Jedinečný beh povzbudzuje k športovaniu počas dojčenia

Beh dojčiacich žien

V nedeľu 17. septembra sa v Hodoch, mestskej časti Galanty, uskutoční už deviaty ročník Behu dojčiacich žien.

Toto na Slovensku jedinečné podujatie sa koná od roku 2014. Jeho cieľom je ukázať, že dojčenie nie je prekážkou pri športových aktivitách matiek. Aj preto, na rozdiel od všetkých ostatných bežeckých pretekov, je hlavnou kategóriou tá pre dojčiace ženy.

Podujatie sa však neobmedzuje len na ne a každoročne sa na ňom zúčastní približne 180 bežcov a bežkýň všetkých vekových kategórií. Väčšina z nich absolvuje celú 4,5-kilometrovú trať, ktorá vedie prevažne po poľných cestách. Tí najmenší si aspoň symbolicky prejdú niekoľko desiatok alebo stoviek metrov.

Prezentácia sa začína o 8.00 na parkovisku pred firmou Autoplachty Vajda, štart je o 10.00. Prihlasovať sa môžete aj online..

Pridanou hodnotou Behu dojčiacich žien je komunitná atmosféra, ktorá celé podujatie sprevádza a vďaka nej tam celé rodiny zostávajú aj dlho po dobehnutí do cieľa, ako aj bohatá tombola.

Pre organizátorky a organizátorov je dôležitá aj udržateľnosť, a preto už niekoľko rokov vyzývajú účastníkov, aby si priniesli vlastné riady. Pre tých, ktorí tak neurobia, budú k dispozícii opakovateľne použiteľné riady.

Tradičnou predohrou behu je aj plogging, čiže spojenie behu a zbierania odpadkov, vďaka ktorému prípravný tím spolu s ďalšími dobrovoľníčkami a dobrovoľníkmi vyčistí trať a jej okolie. Tento rok sa uskutoční v piatok 15. septembra o 9.00.

Beh má aj vysokú športovú úroveň, o čom svedčia traťové rekordy Tibora Kakasa 15:16 z roku 2019 a spoluzakladateľky behu Lenky Hudekovej 20:09 z minulého roku.

Beh dojčiacich žien organizuje bežecký klub Galantská elita o. z. v spolupráci s MUDr. Luciou Nemašikovou. Projekt je realizovaný zo zdrojov Participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Slider_Widget“][/siteorigin_widget]