Adam Skirčák.

Beh v Tatrách bude v režime OTP, čiže prístupný všetkým očkovaným, testovaným či tým, ktorí koronu už prekonali. Keďže Vysoké Tatry budú v sobotu v červenom okrese, bude limit na akciu 150. “Miest máme do limitu ešte dosť, takže prihlásiť sa stále dá” spresnil Skirčák. Dĺžka bežeckej trasy v Tatranskej Lomnici je 8 kilometrov, pričom sa beží po spevnenej ploche a asfalte. Možnosťou je aj Nordic Walking.

Ak by ste si vybrali možnosť virtuálneho behu, Mary’s Meals odporúča štyri dĺžky, a to 1,6 km, 6,4 km, 8 km a 16 km. Tieto sú inšpirované vzdialenosťou, ktorú musia zvládnuť každý školský deň prejsť pešo konkrétne deti podporované Mary’s Meals, aby mohli študovať. Zároveň je však na vás, koľko zabehnete a akým spôsobom beh a myšlienku Mary’s Meals podporíte.

Podujatie v minulosti podporili aj slovenskí športovci ako Matej Tóth, či Adam Žampa. Ján Volko dokonca pre charitatívnu organizáciu natočil video, v ktorom hovorí o tom, že práve takéto malé skutky, ako je aj prostý beh, menia svet.

Ide v poradí už o tretí beh, ktorý organizuje organizácia Mary’s Meals Slovensko. Prvý rok sa bežcom podarilo vybehať 43 000 porcií jedla, o rok neskôr to bolo viac ako 100 000 porcií. “Budeme vďačný za kohokoľvek, kto sa prihlási a rozhodne sa štartovním prispieť na jedlo pre dieťa na celý rok. Aj keby sa prihlásil len jeden účastník, bude to stáť za to,” povedal Skirčák.

Charitatívny beh Mary’s Meals Charity Run je organizovaný na podporu projektu Mary’s Meals. Ten poskytuje jedlo v školách už pre viac ako 1,8 milióna detí žijúcich v extrémnej chudobe v 19 krajinách sveta. Cieľom projektu je zabezpečiť deťom jedlo, aby mohli študovať. Jedlo im varí a podáva vyše 80-tisíc miestnych dobrovoľníkov z tamojších komunít z lokálne vypestovaných surovín. Stopercent štartovného ide na verejnú zbierku určenú na financovanie školského stravovacieho programu Mary’s Meals. Všetky informácie vrátane registrácie nájdete na stránkach www.charityrun.sk  alebo www.marysmeals.sk