Maratón v murálnej tvorbe

Murálna maľba | MMM 2023

Sto rokov trvajúca história Medzinárodného maratónu mieru predstavuje bohatý historický materiál pre rôzne oblasti záujmu.

Pohľad na menoslov víťazov a víťaziek na memoriálových paneloch pri Soche maratónca na Námestí maratónu mieru vyvoláva rôzne úvahy s kultúrnym a politickým presahom. Či už sú to doplnené mená víťazov počas vojnových rokov, oveľa kratšia história ženských pretekov, nástup africkej dominancie v poslednom období, či viaceré zmeny názvu podujatia dnes známeho aj pod skratkou MMM – to všetko sú prejavy významných spoločenských pohybov, navždy vpísané do dejín košického behu.

MURAL | MMM 2023

Murálne dielo, ktoré pri príležitosti 100. ročníka MMM vytvorila košická umelecká dvojica Feher & Velebný je prierezom významných svetových udalostí maratónskych behov s dôrazom na ten košický. Na maľbe, umiestnenej na fasáde obytného domu v tesnej blízkosti trate, môžeme vidieť Karola Hallu – historicky prvého víťaza košického maratónu, ale aj Katherine Switzerová, ktorá v roku 1967 v Bostone, vydávajúc sa za muža, dobehla do cieľa viac ako 42 kilometrovej trate. Maľba ju zachytáva vo chvíli, keď sa v strachu obzerá za jedným z organizátorov, ktorý ju chcel počas pretekov vlastnoručne násilne stiahnuť z trate, čo sa mu nakoniec nepodarilo. Ďalší veľký hrdina svetovej aj košickej maratónskej histórie Abebe Bikila je na maľbe je znázornený ako beží bosý počas svojho slávneho víťazstva na Olympiáde v roku 1960. Najnovšiu históriu košického maratónu zastupujú na monumentálnom maliarskom diele dve postavy. Prvou je Lawrence Kimaiyo, držiteľ aktuálneho traťového rekordu z roku 2012 a zároveň člen dynastie bežcov a bežkýň z Kene, ktorí posledné dve dekády dominujú na košickej maratónskej tratii. Známy žonglér Milan Roskopf, držiteľ dvoch oficiálnych certifikátov Guinness World Records, ktorý pravidelne udivuje divákov netradičnou kombináciou zručností zas reprezentuje každoročnú masovú účasť amatérskych bežcov, ktorí svojou pestrosťou a rozmanitosťou vytvárajú nezameniteľného ducha Medzinárodného maratónu mieru.

Dvojica výtvarníkov Feher & Velebný spolupracuje už takmer dekádu a okrem autorstva monumentálnych malieb sa spolu venujú aj kurátorskému projektu Open Mural Gallery (OMG) v Košiciach.


Foto: © 2023 Natreto.sk.